diákmunka;diákszövetkezetek;

Illusztráció: Thinkstock

- Diákmunka - Fizetett szabadság is jár majd a dolgozóknak

Új alapokra helyezik a diákok munkavállalását: szeptember 1-jétől nem a Munka Törvénykönyvét, hanem a szövetkezeti törvényt kell majd alkalmazni a szerződéskötéskor. A legfontosabb munkajogi jellegű garanciák megtartása mellett az új rendszerben a diákoknak fizetett szabadság is járni fog.

A szeptember 1-jétől hatályba lépő jogszabályváltozások miatt százharmincezer diák munkavállaló és háromezer cég szerződését kell újrakötni az iskolaszövetkezeteknél - hívta fel a figyelmet a Magyarországi Diákvállalkozások Országos Érdekképviseleti Szövetsége (DiákÉSZ). Ekortól ugyanis a munka törvénykönyve (Mt.)helyett teljes egészében a szövetkezeti törvény szabályozza az iskolaszövetkezetek működését. Erre azért van szükség, mert az EU-ban "atipikus foglalkoztatási formának" számít, amivel Brüsszel "nem mindig tud mit kezdeni", épp ezért indokolt, hogy a foglalkoztatásra vonatkozó általános szabályokat elválasszák az iskolaszövetkezetekre vonatkozó a speciális követelményektől. A diákok a jövőben nem munkavállalók lesznek, hanem a polgári törvénykönyvnek megfelelő megbízási szerződés alapján dolgoznak majd. Ettől függetlenül minden eddig meglévő jogosítványt biztosítanak számukra, ahogy azt is, hogy megfelelő díjazásban részesüljenek. A változtatás meghatározza a diákok díjazásának minimális szintjét és maximális munkaidejét.

A jogszabályváltozás érinti a diák munkavállalók pihenőidejét, a munkaszünetet, a szabadságot, a pótszabadságot, a díjazást. A diák díjazásának el kell érnie a minimálbér, illetve a garantált bérminimum összegét.

Ha a diák a 18. életévét nem töltötte be, akkor az Mt.-be foglalt, fiatal munkavállalók munkajogi védelmére vonatkozó rendelkezéseket is figyelembe kell venni a feladatteljesítés Az új rendelkezések szeptember 1-jétől hatályosak, az Mt-ről való áttérés a jelenlegi iskolaszövetkezeti tagok esetében ettől a dátumtól lehetséges, de csak 2017. január 1-jétől kötelező, az új diák belépőkkel 2016. szeptember 1-jétől már az új szabályok szerint lehet csak tagsági megállapodást kötni.

A tanulók fele vállal munkát
Míg a 2008-as válság idején az egyetemisták egyötöde sem dolgozott, most majdnem 50 százalékuk munkába áll. Ennek oka, hogy a cégek igénye megnőtt, különösen nyáron, amikor szabadságra mennek alkalmazottaik – írja a profession.hu. Bizonyos területeken, így például az idegenforgalomban (strandok üzemeltetése, fesztiválok szervezése) akár a 20-30 százalékot is elérheti a diákmunkások aránya, a kereskedelemben és az iparban azonban nem jellemző ilyen magas érték. A tanulók a gazdaság minden szegmensében megjelennek, elsősorban azonban alacsonyabb végzettséget igénylő, akár betanított munkát bíznak rájuk.
A diákok fizetése idén intenzíven felfelé mozdult el. Korábban az iskolaszövetkezetek nem tudtak minimálbér fölötti összegeket kínálni a diákoknak.
Az 5 legérdekesebb diákmunka:
-sörfürdőbe hostess
- hagyományőrző kenyérlángosozó
- hibrid kukorica válogatásának felügyelete
- kertész- gyorséttermi munkák