kvótareferendum;kvótanépszavazás;

- Teljes gőzön az agymosás

Miközben az MSZP és a DK a kvótareferendum bojkottjára szólítja szimpatizánsait, Sir Graham Watson, az európai liberálisok volt elnöke videóüzenetben kéri a magyaroktól, október 2-án menjenek el szavazni és voksaikkal ne zárják ki a menekülteket. A demokratikus ellenzék bízik abban, hogy sem érvényes, sem eredményes nem lesz a kormány számára fontos népszavazás, ám a Republikon Intézet legújabb felmérése ennek az ellenkezőjét mutatja.

Baloldali szavazókon múlik a kvótareferendum érvényessége - derült ki a Republikon Intézet legújabb közvélemény-kutatásából. A cég felmérése szerint a választókorú népesség 42 százaléka biztosra ígéri, hogy október 2-án válaszol a kormány kérdésére, további 27 százaléka pedig saját állítása szerint valószínűleg részt vesz majd a népszavazáson. A Republikon ugyanakkor figyelmeztetett: a közvélemény-kutatások hajlamosak felbecsülni a részvételi szándékot, a felmérésben például rákérdeztek az MSZP által kezdeményezett földreferendumon való részvételre is, és a megkérdezettek 28 százaléka ebben az esetben is "biztosra", 26 százalék pedig "valószínűre" ígérte részvételét, bár ezt a népszavazást meg sem fogják tartani.

Lehetne rendkívüli ülés
Összegyűjtötte a külföldön élő magyar választópolgárok levélbeszavazása ügyében kezdeményezett, rendkívüli parlamenti üléshez szükséges számú aláírást a Jobbik, a párt az augusztus 22. reggel 9 órát javasolta az ülés időpontjaként. 45 képviselő látta el aláírásával az íveket, 22-en az MSZP-ből, 17-en a Jobbikból, 5-en az LMP-ből írtak alá, s támogatta a kezdeményezést a PM független képviselője, Szabó Tímea is. A napirendről várhatóan csütörtökön tárgyal a házbizottság, ám az ügyben tartott múlt heti - csonka - ötpárti egyeztetés után a Fidesz jelezte, nem támogatja a törvénymódosítást.

Miközben több hazai ellenzéki párt bojkottot javasolt, a baloldali szavazók jelentős része a Republikonnak úgy nyilatkozott, elmenne szavazni, és a kérdésre 60 százalékuk a kormány szándékának megfelelően nemmel voksolna. Ezzel együtt az érvényesség a baloldali pártok szavazóin múlhat: az MSZP és a DK távolmaradásra buzdító üzenete egyelőre nem jutott el választóikhoz, így a két ellenzéki párt szimpatizánsainak többsége ma részt venne a népszavazáson. Amennyiben viszont e pártoknak sikerül saját szimpatizánsait rávenni a bojkottra, érvénytelen lehet a népszavazás.

A Závecz Research által augusztus elején - a müncheni terrortámadást követően - végzett telefonos közvélemény-kutatás egyébként már azt mutatta: érvényes lesz az október 2-i kvótareferendum és a Fidesz által preferált válasz fog nyerni. A nizzai terrortámadás másnapján a Tárki is feltette a kérdést: ki és hogyan voksol majd október 2-án. A kutatás szerint a felnőtt lakosság 43 százaléka gondolta úgy, hogy biztosan, 27 százalék pedig úgy, hogy valószínűleg részt vesz a népszavazáson. Az intézet akkor szintén arra figyelmeztetett, hogy a referendumon való részvételt a felfokozott hangulatban nehéz megjósolni. Mindez jól mutatja: a közvéleményt a referendum kérdésében nagyban befolyásolhatják az aktuális események. Mindenesetre a bojkottra szólító demokratikus ellenzéknek sok a teendője, ha a választók több mint felét az októberi népszavazás ellen akarja hangolni.

Szuverenitással érvelnek a Vajdaságban
A Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) arra buzdítja a vajdasági magyarokat, hogy vegyenek részt a kötelező befogadási kvótákról tartandó október 2-i népszavazáson - közölte a Pannon RTV a honlapján. Pásztor István, a VMSZ elnöke a szabadkai televíziónak úgy nyilatkozott, hogy a kötelező betelepítésről szóló referendum precedensértékű, mert megmutatja: egy szuverén állam mennyire engedi meg, hogy más országok beleszóljanak ügyeibe, s hogy állampolgárai kikkel éljenek együtt. A VMSZ elnöke szerint ebben a pillanatban úgy tűnhet, hogy ez Magyarország belügye, ugyanakkor kifejezte meggyőződését, hogy "nemzeti ügyről" van szó.

"Kampányoljatok!" Ezt Sir Graham Watson, az Európai Liberálisok és Demokraták Szövetségének volt elnök üzente a magyaroknak. A politikus az ATV-ben bemutatott videójában a demokratikus és liberális értékeket vallókat arra szólította, kampányoljanak és vegyenek részt az októberi népszavazáson. Watson szerint ugyanis a kormány javaslata "kizárja a menekülteket és bezárja az irgalom kapuját az emberiesség előtt". Úgy fogalmazott: "kérlek benneteket, liberális magyar barátaim, hogy menjetek és kampányoljatok azokért a szavazatokért, amelyek lehetővé teszik, hogy Magyarország továbbra is nyitott ország maradhasson a menekültek számára". Szent-Iványi István, a Liberálisok külpolitikai szakértője a videóban elhangzottakra úgy reagált, sok embert megtévesztett a kormány "másfél éves agymosása", ennek ellenére sokan lesznek azok, akiknek számít az európai vezetők véleménye a referendum ügyében. A politikus egyébként pártjához hasonlóan nem ért egyet az ellenzéki bojkottal, véleménye szerint a magyaroknak meg kell mutatniuk, hogy aktívan kiállnak az európai értékek mellett.

Orbán Viktor és kormánya ugyanakkor hónapok óta a menekültek ellen uszít és arra buzdít, hogy október 2-án mindenki voksoljon és mondjon nemet a kötelező betelepítésre. Tájékoztatás címén riogatnak, csúsztatnak és a java csak most kezdődik. Szombat óta ugyanis hivatalosan is kampányidőszak van, így a közmédiában, illetve az önként jelentkező kereskedelmi csatornákon is szabadon folyhat majd az "agymosás". A jogszabály alapján már a 2014-es országgyűlési, európai parlamenti és önkormányzati választáson is lehetőségük volt a kereskedelmi médiaszolgáltatóknak, hogy a kampányban ingyenesen politikai reklámokat tegyenek közzé, de akkor egyetlen csatorna sem élt a lehetőséggel. Most viszont a TV2 Média Csoport Kft. és a szintén Andy Vajnához köthető CEE Broadcasting Co. Srl. mellett még az ATV Zrt is vállalkozott erre. A TV2 és az ATV médiaszolgáltatója egyaránt 300 percnyi politikai reklámot sugároz a népszavazásig, a filmügyi kormánybiztos Romániában bejegyzett kábelcsatornáin pedig összesen 150 percben igyekeznek a nézőket meggyőzni arról, hogy a kvótareferendumon részt kell venni és nemmel szavazni. Pikáns, hogy mostantól az Izaura TV is a migránsok ellen hergel, hiszen Izaura volt a főszereplője annak a népszerű teleregénynek, amely egykor úgy meghatotta a magyarokat, hogy a városi legenda szerint gyűjtést indítottak a rabszolgalány felszabadítására. A kereskedelmi televíziós reklámidőből egyébként a népszavazást kezdeményező kormányt, valamint a parlamenti frakciókat 50-50 perc illeti meg.

Gyorstalpaló rendőrök a határon?
Háromezerrel akarja növelni a kormány a rendőrség létszámát a határőrizet erősítése érdekében, ám a Népszabadság szerint ez csak úgy lehetséges, ha gyorstalpaló tanfolyamot szerveznek a jelentkezőknek. A hatályos előírások szerint az egyenruhásoknak kétéves rendőr-szakközépiskolát kellene végezni, ahová azonban csak a szigorú fizikai, pszichikai feltételeknek megfelelő, büntetlen előéletű, és a rendőri munkára más szempontok szerint is alkalmas 18-35 év közötti jelentkezőket veszik fel. A lap forrásai szerint megtörténhet, hogy "félkész rendőröket" képeznek majd, akik járőrtársként már éppen képesek lesznek majd bizonyos szolgálati feladatokat segíteni. Később ismét beülnek az iskolapadba és részletekben készítik fel őket feladatukra. A Magyar Nemzetből eközben az derült ki, hogy az állomány egészségének megőrzése érdekében több mint 7 millió forintért vásárolt arcra és dekoltázsra való napvédő krémet a honvédség.

Egy hétfő reggel nyilvánosságra hozott közvélemény-kutatás szerint New York államban Hillary Clinton demokrata párti elnökjelölt 30 százalékpontos előnnyel vezet a republikánus elnökjelölt, Donald Trump előtt.