méhnyakrákszűrés;pályaelhagyás;védőnők;

A védőnők egy része úgy érzi, a kormány rájuk erőszakolja a munkát  FOTÓ: NÉPSZAVA

- Szabadon akarnak dönteni a védőnők

A védőnők egyharmada fontolgatja, hogy elhagyja a pályát, ha 2019 januárjától kötelezően kell végezniük méhnyakszűrést és az egészségügyi kormányzat nem egyeztet velük a megoldásról. Pedig csak végig kellene gondolni, hogy más a körzeti munka a kistelepüléseken és más a nagyvárosokban – figyelmeztet Varga Andrea, az Autonóm Területi Szakszervezet elnöke.

A kívülálló számára nehezen érthető, miért tiltakoznak egyre határozottabban védőnői szervezetek a méhnyak szűrésekbe való bekapcsolódásuk ellen, ahogy közeledik a 2018 év végi határidő, ami után már kötelezően kellene végezniük ezt a feladatot is. Különösen akkor nehéz magyarázatot találni az ellenállásra, ha valaki ismer nemzetközi példákat, ahol az ellátórendszerben fel sem merül, hogy a szűréseket ne a szakdolgozók végezzék, hanem a mintavétel is a magasan képzett szakorvos feladata legyen.

Az a több százezer magyar nő például, aki Angliában vállalt vagy vállal munkát, a háziorvosnál történt bejelentkezés után sorra kapja a behívóleveleket különféle szűrések elvégzésére, és ezeket nyugodtan végigjárhatja anélkül, hogy az orvossal valaha is találkozna. A méhnyakszűréshez a kenetvételt például mindenhol az orvos munkáját segítő, kiegészítő nurse, egy magasan képzett ápoló végzi, nem is a megszokott nőgyógyászati vizsgálón, csak egy sima, de steril vizsgálóágyon.

A lelet eredményéről pedig a nők levelet kapnak, hogy csak akkor kelljen elmenniük újból a rendelőbe, ha valami baj van, de akkor azonnal hívja őket a szolgálat diszpécserszolgálata. Az egész működik.

Működhetne nálunk is, de jó magyar szokás szerint a népegészségügyi szűrések bevezetését is egyszerűbb a kormánynak az erő nyelvén elérni, mint tárgyalóasztalnál finomítani, hogy minden érintett magáénak érezze a feladatot. Legalábbis ez derül ki minden, a védőnők körében működő szakmai és érdekvédelmi szervezet vezetőjének véleményéből. A Területi Autonóm Szakszervezet elnöke a Népszavának úgy nyilatkozott, hogy a kormánytól még arra a levelükre sem kaptak írásos választ, amelyben azt kérdezték, 2019 januárjában kirúgják-e a területi védőnőket, ha nem vállalják a munkát.

A civilben szintén védőnőként dolgozó Varga Andreának csak szóban merték azt mondani, hogy nem lesznek emiatt elbocsájtások, de a határidő után kiírt pályázatoknál már feltételként szabják a szűréshez szükséges tanfolyamok elvégzését és a munka felvállalását.

A szakszervezeti vezető - ahogyan a feladat védőnőkre osztásánál, úgy most is – sunnyogást lát az ágazat vezetői részéről, ahelyett, hogy tárgyalóasztalnál próbálnák tisztázni a vitás kérdéseket. Mert valóban van ellenállás a szakma részéről, de korántsem akkora, ami meggátolná a szűrések kiterjesztését. Saját felméréseik szerint a megkérdezett védőnők egyharmada fontolgatja a pályaelhagyást, ha kötelező lesz szűrést végezniük, mert ők azt érzik, a kormány rájuk erőszakolja a munkát.

Árnyalja a képet ugyanakkor, hogy a legfiatalabbak már a főiskolán megtanulják ennek elméleti és gyakorlati követelményeit és ahol azt érzik a munkatársak, hogy az asszonyoknak valóban nagy segítség a mintavétel elvégzése, ott örömmel meg is teszik ezt. Vagyis a kistelepüléseken, ahol sokszor háziorvos sincs, legfeljebb helyettesítő orvos jár körbe a falvak közt, ahol a legközelebbi nőgyógyászati szakrendelésre nem jutnak el az asszonyok, mert ha munkájuk van, nem tudnak arra szánni egy napot, hogy beutazzanak a következő város szakrendelőjébe, ha pedig nem tudnak dolgozni, nincs pénzük a buszjegyre sem – nos, ezeken a településeken minden védőnő látja, hogy szükség van erre a munkára, a nők hálásak érte.

Ezekben a körzetekben alig tiltakozott valaki, ám a nagyvárosokban és különösen Budapesten a nőgyógyászok egész nap elérhetők, sokan vannak, szakrendelők és magánorvosok sora várja a pácienseket, ráadásul sokkal több a gyerek is, mint egy öregedő kistelepülésen, tehát valóban nehezen tudják beilleszteni feladataik közé az újabb elvárást.

Korábban ugyanezt a rugalmasságot kérte épp lapunk hasábjain a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete fővárosi védőnői szervezetének vezetője is. Kuczman Anna úgy fogalmazott, csak annyit szeretnének elérni, hogy szabadon dönthessenek, el akarják-e végezni a feladatot vagy sem. Valójában azért érthetetlen az egészségügyi államtitkárság mostani merev álláspontja, pontosabban a folytatásról szóló tárgyalás elutasítása, mert már jelenleg is közel 400 védőnő hiányzik az országból, egyszerűen nem lehet elengedni többet, különben összeomlik a rendszer.

Varga Andrea 18 oldalon foglalta össze, milyen vitás kérdésekben kellene döntenie a kormánynak a védőnői szolgálat jövőjével kapcsolatban, ám az Emberi Erőforrások Minisztériuma nem válaszolt a javaslataira.

Az ÁNTSZ hivatala szervez
A szervezett méhnyakszűrésről és a védőnők felkészítéséről az ÁNTSZ Országos Tisztifőorvosi Hivatala levélben tájékoztatta szerkesztőségünket.
Azt írták, azért választották épp a védőnőket a szűrésben való közreműködésre, mert ők egyébként is ellátnak nővédelmi feladatokat, a szakterületnek pedig alkalmazkodni kell a népegészségügyi szükségletekhez.
A 2009-ben megkezdett és 2013-ig tartott védőnői szűrési próbaidőszakot eredményesnek értékelték, mondván, hogy a védőnők bebizonyították: képesek és alkalmasak a munka sikeres elvégzésére.
A mintaprogramhoz kapcsolódó ingyenes tanfolyamot a három év alatt 285 védőnő végezte el, 300 településen több mint százezer nő kapott meghívót, közülük 15 425 asszony szűrését sikerült elvégezni, ha a lelet ezt szükségessé tette, nőgyógyászhoz irányították őket.
Az ÁNTSZ Országos Tisztifőorvosi Hivatala 2013-ban uniós programot indított a védőnői méhnyakszűrés országos kiterjesztésére, ebben a második körben 54 ezer nő vett részt vizsgálaton, és 1600 esetben derült ki valamilyen kedvezőtlen elváltozás náluk.
A Hivatal emlékeztetett arra is, hogy az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) idén júliusban 304 olyan védőnői körzetet tartott nyilván az ország egész területén, amelyik csatlakozott a szűréshez. Ez arról árulkodik, hogy nem ártana mégis tárgyalni a szakemberekkel, hiszen a területi körzetek száma összesen 1957. Már csak 1923 helyen kell megoldást találni.

A "halszagú" Magyarországról szóló remekművet összehozó '56-os Emlékbizottság kőkemény közleményt adott ki az őket pénzszórással vádoló kritikák miatt. Az továbbra sem derült ki, hogy ha elvileg senki sem kért pénzt Desmond Child dalának elkészítéséért, akkor miért került 50 millió forintjába a magyar államnak, de az igen, hogy létrejött "egy balliberális-jobbikos tengely, amelynek jobban fáj a halszag, mint Gyurcsány Ferenc tömegbe lövetése".