A második legjobb idővel került be a 200 méteres vegyesúszás fináléjába Hosszú Katinka, azonban egyértelműen ő volt a szám esélyese. Az „Iron Lady” gyakorlatilag végig vezetett, s olimpiai csúccsal győzött. „Még mindig nem fogom fel, hogy háromszoros olimpiai bajnok vagyok. Mondjuk, az volt a cél, hogy úgy ússzak itt, mint egy átlagos versenyen – mondta az M4 Sportnak Hosszú, aki saját bevallása szerint mindent elrontott, amit lehetett: példaként említette a fordulókat és a rajtot.
Hosszú pazar teljesítményével beállította Egerszegi Krisztina magyar rekordját az egy olimpián szerzett úszóaranyérmek tekintetében. A sportágtól független magyar csúcsot a tornász Keleti Ágnes tartja, aki 1956-ban a Melbourne-i ötkarikás játékokon négy aranyérmet szerzett. Hosszú akár ezt a rekordot is beállíthatja, ugyanis 200 méteres hátúszáson is az esélyesek között tartják számon.
Szerda hajnalban még egy magyar érdekeltségű finálét rendeztek, Cseh László és Kenderesi Tamás sikeréért szoríthattunk 200 méteres pillangón. A 30 esztendős Cseh negyedik olimpiáján próbálta megszerezni első aranyérmét a meglévő két ezüst és három bronz mellé. Nagyon erősen kezdett, azonban ez később visszaütött. Az első ötven méter után még elsőként fordult, aztán Michael Phelps átvette a vezetést, s elsőként csapott a célba.
Kenderesi gyengén rajtolt, de remekül hajrázott, s bronzérmet szerzett. „Fantasztikus volt. Nagyon meglepődtem, hogy sikerült érmet szereznem, hihetetlenül boldog vagyok – nyilatkozta Kenderesi az M4-nek a finálét követően. – Az utolsó öt méter eléggé „csípett”, ott már gondolkodtam, hogy mit kellene csinálni. Azt hiszem, a szívem vitt be. Elfáradtam, rám férne egy-két sajtburesz… A többiek nagyon rá voltak feszülve a dologra, én próbáltam inkább élvezni a versenyt, csak azt hozni, amit tudok. Volt bennem izgalom, de görcsösség nem, ennek nagyon örülök. Nem egyszerű időszakon vagyok túl, nagyon köszönöm mindenkinek, aki segített nekem és hozzájárult ehhez a sikerhez” – zárta le gondolatait.
Cseh László alul múlta saját várakozásait ezzel a hetedik hellyel, így érthető módon csalódottan nyilatkozott az úszása után. „Nem tudom, mi történt velem az utolsó ötven méteren, nagyon elfáradtam – értékelt Cseh az M4-nek. – Belülről jónak éreztem, meg kell néznem a részidőket, de ez borzasztó úszás volt. Örülök, hogy Kenderesi Tomi harmadik lett, nagyon megérdemelte, gratulálok neki, ám tőlem ez nagyon-nagyon rossz úszás volt. Ilyen időeredményt sorozatterheléses versenyen szoktam úszni. Nagyon rossz volt. Ez van, majd száz pillangón…” – fejezte be.
Az amerikai Phelps 200 pillangón huszadik olimpiai aranyát zsebelte be, majd a 4x200-as gyorsváltó tagjaként a huszonegyediket. A 31 esztendős amerikai az újkori olimpiát tekintetében egyértelműen korszakos rekorder, ugyanis kilenc aranyéremnél többel csak ő rendelkezik. Egyéni versenyszámban tizenkettedik alkalommal diadalmaskodott, ezzel pedig 2168 éves olimpiai rekordot állított be. A rodoszi Leónidasz időszámításunk előtt 164-ben, 160-ban, 156-ban és 152-ben is stadionfutásban, kettős stadionfutásban és fegyveres futásban győzött.