A szeptember 1-jétől hatályba lépő jogszabályváltozások miatt százharmincezer diák munkavállaló és háromezer cég szerződését kell újrakötni az iskolaszövetkezeteknél - hívta fel a figyelmet a Magyarországi Diákvállalkozások Országos Érdekképviseleti Szövetsége (DiákÉSZ). Ekortól ugyanis a munka törvénykönyve (Mt.)helyett teljes egészében a szövetkezeti törvény szabályozza az iskolaszövetkezetek működését. Erre azért van szükség, mert az EU-ban "atipikus foglalkoztatási formának" számít, amivel Brüsszel "nem mindig tud mit kezdeni", épp ezért indokolt, hogy a foglalkoztatásra vonatkozó általános szabályokat elválasszák az iskolaszövetkezetekre vonatkozó a speciális követelményektől. A diákok a jövőben nem munkavállalók lesznek, hanem a polgári törvénykönyvnek megfelelő megbízási szerződés alapján dolgoznak majd. Ettől függetlenül minden eddig meglévő jogosítványt biztosítanak számukra, ahogy azt is, hogy megfelelő díjazásban részesüljenek. A változtatás meghatározza a diákok díjazásának minimális szintjét és maximális munkaidejét.
A jogszabályváltozás érinti a diák munkavállalók pihenőidejét, a munkaszünetet, a szabadságot, a pótszabadságot, a díjazást. A diák díjazásának el kell érnie a minimálbér, illetve a garantált bérminimum összegét.
Ha a diák a 18. életévét nem töltötte be, akkor az Mt.-be foglalt, fiatal munkavállalók munkajogi védelmére vonatkozó rendelkezéseket is figyelembe kell venni a feladatteljesítés Az új rendelkezések szeptember 1-jétől hatályosak, az Mt-ről való áttérés a jelenlegi iskolaszövetkezeti tagok esetében ettől a dátumtól lehetséges, de csak 2017. január 1-jétől kötelező, az új diák belépőkkel 2016. szeptember 1-jétől már az új szabályok szerint lehet csak tagsági megállapodást kötni.