Angela Merkel;Matteo Renzi;minicsúcs;Ventotene;

- Minicsúcson egyeztetnek az EU jövőjéről

Ma, az olaszországi Ventotene szigetén minicsúcstalálkozót rendeznek a házigazda Matteo Renzi olasz kormányfő, Angela Merkel német kancellár és Francois Hollande francia elnök részvételével, amelyen a britek júniusi, Európa Unióból való kilépését deklaráló népszavazása utáni helyzetet vitatják meg. 

A cél az is, hogy ezek az országok közös nevezőre jussanak az EU-t érintő legégetőbb kérdésekben az Unió három héttel később, Pozsonyban esedékes csúcstalálkozója előtt.

A találkozót követően a három politikai vezető sajtótájékoztatót tart a Garibaldi nevű olasz repülőgép hordozón. A témák között szerepel a menekültválság, az uniós védelmi- és biztonságpolitika a franciaországi és németországi terrortámadások után. Tanácskoznak gazdasági kérdésekről is. Ez főként Róma számára fontos kérdés, hiszem az ország képtelen kikecmeregni a súlyos gazdasági helyzetből, ráadásul bankrendszere is számos nehézséggel küzd. Renzi nagyobb rugalmasságot várna el e tekintetben az EU-tól.

A Brexittel kapcsolatos népszavazást követően Németország, Franciaország és Olaszország vezetői egyetértettek abban, hogy új impulzusokat kell adni az EU-nak, elsősorban ezekről az új kezdeményezésekről is szó lehet a mai megbeszéléseken. Renzi júliusban az EU politikai vereségének nevezte a brit népszavazás eredményét, s úgy foglalt állást, „fel kell ébrednie” az Uniónak. 

Ugyan nem fenntartásokkal kell kezelni a német közvéleménykutatásokat, hiszen a pártpreferenciák esetében több százalékos eltérés is lehet az egyes irodák mérése között, az Emnid iroda felmérése szerint a burkáról szóló vita ártott a német jobboldali radikális Alternatíva (AfD) megítélésének, s már csak tíz százalék jelezte azt, hogy erre a pártra adná a voksát.