Félő, hogy a riói olimpia minden idők egyik legrosszabb befektetése lesz. A Time magazin júliusi cikke szerint a költségek akár a 20 milliárd dollárt is elérhetik. Ez különösen drámai adat annak fényében, mennyire válságos Brazília gazdasági helyzete.
Mindez azonban azt is jelenti, hogy a riói olimpia már 2000-szer annyiba kerül, mint az 1896-ban megrendezett első újkori ötkarikás játékok. Ennek azonban nemcsak az az oka, hogy jóval több atléta és ország vesz rajta részt, az is, hogy az olimpiával együtt a rendező városban túlságosan költséges, sosem megtérülő építményeket emelnek.
A körülbelül 50 milliárd dollárba kerülő, 2014-es szocsi téli olimpia 289 százalékkal többe került a tervezettnél. Az 1976-os montreali ötkarikás játékok 720 százalékkal magasabb költségeket emésztettek fel. Átlagban a nyári olimpiáknál 176, a télieknél 142 százalékkal kell többet fordítani a tervezett kiadásoknál.
A költségek elsősorban az 1960-as római olimpia óta emelkedtek meg jelentősen. Különösen sokba kerül az infrastruktúra fejlesztése, az út- és vasúthálózat felújítása a hidak építése.