RIO 2016;aranyérem;Kozák Danuta;500 méter;női kajak egyes;

Egyetlen magyar kajak-kenusnak sincs több olimpiai aranyérme

- Kozák Danuta mindent vitt

A női kajak egyesek 500 méteres fináléjában Kozák Danuta több mint egy hajóhosszal verte riválisait, immáron négyszeres olimpiai bajnok, ezzel egyeduralkodó lett az aranyak számát tekintve Magyarországon. A Tótka Sándor, Molnár Péter kajakos páros 200 méteren negyedik, míg a Hufnágel Tibor, Ceiner Benjámin kajakos duó 1000 méteren hetedik lett.

Címvédésre készült Kozák Danuta a női kajak egyesek 500 méteres fináléjában. A fehérorosz Marjina Litvincsuk kapta el a legjobban a rajtot, azonban fél távnál már Kozák vezetett. A hajrában tovább tudta növelni előnyét, s nagy fölénnyel szerezte meg negyedik olimpiai aranyérmét, ezzel a sportág minden idők legeredményesebb magyar olimpikonja lett.

„Nem számítottam ekkora fölényre, ilyenekre nem gondol az ember. Azt akartam, hogy egészségesen versenyezzek, és hogy ki tudjam hozni magamból a maximumot. Sikerült. Szerencsére már túl vagyok a betegségen. Köszönöm Toma Józsefnek és az orvosi csapatnak, az egész szövetségnek, hogy tartotta bennem a lelket, tényleg nagyon sokat segítettek mentálisan is. London után a címvédés volt a célunk, így ez egy négyéves álom beteljesülése" - értékelt az M4-nek. Kozák Magyarország történetének 500. olimpiai érmét szerezte, egyúttal övé a 175. arany.

Egyetlen magyar kajak-kenusnak sincs több olimpiai aranyérme

Egyetlen magyar kajak-kenusnak sincs több olimpiai aranyérme

A versenynap első fináléjában a Hufnágel Tibor, Ceiner Benjámin duó sikeréért szoríthattunk. A rajtnál a mezőny nagy része gyorsabb volt a magyar egységnél, amely a táv nagy részében az olaszokkal és a szlovákokkal vívott külön harcot. Szinte végig az utolsó helyen haladtak, végül a szlovák egységet le tudták hajrázni. "Az elsődleges cél az volt, hogy a döntőbe bejussunk, ezt tegnap sikerült teljesíteni. Úgy szerettünk volna kiszállni a hajóból, hogy ne maradjon bennünk több, szerintem ez is sikerült." - nyilatkozta Ceiner Benjámin.

"Fájt a döntő" - kezdte Hufnágel Tibor. - Erre számítottunk az elő-, és középfutam alapján, nagyjából erre a helyre vártuk magunkat" - tette hozzá. Hufnágel eredetileg Dombvári Bencével indult volna az olimpián, de miután megnyerték a hazai válogatót, kiderült, hogy Dombvári doppingtesztje pozitív lett, így Ceiner került a hajóba. Hufnágel és Ceiner tagja az 1000 méteren induló négyesnek is, amely ma az előfutamokban vesz részt.

A férfi kenu egyes 200 méteres versenyszámának B döntőjében Hajdu Jonatán volt érdekelt. Jól rajtolt, s szinte végig az élen haladt, végül a cseh Martin Fuksa lehajrázta, így összesítésben a 10. helyen zárt.

A folytatásban a világbajnoki címvédő Tótka Sándor, Molnár Péter kajakos páros harcolhatott éremért 200 méteren. A magyar egység is az utolsó pillanatokban szerzett indulási jogot, miután Horváth Bence és Szomolányi Máté doppinggyanúba keveredett. A körülményektől függetlenül végig harcban voltak az éremért, mindössze három századdal maradtak le a bronzról.

"Kammerer Zoltán azt mondta egyszer, hogy másodiknak és negyediknek lenni a legrosszabb. De ha valaki két héttel ezelőtt az mondja nekem, hogy negyedikek leszünk az olimpián, kinevetem. Ez egy megnyert negyedik hely" - jelentette ki Tótka Sándor. - Lehet, hogy a magyar nemzet az elő-, és középfutam után mást várt tőlünk, de mi kiadtuk magunkból a maximumot - zárta le gondolatait. Molnár Péter is boldog volt a célba érést követően, s optimistán készül a férfi egyesek 200 méteres versenyszámára. "Tőlem lehetett volna három ezred vagy három másodperc a különbség, ennél nem tudtunk volna többet-jobbat kajakozni" - mondta Molnár.

 Kammerer Zoltán még két aranyban bízik
„Boldog vagyok, méltó helyre került az aranyérem – mondta lapunknak Kammerer Zoltán, aki 2000-ben K-2-ben és K-4-ben, 2004-ben a négyesben nyert olimpiai bajnoki címet. Kozák Danuta negyedik olimpiai aranyát szerezte, ezzel leszorította az első helyről a Kamerának becézett sportolót a képzeletbeli örökranglistáról.
– Nincs emiatt bennem semmi rossz érzés, nagyon szurkoltam Danutának. Igazi hőstettet hajtott végre, nem lehetett könnyű az infúziós kezelés után másfél nappal kettesben versenyezni. Úgy gondolom, Danuta úgy lehetett ezzel, ahogy én is: a csapatért bármire képes az ember, eszébe sem jutott, hogy feladja.”
Kammerer Zoltán szintén szeretett volna ott lenni Rióban, de a hazai válogatón nem sikerült kvótát szereznie.
„Nincs bennem semmi rossz érzés, a sportban benne van a vereség is – emelte ki a 38 éves sportoló. – Minden magyarnak szurkolok, igyekszem minél többet nézni az olimpiát, kajak-kenuban még két aranyat is nyerhetünk: a női kajaknégyest és a Mike, Vasbányai kenu kettest is képesnek tartom a győzelemre.”

A veszélyes hulladéknak számító iszap újbóli hasznosításával trükköztek a hatmilliárdos „Komplex Tisza-tó Projekt” megvalósításakor – állítja a 444.hu.