A tárca közleménye szerint a Varga Mihály nemzetgazdasági vezette testület első ülésén előterjesztőként részt vettek a tárgyalt területekért felelős tárcavezetők, így jelen volt Pintér Sándor belügyminiszter, Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter, valamint az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkárai is.
A gazdasági kabinet állandó tagja Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter és Trócsányi László igazságügyi miniszter, míg Rogán Antal, a miniszterelnök kabinetfőnöke állandó meghívott. A miniszterelnök döntése nyomán a kormányzat munkája az idei év augusztusától két kormánykabinetbe, egy gazdaságiba és egy stratégiaiba tagozódik, amelyek politikai döntéshozó és -előkészítő szervek. A Miniszterelnökség vezetője a stratégiai kabinetet, a nemzetgazdasági miniszter a gazdasági kabinetet irányítja - emlékeztet a közlemény.
Korábban írtuk: Lázár és Varga testületét is azért hozták létre egyébként, hogy Orbán Viktor kormányfőt mentesítsék a napi feladatoktól. Valójában az új feladatmegosztás Lázár János pozíciójának némi megerősítését sejteti, de Varga Mihály is kiemelkedett minisztertársai közül. A gazdasági kabinet, mint csúcsszerv létrehozásával Varga Mihály szerepe felértékelődött a kormányban - mondta a Népszavának Juhász Attila politológus. A miniszter a Magyar Időknek adott interjújában jelezte: a stratégiai és a gazdasági kabinet sokat tehet azért, hogy a kormány gyorsabb és alaposabb döntéseket hozhasson, mert – mint mondta – a mai világban „bármikor előfordulhat, hogy a kormánynak gyorsan és határozottan kell reagálnia gazdasági vagy világpolitikai fejleményekre”.
Gyakran merül fel a kérdés, hogy mi a különbség a gazdasági és a stratégiai kabinet között, hiszen az utóbbi napirendjén is szerepelnek a gazdasággal szorosan összefüggő témák, melyek közül a legjelentősebb a Paks 2 beruházás. Juhász Attila értelmezése szerint a Lázár János által vezetett bizottság - nevének megfelelően - inkább a hosszú távú, stratégiailag fontos témákat veszi a napirendjére.