Lapunk írta meg először, hogy Kaltenbach Jenő, az LMP, később a PM fővárosi képviselője azért adja vissza állami kitüntetését, mert Bayer Zsolt, a "gyűlöletgyáros" a Magyar Érdemrend lovagkeresztjét kapta meg a nemzeti ünnep alkalmából. A volt országgyűlési biztos nyílt levelet is írt Áder János köztársasági elnöknek, ami úgy szólt: "Elnök Úr! Ma Ön odaítélte ezt a rangos elismerést valakinek, aki tevékenységével minden jóérzésű ember megvetését váltotta ki az elmúlt években. Evvel Ön megbecstelenítette, vállalhatatlanná tette mind az odaítélőt mind a kitüntetést magát. Hogy Ön ezért önmagával hogyan számol el, az az Ön dolga. Hogy én hogyan tudok evvel együtt élni, az meg az enyém. Legnagyobb sajnálatomra úgy érzem, hogy nem tehetek úgy, mintha semmi sem történt volna. Az Ön döntésével nem vállalhatok közösséget, ezért kérem, tekintse úgy, hogy korábban kapott kitüntetésemet ezennel visszaadom. Kérem, töröltesse a nevemet a kitüntetettek listájáról. Kérem kitüntetett társaimat, cselekedjenek lelkiismeretük parancsa szerint." - írta nyílt levelében Kaltenbach.
A képviselő után Kenyeres István, biotechnológus, Tóth Bálint, matematikus professzor, Rózsa Péter, tévés és rádiós szerkesztő, Polgár András, üzletember, Péter Vladimir ötvös- és szobrászművész és Krausz Tamás, az Eszmélet szerkesztője is visszaadta állami kitüntetését Bayer miatt. Hozzájuk csatlakozott Erdélyi Ágnes filozófus, a Magyar Tudományos Akadémia tagja, az ELTE professzora és a Láthatatlan Kollégium alapítója, aki oktatói és tudományos munkája elismeréseként kapta meg kitüntetését, ma azonban visszaküldi azt Áder Jánosnak. (A 444 közölte Erdélyi hivatalos levelét is az államfőnek címezve). Ezután Galkó Balázs színész Facebook-oldalán jelentette be, hogy a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztjét, amit 2011 március 15-én vett át - mivel nem kíván "bizonyos emberekkel egy kalap alá tartozni" - tisztelettel visszaadja.
A színész után még Bruszt László szociológusprofesszor, valamint Kertesi Gábor, Köllő János és Varga Júlia közgazdászok csatlakoztak a mozgalomhoz. Az Áder Jánosnak és a nyilvánosságnak írt rövid levélben a közgazdászok azt írták: „Megdöbbenéssel értesültünk arról, hogy a kormány a Magyar Érdemrend lovagkeresztjével tüntette ki Bayer Zsoltot, nyíltan bátorítva ezzel az általa művelt fajvédő, uszító és minősíthetetlen hangvételű újságírást (”cigány gyerek elgázolása esetén tapossunk bele a gázba„, ”sajnos nem sikerült beásni mindet nyakig az orgoványi erdőben„, ”elmennek a törökök a büdös kurva anyjukba„ és a többi). Mivel nem kívánunk egyazon kitüntetésben osztozni a magyar történelem legsötétebb korszakára emlékeztető eszmék hirdetőjével, lovagkeresztjeinket visszaadjuk.” - írták hárman a nyílt levélben.
Utánuk következett Heisler András, a Mazsihisz elnöke, aki szintén Facebook-oldalán jelentette be, hogy visszaadja a 2011-ben a „zsidó közösség érdekében végzett sokéves társadalmi munkám elismeréseként” kapott lovagkeresztjét.
Heisler mellett azóta még Varga Kálmán, muzeológus, Takács Imre, művészettörténész, Catherine Feidt, volt francia tiszteletbeli konzul és Felcsuti Péter, a Magyar Bankszövetség elnöke adta vissza az állami kitüntetését.
Hétfő délutánig további tíz művész adta vissza a kitüntetést, az Index listája szerint Darvas Ágnes, az ELTE Szociális Munka Tanszékének tanszékvezetője, Fokasz Nikosz, az ELTE szociológia tanszékének tanszékvezetője, Hegyesi Gábor, az ELTE professor emeritusa, a szociális munka tanszék oktatója, Somlai Péter, az ELTE professor emeritusa, az ELTE Társadalomtudományi karának oktatója, Székelyi Mária, az ELTE professor emeritusa, a Társadalomkutatások Módszertana Tanszék óraadója, Tausz Katalin egyetemi tanár, az ELTE Szociálpolitika Tanszék oktatója, Polónyi István oktatáskutató, Kuti Éva, a nonprofit szektor kutatója, Wittinghof Tamás Budaörs polgármestere, Dióssy László volt veszprémi polgármester, képviselő.
A Facebookon Lőcsei Jenő Liszt Ferenc-díjas táncos, koreográfus, érdemes művész jelentette be, hogy visszaadja a lovagkeresztet, amit 2008-ban kapott, mert csak így lehet rá megint büszke.
Karsai László történész, egyetemi tanár levelet írt Áder Jánosnak, ebben indokolja, hogy pontosan miért adja vissza a Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztjét és egyben kifejti véleményét.
Bayer javaslatát Önnek is megfontolásra ajánlom.
történész, egyetemi tanár
Hanti Vilmos így indokolta lépését:
Én is visszaadom a lovagkeresztemet!
Legszívesebben a mai magyar kormányt is "visszadnám", ahova való, hisz állami szintre emelte kitüntetettjei elismerésével a rasszizmust, az antiszemitizmust, az embertársaink elleni gyűlölet szítását. Végképp betelt a pohár nálam bayer zsolt állami kitüntetésével. Nem lehetek vele együtt a lovagkeresztesek között! Ezért kénytelen vagyok visszaadni a lovagkeresztemet, noha azt 2005-ben még tisztességes emberektől kaptam gyermeksegítő munkámért.
Hanti Vilmos, a Magyar Érdemrend lovagkeresztje tulajdonosa 2005-2016-ig
Korábbi felvétel Bayerről, mögötte a felirat: "szeretünk Viktor". FOTÓ: Népszava
Bayer Zsolt kitüntetése az ellenzék körében is hatalmas felháborodást keltett, az MSZP szégyennek nevezte, az Együtt pedig felszólította Áder János államfőt, hogy vonja vissza a lovagkeresztet.
Mindeközben a kormány, úgy tűnik, ragaszkodik a döntéshez: "természetesen mindenkinek a pályafutását, életművét lehet kritikával illetni, és nyilván vannak hibák is. Én azt gondolom, Bayer Zsolt eddigi munkásságában sokkal több az elismerésreméltó, mint a hiba, kitüntetését helyes dolognak tartom" - ezt Lázár János kancelláriaminiszter mondta az RTL Híradó kérdésére. Az 1956-os emlékévért felelős kormánybiztos, Schmidt Mária a Facebookon gratulált is Bayernek. A Terror Háza múzeum igazgatója azt írta, szerinte a publicista "a keresztes lovag, aki nem engedi, hogy értékeinket, hagyományainkat, érzéseinket és józan eszünket elveszítsük". A 444 megkérdezte az Emberi Erőforrások Minisztériumát (Emmi) is, milyen indokkal tüntették ki Bayert, ám a tárca - valamiért - a Miniszterelnökséghez irányította őket. Utóbbi szerint "a Gulágokban elpusztultak emlékét őrző közösség indítványozása alapján, Bayer számos nemzeti ügy feltárása, illetve képviselete terén, különösen a GULAG rabtelepein fogvatartottak sorsának és az erdélyi magyarság életének hiteles és méltó bemutatása tekintetében végzett újságírói tevékenysége elismeréseként" kapta a kitüntetését.
Ha valaki esetleg nem tudná, Bayer Zsolt tevékenységére jellemző, hogy a Médiatanács néhány hónappal ezelőtt gyűlöletkeltő és kirekesztő tartalomnak ítélte meg egy cikkét -amiben minden 14 évesnél idősebb menekültet potenciális gyilkosnak nevezett-, és 250 ezer forintos bírságot szabott ki a cikket publikáló Magyar Hírlapra. Más alkalommal Ferenc pápáról írt véleményt, az egyházfőt "demens vénembernek" és "gazembernek" titulálva. Egyben kijelentette, hogy Ferenc pápa teljesen alkalmatlan a posztja betöltésére.