A tárca országosan több mint 3500 pályázó jelentkezéséről számolt be, akik jellemzően 1,2-1,6 millió forint támogatást igényeltek otthonaik energetikai felújításához.
A ma délután 4-től élő felfüggesztési döntés a gyakorlatban azt jelenti, hogy ma, azaz 2016. augusztus 16-án 16 óráig lehet pályázatokat benyújtani a pályázati portálon (https://csaladihaz2016.nfsi.hu/) keresztül. A feltételeknek megfelelő pályázatok a rendelkezésre álló forrás kimerüléséig részesülhetnek támogatásban.
A források ilyen gyors kimerülésén valószínűleg a kiíró is meglepődhetett, holott az igények alapján - bár felmérés nem készült róla - tudható volt, hogy igen kelendő lesz a felújítás költségeinek 40-55 százalékát fedező ingyen pénz, még ha önrészt is társítani kell hozzá. A felkészülésre is volt idő, mert a pályázat lehetősége április óta tudott volt, a feltételek pedig június eleje óta ismertek. A gyors jelentkezéstől pályázókat az sem tántorította el, hogy a kifizetés utófinanszírozásos konstrukcióban valósul meg, azaz a számlák alapján fizet majd a költségvetés. Szakértők feltételezik, hogy éppen ezért a vagyonosabb, vagy jelentősebb mobilizálható pénzzel rendelkező családok álltak készen hétfő reggelre a pályázatukkal.
A Magyar Energiahatékonysági Intézet (Mehi) becslése szerint energiahatékonyság szempontjából 2,5-3 millió lakásra ráférne a felújítás, korszerűsítés. Ehhez képest a most felkínált 5 milliárd forint, bár csepp a tengerben, de jól mutatja, hogy a lakosságban meg van a szándék a energiatakarékosság iránt és áldozni is hajlandó érte - mondta a Népszavának Szalai Gabriella. A Mehi programigazgatója bár előremutatónak tartja, hogy a kormány vissza nem térítendő támogatással is támogatja az energetikai lakáskorszerűsítéseket, hiányolja az erre a célra fordítható különböző források összehangolását. Egy energiahatékonysági alap felállítását javasolja, amelyben például az ősztől elérhető 115 milliárd forintos kamatmentes uniós hitel, mint visszatérítendő forrás kombináltan lenne elérhető a vissza nem térítendőkkel. Ez sokkal szélesebb rétegek számára tenné elérhetővé a lakáskorszerűsítést, például hitelgarancia nyújtásával könnyebbé tehetné az előfinanszírozást, a vissza nem térítendő támogatásból pedig a ténylegesen elért energiamegtakarítások függvényében bónusszerűen akár a hitelösszeg is csökkenthető lenne - tette hozzá.
Az alap létrehozásához kormányzati akaratra lenne szükség, valamint meg kellene emelni a vissza nem térítendő forrásrész összegét, ami viszont költségvetés-függő. A mostani pályázatot is határozatlan időre felfüggesztették fel, azaz a büdzsében nincs már sem idén, se jövőre erre elkülönített pénz. Korábban a vissza nem térítendő részt is uniós forrásból különítették volna el, ám a kormány visszakozott a mintegy 90 milliárd forint ilyen célú felhasználásától, és inkább középületek felújítására fordítja azt.