Hetek óta tombol a tisztogatási hullám Törökországban a július 15-i sikertelen katonai hatalomátvétel nyomán, augusztus 12-én már a török focilegendát, Hakan Sükürt is elérte a rezsim bosszúja. A török állami hírügynökség, az Anadolu közölte tegnap, hogy a török ügyészség elfogatóparancsot adott ki a török labdarúgó-válogatott korábbi legnagyobb sztárja, Hakan Sükür és apja, Sermet Sükür ellen. A török csodacsatárt a puccskísérletben való részvétellel vádolják, és nem kevesebbet állítanak róla, mint hogy fegyveres terrorszervezet tagja.
Noha Hakan Sükür minden idők legsikeresebb török labdarúgója, hazájában élő legendának számít, az ország egyik legnépszerűbb és legnagyobb sztárja volt, annyira, hogy 2002-es esküvőjét a televízió élőben közvetítette, az utóbbi időben kegyvesztetté vált a hatalom, azaz Erdogan elnök szemében, jelenleg is eljárás folyik vele szemben az államfő megsértése miatt. A volt labdarúgó miután nyíltan szembeszegült Erdogannal, 2015 novemberében az Egyesült Államokba távozott, azóta ott él. Soha nem titkolta az ugyancsak Amerikában élő, a júliusi puccs megszervezésével vádolt Fethullah Gülen hitszónok iránti rokonszenvét.
A jelenleg 44 éves Hakan Sükür 2008-ban fejezte be sportolói pályafutását, 2011-ben Erdogan pártjának, az AKP-nek a színeiben lett parlamenti képviselő. Mandátumáról 2013-ban mondott le, amikor a korrupciós botrány kirobbant az AKP körül és Erdogan családját, elsősorban fiát is elérte. Az államfő ekkor is komoly tisztogatásba kezdett, a volt csatár pedig tiltakozásképpen hagyta ott a kormánypártot. Nyílt szembefordulása az elnökkel azt eredményezte, hogy nemzeti hősből „terrorista” lett, sőt, a Dogan török hírügynökség értesülése szerint hamarosan a legkeresettebb bűnözők listájára kerülhet.
A puccs utáni tisztogatás több mint 60 ezer embert ért már el, de elsősorban a tanári kart, a hadsereget, az igazságszolgáltatást valamint Erdogan örökös ellenségét, a médiát célozza. Hogy a pedagógusok és kiemelten az egyetemi oktatók miért váltak a rendszer elsőszámú ellenségeivé, az máig nem érthető, de tény, hogy a legnagyobb méretű tisztogatás a tanügyben volt. Ismet Yilmaz oktatási miniszter csütörtökön közölt adatai szerint már 27 ezer 424 alkalmazott munkavállalási engedélyét vonták vissza. A vád szerint az érintettek kapcsolatba hozhatók a Güllen-hálózattal és többé nem dolgozhatnak sem állami, sem magán oktatási intézményben. Ankara ugyanis párhuzamos állam kiépítésével vádolja a hitszónokot.
A vizionált párhuzamos állam felszámolási lendülete a sport világát sem kíméli. A Sükür elleni elfogatóparancsot megelőzően, kedden, augusztus 9-én a Labdarúgó Szövetség bejelentette, hogy kizárta 94 tagját –bírókat és tisztségviselőket–, akiket azzal gyanúsítanak, hogy érintettek az Erdogan hatalmának megdöntését célzó katonai államcsínykísérletben.
A tisztogatás a külföldieket is elérte, hivatalos közlés szerint eddig 10 külföldi állampolgár ellen indult jogi eljárás Törökországban a puccskísérlettel összefüggésben, közülük négyet előzetes letartóztatásba is helyeztek. A török miniszterelnök-helyettes maga számolt be arról, hogy 216 „puccsista”, köztük 186 katona, valamint 30 csendőr még mindig menekülőben van a felelősségre vonás elől, 9 szökevény tábornoki rangú.
A Sükür ellen felhozott terrorista vád nem egyedi, az eljárás alá vont személyek legtöbbjét ezzel a váddal illeti az Erdogan –rezsim. Maga az elnök augusztus elején az egész Nyugatot a terrorizmus támogatásával vádolta meg, miután sorra kapta a bírálatokat a féktelen, az alapvető emberi jogokat sem tisztelő bosszúhadjárat miatt.