Lázár János;kormányátalakítás;gazdasági kabinet;

Korábbi felvétel. Fotó: Népszava

- Először ült össze Varga kabinetje

Az aktuális gazdasági és foglalkoztatáspolitikai helyzetről, az e-számla bevezetéséről és az M3 metró pótlását szolgáló autóbuszokról is tárgyalt a közelmúltban létrehozott gazdasági kabinet kedden a Nemzetgazdasági Minisztériumban - közölte a nemzetgazdasági tárca.

A tárca közleménye szerint a Varga Mihály nemzetgazdasági vezette testület első ülésén előterjesztőként részt vettek a tárgyalt területekért felelős tárcavezetők, így jelen volt Pintér Sándor belügyminiszter, Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter, valamint az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkárai is. 

A gazdasági kabinet állandó tagja Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter és Trócsányi László igazságügyi miniszter, míg Rogán Antal, a miniszterelnök kabinetfőnöke állandó meghívott. A miniszterelnök döntése nyomán a kormányzat munkája az idei év augusztusától két kormánykabinetbe, egy gazdaságiba és egy stratégiaiba tagozódik, amelyek politikai döntéshozó és -előkészítő szervek. A Miniszterelnökség vezetője a stratégiai kabinetet, a nemzetgazdasági miniszter a gazdasági kabinetet irányítja - emlékeztet a közlemény.

Korábban írtuk: Lázár és Varga testületét is azért hozták létre egyébként, hogy Orbán Viktor kormányfőt mentesítsék a napi feladatoktól. Valójában az új feladatmegosztás Lázár János pozíciójának némi megerősítését sejteti, de Varga Mihály is kiemelkedett minisztertársai közül. A gazdasági kabinet, mint csúcsszerv létrehozásával Varga Mihály szerepe felértékelődött a kormányban - mondta a Népszavának  Juhász Attila politológus. A miniszter a Magyar Időknek adott interjújában jelezte: a stratégiai és a gazdasági kabinet sokat tehet azért, hogy a kormány gyorsabb és alaposabb döntéseket hozhasson, mert – mint mondta – a mai világban „bármikor előfordulhat, hogy a kormánynak gyorsan és határozottan kell reagálnia gazdasági vagy világpolitikai fejleményekre”. 

Gyakran merül fel a kérdés, hogy mi a különbség a gazdasági és a stratégiai kabinet között, hiszen az utóbbi napirendjén is szerepelnek a gazdasággal szorosan összefüggő témák, melyek közül a legjelentősebb a Paks 2 beruházás. Juhász Attila értelmezése szerint a Lázár János által vezetett bizottság - nevének megfelelően - inkább a hosszú távú, stratégiailag fontos témákat veszi a napirendjére.

Lázártól függ, mit enged a kabinet elé
Bár - különösen kormányzati körökön belül - gyakran tagadják, hogy van-e egyfajta erősorrend az egyes miniszterek között, még a két új kabinet létrehozása is azt bizonyítja, hogy ilyen létezik. Ugyanis Lázár János kancelláriájának mindig módjában állhat a gazdasági kabinet által jóváhagyott témákat "leblokkolni". Ennek módja az - mint, ahogy erről lapunk már korábban beszámolt -, hogy a Miniszterelnökségen létrehoztak egy új helyettes államtitkári státuszt, amelynek gazdája, a Fideszhez régóta kötődő Bartal Tamás lett, aki mielőtt 2014-ben helyettes államtitkárként a Miniszterelnökségre került, az MFB-nél dolgozott. A jogász végzettségű szakember a nemrégen történt nyugdíjazásáig a nemzeti pénzügyi szolgáltatásokért és postaügyekért felelős államtitkár mellett tevékenykedett helyettes államtitkárként, most pedig a szabályozásért és kodifikációért felel. Mivel ez az államtitkárság megszűnt, így Bartal Tamás közvetlenül a közigazgatási államtitkár, Vidoven Árpád alá kerülhet, a kabinetügyek helyettes államtitkáraként. (Kinevezése sajtóértesülések szerint hamarosan várható.) Vagyis új beosztásában Bartal Tamás kezén megy át minden, a stratégiai és gazdasági kabinethez kerülő irat. Ő határozza meg a napirendet, ő dönti el, hogy az előterjesztés méltó-e a kormány asztalára, véleményezi azokat és utóegyeztet. Vagyis amolyan "kapuőr" lesz, aki Lázár János akaratát megvalósítja.

A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) után az LMP-nek a közmédia riporternőjét karikás ostorral verő és közben durva sértéseket kiabáló férfit bemutató műsora miatt eljárást kezdeményező beadványát is elutasította a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH).