A kancellár ma Ventotenében a házigazda Olaszország miniszterelnökével, Matteo Renzivel, valamint Francois Hollande francia elnökkel tanácskozik. Szerdán Észtország fővárosába, Tallinnba látogat. A balti állam kiváló viszonyokat ápolt Nagy-Britanniával, s biztonságpolitikai szempontból is fontos partnere volt. Csütörtökön aztán a kancellár Csehországba látogat. Ez kényes vizitnek ígérkezik, hiszen Milos Zeman elnök az EU menekültpolitikája nagy bírálója. A prágai kormány illetékeseivel gazdaági témákról is tárgyal majd.
Pénteken pedig Varsóból a Berlinhez közeli Mesberbe utazik, hogy találkozzon a holland, a dán, a finn és a svéd miniszterelnökkel. Még ugyanezen a napon Varsóban visegrádi kormányfői találkozót rendeznek, amelyen szintén jelen lesz a német kormány feje. Amint dpa hírügynökség fogalmazott, a V4-ek a kancellár menekültpolitikájának legkeményebb bírálói.
Ezzel azonban még nem ér véget a diplomáciai offenzíva, mert szombaton Mesebergben együtt munkaebédel a bolgár, a horvát, az osztrák és a szlovén kormányfővel. Miro Cerar szlovén miniszterelnök megerősítette, hogy Európa jövőjéről, a biztonság, a migráció helyzetéről, a fiatalok lehetőségeiről, a munkaügyről, a digitális technológia, valamint az energetika témaköréről is egyeztetést tartanak.
A cél az, hogy az EU állam és kormányfői közös nevezőre jussanak az Uniót érintő kérdésekről az Európai Tanács szeptember 16-án esedékes csúcstalálkozójáig. „A lehető legtöbb uniós vezetővel kíván beszélni a kancellár abban a reményben, hogy mindenki késznek mutatkozik az eredményességre” – fejtette ki Steffen Seibert német kormányszóvivő. Mint mondta, Angela Merkel olyan kezdeményezéseket kíván tenni, amelyek gyakorlati jelentőségét minden uniós polgár érzékelheti majd. Seibert ugyanakkor óva intett a nagy várakozásoktól. Hangsúlyozta, hogy a pozsonyi csúcs nem fog nagy megállapításokra jutni. Egy hosszú folyamat előtt állunk, amelyet az uniós csúcs még nem zár le.
Természetesen a diplomáciai offenzíva Merkel saját politikai sorsa miatt is fontos. Amennyiben ugyanis az európai partnerekkel sikerülne úrrá lenni a menekültválságon, közös kezdeményezéseket sikerülne tenni a szíriai polgárháborút illetően, illetve közös nevezőre sikerülne jutni a biztonságpolitikát illetően, úgy idővel a kancellár népszerűségi indexe is javulhat.