RIO 2016;súlylökés;bronzérem;Kővágó Zoltán;Márton Anita;

Édesen csillogó magyar bronzérem FOTÓ: SZALMÁS PÉTER (RIO)

- Történelmi bronz súlylökésben

Sikerült véghez vinnie a nagy bravúrt atlétikában a súlylökő Márton Anitának: dobogóra állhatott méghozzá egészen parádés eredménnyel: a júliusban, a Gyulai Memorialon felállított 19,49 méteres egyéni – egyben országos - csúcsát majdnem 40 centiméterrel javította meg, s 19,87 méterrel zárt a szám fináléjában.

Hiába ért el az utóbbi években egy sor nemzetközi sikert Márton Anita – tavaly aranyérmet nyert a fedett pályás Európa-bajnokságon, idén ezüstöt a portlandi, szintén fedett pályás vlágbajnokságon, illetve az amszterdami Eb-n nemrégiben ezüstérmet szerzett, a verseny előtt nem állíthattuk azt, hogy biztosan éremért megy, hiszen hogy mennyire nehéz volt a mezőny, jól mutatja: a Gyulai Memorialon elért remek országos csúcsa is csak a negyedik helyre volt elegendő.

Maga is tudta, 20 méter körüli eredményre lenne szüksége ahhoz, hogy a dobogóra állhasson, ehhez azonban majdnem fél méterrel kell megjavítania az országos rekordot. Azért is volt rendkívül nehéz dolga, mert honi vetélytárs nélkül egyáltalán nem könnyű felkészülni a világversenyekre. Hogy ne legyen annyira unalmas a versenyzés, a magyar országos bajnokságon diszkoszvetésben is indult, s ezt is megnyerte. Riói harmadik helye annak fényében még értékesebb, hogy korábban Magyarország sosem nyert érmet női súlylökésben.

Ami magát a versenyt illeti, az első körben a szám királynője, a kétszeres olimpiai bajnok új-zélandi Valerie Adams kezdett a legjobban, 19,79 métere repítette a 4 kilogrammos golyót. A legnagyobb riválisai közül a fedettpályás világbajnok amerikai Michelle Carter volt hozzá a legközelebb, 19,12-ig jutott, a szabadtéri vb-címvédő német Cristina Schwanitz viszont "csak" 19,03-ig.

Az idei fedett vb-n és a szabadtéri Eb-n is második Márton Anita a sorozat utolsó előttijeként lépett dobókörbe, s meglepően visszafogott, 17,60-as dobással nyitott, így a 10. helyről várta a második sorozatot.

A folytatásban Carter 19,82 méterrel az élre állt, Adamsnek viszont volt válasza, óriásit lökött, a szer pedig 20,42 méternél esett le. A riválisok számára sokkoló eredményt követően a ranglistaelső Gong Li-csiao 19,39-cel a harmadik helyre lépett előre, a 20,17-es idei legjobbal rendelkező Schwanitz viszont görcsös volt és érvénytelent lökött. Márton ebben a körben már lényegesen összeszedettebb volt, aminek eredményeként 18,72-vel a hatodik helyre lépett fel.

A harmadik körben az élen állók nem javítottak, Márton viszont gyönyörűen dobott, s 19,39 métert ért el, így csak rosszabb második eredményével szorult a kínai atléta mögé a negyedik helyre. Ezen sorozat után a négy legrosszabb kiesett, a folytatásban pedig a dobási sorrend változott, az első nyolc fordított sorban következett egymás után.

A három kör alapján egyértelműnek látszott Adams sikere, Carter is biztosan állt a második helyen, a kínai és Márton között viszont borítékolhatónak tűnt az óriási harc a bronzért, ráadásul az addig váratlanul gyengén lökő Schwanitzot sem lehetett leírni. Negyedikre a német ismét gyenge volt, Márton azonban újra nagyszerű. Szemre úgy tűnt, javított, végül azonban kiderült, 19,38-nál esett le a golyó, ami mégis előrelépést jelentett a Szegeden élő sportoló számára.

Az izgalmak egyre nőttek, Schwanitz viszont borzalmasan dobott továbbra is, míg a kínai ereje elfogyni látszott, negyedikre és ötödikre sem mérette le kísérletét. Ötödikre Márton 19,10-et ért el, az igazi nagy "durranást" azonban - szokásához híven - hatodikra tartogatta: a súlygolyó a kezéből egészen a 20 métert jelző vonal belső pereméig szállt, a mérés után kiderült, 19,87 méterig, ami 38 centivel jobb, mint Márton júliusban, a Gyulai Memorialon felállított országos csúcsa, és pontosan annyi, mint Carter - jobb második dobása miatti - második helyet jelentő eredménye volt akkor.

Az óriási dobásnak Márton Anita először csak visszafogottan örült, majd látva az elerőtlenedett kínai utolsó, gyenge dobását, szaladt is ünnepelni a lelátón ülő kis magyar csoporthoz.

Eközben Carter készült hatodik lökésére, ami aztán az addig magabiztos Adamset sokkolta, ugyanis az amerikai 20,63 méteres nemzeti csúcsot ért el. Erre az új-zélandi csak 20,39-cel tudott válaszolni, így előbbi diadalmaskodott, míg utóbbinak Peking és London aranya után be kellett érnie az ezüstéremmel.

Márton Anita a verseny után az NSO-nak elmondta: „Azt gondoltam, hogy az első három hely mindegyikéért húsz méter felett kell lökni, de hál' Istennek nem mindenki időzítette jól a csúcsformáját, nekem pedig az edzőm segítségével ismét sikerült eltalálni a formaidőzítést, hogy megint a legnagyobb versenyen érjem el a legjobb eredményt. Amikor kiderült, hogy megvan a bronzérem, sírva fakadtam, mindenféle kavargott a fejemben, nem akartam elhinni, hogy sikerült. Aztán arra gondoltam, hogy ebben mennyi munkám benne van. Az elmúlt tizenöt évben rengeteget dolgoztam azért, hogy egy ilyen jó eredményem legyen.

A nők között magyar atléta legutóbb 1968-ban, Mexikóban szerzett érmet, akkor a gerelyhajító Németh Angéla győzött, a diszkoszvető Kontsek Jolán pedig harmadik lett. Márton Anita a nők között a magyar atlétika hetedik olimpiai érmét nyerte meg.

Értékes helyezést reméltünk a diszkoszvető Kővágó Zoltántól, aki végül hetedik lett a számban.

Az athéni olimpián ezüstérmes magyar atléta a hatodik dobó volt a sorban, előtte a pekingi bajnok észt Gerd Kanter adta meg a verseny alaphangját egy 65,10 méteres dobással. A 37 éves Kővágó kicsit feszültnek tűnt a dobókörben, ám kísérletén ez nem látszott, 64,50 métert ért el, amivel ekkor második volt, hátra volt még viszont a német Daniel Jasinski, majd a sorozat záróembereként a nagy esélyes, világbajnok lengyel Piotr Malachowski.

Előbbi aztán 65,77-tel nemcsak a magyart, hanem az észtet is megelőzte, de a lengyel óriási, 67,32-es kísérletével őt is maga mögé utasította.

A második körben hiába szállt Kővágó diszkosza 66 méter környékére, a nagy lendület miatt kilépett. A nyolcra szűkítés előtti utolsó kanyarban Kővágó érvényeset dobott, ám legjobbjától elmaradt (62,98 m). A záró három sorozatban Kővágó ötödik helyen állt - 1,39 méterre a dobogótól -, így negyedikként következett, ám a diszkosz túl alacsonyan szállt, ezért nem is mérette le dobását.

A finálé magyar korelnöke fáradni látszott, a rontott negyedik dobása után az ötödik még rosszabb volt, így hiába nem nőtt a hátránya ekkor sem, a hatodik széria előtt nem sok jel utalt arra, hogy esetleg "feldobja magát" a dobogóra. Az utolsó körben sem tudott javítani, így meg kellett elégednie a hetedik pozícióval.

"Brutál erős volt a mezőny" - fogalmazott Kővágó, aki bár a finálé legidősebbje volt, elmondta, fizikálisan erősnek érezte magát, s ugyanazokat az eredményeket tudja hozni, mint tíz évvel ezelőtt.

Az atlétikában Márton Anitán és Kővágón kívül még két hétpróbázó, Zsivoczky-Farkas Györgyi és Krizsán Xénia volt érdekelt, előbbi nyolcadik, utóbbi 16. lett.

Továbbra is működtetné a felsődobszai Bárczay Gábor Iskolát az Iványi Gábor vezette Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség, az önkormányzat azonban szeptembertől nem bocsátja rendelkezésükre az épületet. Az iskolát az átalakuló Klebelsberg Intézményfenntartó Központnak kellene átvennie, ám Iványi szerint még semmilyen intézkedés nem történt. A Klik "helyben oldaná meg" az ügyet.