sztrájk;önkormányzati dolgozó;

- Kifosztott településekre tolják a felelősséget - Sztrájk készül

Egész napos önkormányzati sztrájkot hirdet szeptember 14-re a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete (MKKSZ), hogy a települési polgármesteri hivatalok dolgozói a járási hivatalok alkalmazottaihoz hasonlóan 30 százalékos béremelést kaphassanak október 1-től.

 A kormány ugyan jogosnak ismerte el a követelést a június 22-én megtartott figyelmeztető sztrájk után és a jövő évi költségvetési törvénybe azt is beemelte, hogy az önkormányzatok saját bevételeik terhére megemelhetik dolgozóik illetményalapját, de az érdekvédők álságosnak tartják a pénzügyileg kifosztott településekre tolni az állami felelősséget.

A szakszervezet elnöksége azért döntött az újabb sztrájk mellett, mert a kormány annak ellenére nem hajlandó tárgyalóasztalhoz ülni velük, hogy követelésükkel a négy legnagyobb önkormányzati érdekszövetség polgármesterei is egyetértenek. Az MKKSZ elnöke a helyi szakszervezeti vezetőknek címzett körlevelében emlékeztetett rá, hogy a majdnem 37 ezer önkormányzati köztisztviselőből 24 ezren nyolc éve nem kaptak egy fillér béremelést sem, ami különösen a 2000 fő alatti települések hivatalaiban okoz máris munkaerőhiányt. Ez a szociális ellátórendszer összeomlásával, a fejlesztések elakadásával, a vállalkozások városba költözésével és így a helyi adóbevételek további csökkentésével fenyeget - érvel Boros Péterné.

A szeptemberi egész napos sztrájkot a szakszervezet ma hirdeti meg hivatalosan.

Az év első felében több ápoló és szülésznő hagyta el az országot, mint korábban - ezt az Egészségügyi Nyilvántartási és Képzési Központ (ENKK) legfrissebb adatai alapján hozta nyilvánosságra a Blikk.