mentelmi jog;Polt Péter;Mengyi Roland;

Fidesz-székház - Népszava fotó/Molnár Ádám

- Reped? - Polt felfüggesztené Mengyi Roland mentelmi jogát

A legfőbb ügyész kezdeményezte az Országgyűlés elnökénél Mengyi Roland (Fidesz-KDNP) országgyűlési képviselő mentelmi jogának felfüggesztését - közölte a Legfőbb Ügyészség szóvivője csütörtökön, Budapesten az MTI-vel. Mengyi Roland közleményben reagált Polt Péter kezdeményezésére, mégpedig úgy, hogy ő is indítványozni fogja a mentelmi jogának a felfüggesztését az Országgyűlésnél - ezt Lázár János kancelláriaminiszter is megerősítette a Kormányinfón.

Együtt: bíróság elé állhat a "Fidesz-maffia" egyik tagja

Ez az első ügy, ahol a "Fidesz-maffia" egyik tagja bíróság elé kerülhet - mondta Szigetvári Viktor, az Együtt elnöke, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy volt olyan ember az államigazgatásban, aki tájékoztatta az elkövetőket a nyomozásról. Felvetette azt is, vajon miért nem engedte az ügyészség, hogy a NAV-nyomozók tetten érjék a kenőpénz átadásában résztvevőket.

LMP: Farkas Flórián mentelmi jogát is fel kell függeszteni!

Az LMP szerint Mengyi Roland fideszes országgyűlési képviselő mellett többen lennének olyanok, akiknek fel kellene függeszteni a mentelmi jogát, és ki kellene vizsgálni, hogyan és kikkel üzleteltek. Gál József, az LMP szóvivője azt mondta: ha ez nem folytatódik további országgyűlési képviselők, például Farkas Flórián esetében, "akkor csak egy kis alamizsnának" tekintik a lépést.  A Fidesz fő politikájává és eszközévé vált, hogy politikusai, adott esetben országgyűlési képviselők is, és a hozzájuk köthető üzletemberek különböző céghálókon keresztül lopják el az uniós forrásokat - mondta Gál. Szerinte a Mengyi Roland-ügyben különösen aggasztó, hogy egy olyan programról van szó, amelynek keretében több munkahely létrejöttéhez biztosítottak volna uniós forrásokat. Egy fideszes országgyűlési képviselő a magyar emberektől vette el azt a lehetőséget, hogy jobb életük legyen - értékelt a politikus.

DK: Tállainak milyen szerepe van a Voldemort-ügyben?

A Demokratikus Koalíció független, objektív vizsgálatot követel az ügyészségtől Mengyi Roland fideszes országgyűlési képviselő ügyében - mondta Niedermüller Péter, a DK alelnöke. Az ellenzéki politikus szerint az ügyészségnek már sokkal korábban kezdeményeznie kellett volna Mengyi Roland mentelmi jogának felfüggesztését, mert attól lehet tartani, hogy a "vétkes késedelem" miatt a fideszes képviselő bizonyítékokat tüntethetett el vagy tanúkat félemlíthetett meg. Úgy vélte: nagyon súlyos a Mengyi Rolanddal szemben megfogalmazott vád, így elvárják Polt Péter ügyészségétől, hogy a legaprólékosabban tárja fel, kik tartoztak ehhez a bűnszövetkezethez. Hozzátette: nem lehet elfeledkezni arról, hogy az egyik gyanúsított név szerint említette Csepreghy Nándor államtitkárt. Szerinte azt is fel kell tárni, hogy Tállai Andrásnak, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal vezetőjének milyen szerepe van az ügyben, illetve, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériumából elbocsátott uniós fejlesztéspolitikáért felelős államtitkár, Köpeczi-Bócz Tamás ebbe az ügybe bukott-e bele.

PM: hajlandó kiadni a Fidesz Mengyit?

A Párbeszéd Magyarországért jó lépésnek tartja, hogy legfőbb ügyész kezdeményezte a fideszes Mengyi Roland mentelmi jogának felfüggesztését - mondta Barabás Richárd, a PM elnökségi tagja csütörtöki sajtótájékoztatóján. Az ellenzéki politikus a Legfőbb Ügyészség bejelentését úgy értékelte: "ez az első jó lépése az ügyészségnek, amit az elmúlt években tett, az első olyan lépés, ami arra utal, mintha jogállamban élnénk". Barabás Richárd a Fideszt arra szólította fel, hogy gyorsan és határozottan foglaljon állást arról, hajlandóak-e kiadni "Mengyi Roland Voldemortot" az ügyészségi vizsgálatnak. Közölte: emellett Tállai Andráshoz, a Nemzeti Adó-és Vámhivatal elnökéhez fordulnak, mert tudni akarják, hogy kik és miért adtak utasítást a Mengyi Rolandot leleplező akció lefújására.

Jobbik: más kormánytagok "maffiaügyeiről" akarják elterelni a figyelmet

A Jobbik nem tartja meglepetésnek a legfőbb ügyész lépését, az ellenzéki párt értékelése szerint az ügy arra jó, hogy eltereljék a figyelmet Rogán Antal és más kormánytagok, illetve a "miniszterelnök közvetlen környezetének nagyon súlyos maffiaügyekben való érintettségéről". Volner János, a Jobbik alelnöke azt mondta: Orbán Viktor közvetlen környezetéből kerülnek ki azok a fideszes politikusok, akiknek már nem elég a költségvetésből ellopható pénz, nem elég a lenyúlható uniós támogatás, de maffiaügyekben is érintettek. Szerinte ezért a miniszterelnöknek személyes felelősséget kell vállalnia, kötelessége, hogy a hasonló helyzetbe került politikusokat haladéktalanul visszahívja tisztségükből. 

Csak a teljesítmény az, ami a nemzeti büszkeség aranyfedezetét biztosítja - ezeket a szépen hangzó szavakat a Miniszterelnökséget vezető miniszter mondta, amikor a Pesti Vigadó épületében állami kitüntetéseket és miniszteri elismeréseket adott át augusztus 20. alkalmából.