Az elmúlt évben jelentősen megemelkedett a Németországból az IS területeire utazók száma. Az alkotmányvédelmi hatóság még májusban közzétett adatai szerint 820-an siettek a szélsőséges iszlamisták segítségére, s akartak részt venni a „szent háborúban”. Június végén aztán a német bűnügyi hatóság azt közölte, hogy a 820 személy egyharmada már visszatért Németországba. 140-en pedig életüket vesztették Irakban vagy Szíriában.
Nagy vihart kavart a német kormány egy keddi megnyilatkozása, amelyet szintén a balpárti frakció megkeresése tett közzé. A dokumentum szerint Recep Tayyip Erdogan államfő Törökországa évek óta szorosan együttműködik a közel-keleti iszlamista és terrorista szervezetekkel. A szöveg szerint a török kormánypárt számos akciója, szolidaritási megmozdulása az Egyiptomban betoltott Muzulmán Testvériség, valamint a palesztin Hamász mellett is azt jelzi, hogy a török kormánypárt ideológiailag mennyire kötődnek ezekhez a szervezetekhez.
A jelentést a német belügyminisztérium tette közzé, amely kedden elismerte, hogy a közzététel előtt nem egyeztetett a szociáldemokrata vezetésű külügyminisztériummal. Az SPD politikusa, Rolf Mützenich felszólította a berlini belügyi tárcát, hogy minden információját ossza meg a Bundestaggal. Törökország egyelőre nem ragált a vádakra.
A Balpárt külpolitikai ügyekben illetékes politikusa, Sevim Dagdelen szerint nem fordulhatna elő az, hogy miközben a berlini kormány a nyilvánosság előtt partnernek nevezi Erdogant, egy belső feljegyzésben az általa gerjesztett iszlamiszmusra hívja fel a figyelmet. Katrin Göring-Eckardt, a Zöldek frakcióvezetője szerint a dokumentum egyértelműen bizonyítja: megbukott a menekültügyi megállapodás Törökországgal.
Alexander Graf Lambsdorff, az Európai Parlament alelnöke a Die Weltnek elmondta, az már régen ismert volt, hogy a török kormány ideológiai gyökerei megegyeznek a Hamászéival. Ugyanakkor a NATO-nak hagyatkoznia kell arra, hogy Törökország a terrorellenes harcban is teljesíti szövetségi kötelezettségeit. Az FDP politikusa a Balpártot vádolta azzal, hogy a bizalmas információkról a közvélemény is értesülhetett.