kitüntetés;Bayer Zsolt;Brekecz Balázs;


Már több mint 70 kitüntetett mondott le állami elismeréséről Bayer Zsolt lovagkeresztje miatt. FOTÓ: NÉPSZAVA

- Csak Bayer keresztje örök?

Immár több mint 70 kitüntetett mondott le állami elismeréséről Bayer Zsolt lovagkeresztje miatt. Berkecz Balázs Együtt-alelnök még petíciót is indított a publicista kitüntetésének visszavonására. A szaktekintélyek tiltakozása ugyanakkor csak formális, hivatalosan nem lehet állami kitüntetést visszaadni.

Internetes petíciót indított Bayer Zsolt kitüntetésének visszavonásáért Berkecz Balázs, a tiltakozást néhány óra alatt több mint ezren írták alá. Az Együtt elnökségi tagja kifejtette, szégyenletes, hogy "egy Bayer-féle rasszista, xenofób, gyűlöletgyáros állami kitüntetést kaphatott Magyarországon, pláne olyan kitüntetést, amelyet az egyetemes emberi értékek gyarapításában végzett kimagasló, példamutató tevékenység elismerésére adnak". A politikus szerint a Magyar Közlönyben megjelent indoklás jól jelzi, hogy "az Orbán-kormány példaértékű újságírói tevékenységnek tartja Bayer gyűlölködő, alpári irományait, vagyis ezzel az elismeréssel szentesítik a cigányság, a zsidók, a menekültek és a politikai ellenfelek elleni gyalázatos uszítást". Hozzátette, a tömeges felháborodás kézzel fogható, hiszen immár több mint 70 korábbi kitüntetett küldte vissza elismerését tiltakozásul.

Köztük van lapunk főszerkesztője, Németh Péter is, aki korábban már visszaadta a Táncsics-díját, amikor Szaniszló Ferenc is megkapta a kitüntetést. A lovagkereszt visszaadásával azért várt eddig, mert úgy érezte túlzás, hogy ismét a kitüntetést visszaadók között van a neve, de erősebbnek bizonyult az erkölcsi megfontolás. "Végül Bayer Zsolt nyilatkozata adta meg a végső lökést; szerinte ugyanis a sag schon kategóriába tartozik, ha a Médiatanács is kirekesztőnek találja írását, azaz semmilyen módon és senki hatására nem hajlandó elgondolkodni azon, hogy helyes-e az az út, amin jár" - írta. Daróczi Ágnes is visszaadja állami kitüntetését. A kisebbségkutató azt írta Áder Jánosnak, a Fidesz ötös számú tagkönyvének tulajdonosa nem csupán felelőtlen újságíró, de nem jó magyar, mert gyűlöletet és kirekesztést szít. "A háborúk nem a fegyverek zajával, de uszító hangú cikkekkel kezdődtek az újkor hajnala óta. Bayer Zsolt uszító cikkei után következtek a sorozatgyilkosságok. Én a béke és az együttműködés elkötelezett híve vagyok. Nem vállalhatok vele közösséget".

Niedermüller Péter is úgy érzi, méltatlan "az újabban rasszizmusért, kirekesztésért és gyűlöletbeszédért odaítélt díjra". A Demokratikus Koalíció (DK) alelnöke közölte, a romák jogaiért folytatott küzdelme, a szociográfusként elért tudományos teljesítménye, és az Európai Parlament Emberi Jogi Bizottságának tagjaként végzett munkája miatt alkalmatlan a gyűlöletkeltésre, továbbá képtelen "olyan emberek minősíthetetlen stílusban történő gyalázására, akik másképp gondolkodnak, mint ő". Pásztory Dóri, kétszeres paralimpiai bajnok úszó is visszaadja lovagkeresztjét, mert szerinte, ha elegen veregetjük meg a döntéshozók vállát, ha sokan, sokféleképpen hívjuk fel a figyelmüket arra, hogy mekkorát hibáztak, akkor visszafordítható ez a folyamat és a jövőben nem fordulhat elő ilyen. Hasonlóan vélte Erős Ferenc is, a pszichológus úgy fogalmazott: van úgy, hogy egy kitüntetés teherré válik, még ha az csak egy kis lovagkereszt is. Vágvölgyi B. András esztéta, aki perben áll Áderrel egy katonasztori miatt a Facebookon jelentette be, hová teszi a Lovagkeresztjét: "ha úgy is jó Janó, akkor a kis Balsainak, az ügyvédednek odaadom a Kúrián, 7-én felségsértési ügyünk felülvizsgálatának tárgyalásán, stanicliben".

A fentebb említettekhez kedden is tucatnyian csatlakoztak, ám azt érdemes megjegyezni, hogy az állami kitüntetés visszaadása (és visszavonása) a jelenlegi szabályozások értelmében nem lehetséges. Az Index felidézte, legutóbb májusban merült fel a téma, amikor a Jobbik úgy módosította volna az állami kitüntetéseket szabályozó rendeletet, hogy a szándékos bűncselekmény elkövetése miatt jogerősen elítéltektől vissza lehessen venni a kitüntetést. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes akkor ismertette: a szabályozás alapvető szempontja, hogy az elismeréseket nem lehet visszavonni és nem lehet posztumusz odaítélni. Ezt a KDNP-s Rubovszky György 2011-ben, a törvény elfogadásakor azzal magyarázta, hogy "az adminisztratív úton való lehetőség tulajdonképpen parttalan vitákat és értelmetlen oda-visszavágásokat eredményezhet". Ennek megfelelően sem a törvény, sem a végrehajtási rendelet nem rendelkezik egy díj visszaadásának, vagy visszavonásának módjáról. A 2011 előtti törvényben úgy volt lehetőség egy kitüntetés visszavonására, hogy valaki azt indítványozta a miniszterelnöknél, aki javaslatot tehetett az érdemrend visszavonására, amit aztán a köztársasági elnök hagyott jóvá.

Sag schon, és akkor mi van? FOTÓ: VAJDA JÓZSEF

Sag schon, és akkor mi van? FOTÓ: VAJDA JÓZSEF

Maga az érintett is reagált a botrányra: Bayer a Népszabadságnak kifejtette, teljesen biztos abban, hogy nem kap olyan megkeresést, mint 2013-ban Echo Tv-s kollégája, Szaniszló Ferenc, akit Balog Zoltán megkért, adja vissza a Táncsics-díját. "Úgyhogy üzenném mindazoknak, akik ebben reménykednek, hogy Godot-ra várnak! Nem fog semmilyen megkeresés érkezni". A Fidesz-alapító, "példaértékű teljesítményéért" kitüntetett publicista azt is elmondta, tudta, lesznek akik kiakadnak, "nagyjából a névsort is el tudtam volna sorolni előre". Bayer értetlenül állt a felvetés előtt, miszerint nem biztos, hogy az állami elismerés összefér azzal, hogy korábban még a Médiatanács is gyűlöletkeltőnek, kirekesztőnek találta a cikkeit: "hogy jön ez a kitüntetésemhez? A Médiatanács kirekesztőnek találta az írásomat. Sag schon! És akkor mi van?"

Kerestük a Miniszterelnökséget és a Köztársasági Elnöki Hivatalt (KEH), hogy a botrányok hatására sem gondolták-e meg magukat Bayer lovagkeresztje kapcsán. Mivel válasz mindeddig nem érkezett, megállapítható: a kormány még mindig kérlelhetetlen, Halász János például úgy nyilatkozott, hogy Bayer Zsolt "munkássága számtalan olyan értéket tartalmaz, amely típusú értékek alapján mások is kaptak kitüntetéseket". A Fidesz-szóvivő azért azt megjegyezte, vannak olyan gondolatok, kijelentések, amelyekkel nem értenek egyet, de a publicista letett valamit az asztalra. Lázár János kancelláriaminiszter hasonlóképp vélekedett, szerinte Orbán Viktor barátjának munkásságában "sokkal több az elismerésre méltó, mint a hiba". A Magyar Közlönyben megjelent, hivatalos indoklás szerint a publicista számos nemzeti ügy feltárása, illetve képviselete terén, különösen a Gulag rabtelepein fogva tartottak sorsának és az erdélyi magyarság életének hiteles és méltó bemutatása, példaértékű újságírói tevékenysége elismeréseként kapta.

Az állami hírügynökség, az MTI, Halász nyilatkozatán kívül egy szót sem közölt a botrányról.

Lépni kell a szájszag ellen
Az elismerés visszaadása jó demonstráció ugyan, de nem nekem kell kilépni egy klubból, ha valaki olyan jön, akinek büdös a lába vagy a szája. A klubnak kellene megmozdulni, és azt mondani, ne gyere ide - közölte Daróczi Joka János hozzátéve, ezzel együtt is árnyék vetül az elismerésre, ám szerinte a kitüntetést nem neki, hanem "bayer zsoltnak" kell visszaadnia. Az újságíró, szociálpolitikus a hvg.hu-nak azt is elmondta, "hallottam, hogy bizonyos munkáira hivatkoznak, de úgy nem lehet, hogy az egyik kezemben a vizet viszem, a másikban meg a tüzet! Azt a tevékenységét nem ismerem, azt viszont igen, mikor a zsidókról, cigányokról, homoszexuálisokról, migránsokról embertelen módon ír. Ez méltatlan". Hasonlóan markáns véleményt írt Gáspárik Attila, a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház igazgatója, aki gondolkodik azon, mi legyen az elismerésével, amelyet 2010-ben, még az előző, baloldali kormánytól kapott. "Amikor az erdélyi magyarság életének hiteles és méltó bemutatásával indokolja a B. kitüntetését, úgy tűnik, velünk mindent el lehet végeztetni, nem maradhatunk ki ebből a mocsokból sem" - mondta Gáspárik aki szerint a kormány a kitüntetés ezen indoklásával lepocskondiázta az egész újságíró-társadalmat. "Bayer Zsolt annyira nem létező figura, hogy nem érdekel, ugyanakkor Romániában élő magyarként nagyon zavar, hogy van egy olyan kormány, amelyik Bayert ilyen állami rangra emeli. A kormány ezzel magát minősíti" - vélte.

 Az országot összeomlás fenyegeti, ha a munkaerő kiáramlását nem sikerül megállítani, helyben kell megélhetést biztosító, biztos munkát adni - mondta Szél Bernadett Miskolcon.