A megbeszéléseket alighanem az egyik fő téma az a török kiadatási kérelem lesz, melyben Ankara az Egyesült Államokban élő muzulmán hitszónok, Fethullah Gülen átadását kéri Washingtontól, mivel Gülent vádolják azzal, hogy részt vett a július közepi, félresikerült puccskísérlet előkészítésében. Ankara számos dossziényi dokumentumot adott át, amelyek állításaik szerint a hitszónok felelősségét igazolják.
A török miniszterelnök, Binali Yildirim szombaton újságírók előtt kijelentette: Ankara nem fogad el semmiféle kompromisszumot, az iszlamista hitszónokot odahaza kell felelősségre vonni, s ha Washington nem adja ki, óhatatlanul nőni fog az Amerika-ellenesség Törökországban.
Biden alelnök idén januárban járt utoljára Ankarában, s az amerikai-török kapcsolatban azóta rengeteg feszültség gyűlt fel, hisz nem csupán Gülen szerepének megítélésében nem értenek egyet, hanem a Iszlám Állam terrorszervezet elleni fellépésben sem. Washington részéről túlzottnak találták a puccskísérlet nyomán elrendelt tömeges megtorlást, tízezrek letartóztatását.
Az amerikai alelnök Törökországon kívül Lettországba és Svédországba is ellátogat a fehér házi bejelentés szerint.