Furcsa egy jószág az otthon melege pályázat, amelynek mérlegét tegnap vonta meg Szabó Zsolt, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium fejlesztés- és klímapolitikáért, valamint kiemelt közszolgáltatásokért felelős államtitkára. Az egyes földrajzi régiókban egymást követően kiírt hűtő- és fagyasztógépek vásárlásának támogatására kiírt pályázatokat alighogy megnyitják, órákon belül már le is zárják, ezért sokan érzik úgy, hogy kaptak is valamit (a támogatott készülékcserét), meg nem is. A gondok megoldására Szabó Zsoltnak csak egyetlen tanácsa volt: "tessék már nyolc órakor pályázni." Igaz, hogy az érdeklődés is erősen szóródott, akadt olyan régió, ahol mindössze másfélszeres volt a felkínált lehetőségekhez képest a jelentkezők aránya, másutt viszont négy és félszeres. Vannak olyan vélemények is, hogy minél később kerül sorra egy régió, annál inkább csak a maradékpénzekből jut a számukra, vagyis nem mindegy, hogy ki hol lakik.
A hűtőgép-programban a vételár 50 százalékára lehetett pályázni, de típustól függően, legfeljebb 25 ezer - 45 ezer forintos összeghatárok között. Egyébként a nagy érdeklődésre mi sem volt jellemzőbb, minthogy 46 ezren jelentkeztek a régiókból a több mint 1,5 milliárd forint támogatási igényre. A pályázók 75 százaléka egyébként a nagycsaládos és a nyugdíjas célcsoporthoz tartozott, akik elsőként adhatták be a pályázatukat, a körön kívül levőknek alig maradt esélyük és idejük a nyerésre. A korábbi jogos panaszokból egyébként annyit magáévá tett a fejlesztési tárca, hogy eddig csak interneten lehetett beadni a pályázatokat, ez ugyan nem változott, ám most már a digitális háttérrel nem rendelkezőknek segítenek pályázni az ezzel megbízottak.
Az otthon melege programban a családi házak energiahatékonysági korszerűsítésére új pályázatot ír ki a fejlesztési tárca augusztus 15-i határidővel, ezeket hétfőn 8 órától lehet beadni. A rendelkezésre álló pénz: 5 milliárd forint, az államtitkár szerint viszont "igyekeznek majd pénzügyileg követni az igényeket". Az energiahatékonysági korszerűsítési pályázat a nyílászárócsere, a szigetelés, a megújuló energia és a fűtéskorszerűsítés területére vonatkozik, és 40-45-50-55 százalékos (1,25 és 2,5 millió forintos összeghatárig) vissza nem fizetendő támogatásra nyílik lehetőség, mégpedig az 1996 előtt épült, egyedülálló házaknál, maximum 135 négyzetméter lakóterület esetén. A pénz a szakértők szerint - maximális támogatással - 2 ezer ingatlan felújítására lenne elég. Az otthon melege program újabb felvonását kizárólag az ország széndioxid-kvóta értékesítési bevételéből finanszírozza a kormány, plusz forrást nem ad a költségvetésből.
Támogatást kizárólag a falazott szerkezetű (tégla), illetve vályogból épült ingatlan nyerhet, amennyiben statikailag megfelelő állapotban van.
Bár kétségtelen tény, hogy mind a hűtőgépcsere-program, mind a családi házak energiahatékonysági támogatása felfogható rezsicsökkentésként, de a tapasztalatok szerint a pályázatoknak árfelhajtó szerepük is volt, ami elvitte a támogatás nagy részét. Szabó Zsolt szerint ilyenkor ki lehet választani egy másik vállalkozói ajánlatot.
A témát jól ismerő Varga László miskolci, szocialista képviselő lapunknak elmondta, hogy kormányzásuk alatt, 2010 előtt az ipari technológiával épült (panel) lakások egyharmadát sikerült a borsodi megyeszékhelyen felújítani. A Fidesz hatalomra kerülése után ez a tömeges energiahatékonysági korszerűsítés leállt. Az otthon melege fő hibája, hogy uniós forrásokat nem vesznek igénybe, Magyarország ilyenre nem is pályázik. Pedig így évente akár még további 2000 család otthonát fel lehetne újítani.