;

RTL;programdíj;kábelpiac;

FOTÓ: Népszava

- Nincs egyezség az RTL-lel és a TV2-vel

Nincs egyezség a két legnagyobb kereskedelmi tévé és a kábelszolgáltatók között a programdíjról. A Magyar Kábeltelevíziós és Hírközlési Szövetség szerint az üzletág így is alig termeli ki a hálózatfejlesztés költségeit, a díj pedig csak rontana a helyzeten. Vidus Gabriella RTL-vezérigazgató korábban leszögezte: megállapodás nélkül senki nem sugározhatja az RTL Klubot. A Médiatanács legkorábban ősszel tehet pontot az ügy végére.

A szövetséget nem kereste meg a TV2, csak az RTL-csoporttal tárgyaltunk. A programdíjjal kapcsolatos általános szerződési feltételeik (ÁSZF) csupán keretet adnak az egész megállapodáshoz, a részleteket az egyéni szerződések szabják meg, ezekkel kapcsolatban több módosító - és pontosító - javaslattal éltünk, egyelőre nem érkezett válasz a társaságtól - számolt be lapunknak Ökrös Gergely, miután a Világgazdaság megírta, patthelyzet alakult ki a két országos kereskedelmi televízió és a kábelszolgáltatók között a műsorterjesztési díjakról folyó vitában. A Magyar Kábeltelevíziós és Hírközlési Szövetség (MKHSZ) elnöke kifejtette, az ügyben a Médiatanácstól is vizsgálatot kértek, mert a szervezet szerint a szolgáltatókra nézve elfogadhatatlan feltételeket szabnak a társaságok nyilvánosságra hozott szerződési feltételeik. Habár aggályaikat már júliusban megküldték a hatóságnak, válasz egyelőre nem érkezett, s őszig vélhetően nem is fog - ugyanis a Médiatanácsnál ülésezési szünet van. A Magyar Kábelkommunikációs Szövetség is jelezte: kifogásolja a két csatorna szándékát, hogy pénzt szedjenek a műsorukért, mert álláspontja szerint a meghirdetett szerződéses feltételek súlyosan sértik a fogyasztói érdekeket, diszkriminatívak és törvénysértők. Ezért a szövetség azt szeretné elérni, hogy ezek ne léphessenek hatályba. Ezt a beadványt az NMHH előbb elutasította, majd a Médiatanácshoz delegálta.

Ökrös kifejtette, a legnagyobb problémájuk az, hogy az üzletág már így is alig termeli ki a hálózatfejlesztési költségeket - a digitális átállás például jócskán megterhelte a kisebb cégeket -, s ha erre még rájön az RTL-nek és a TV2-nek fizetendő díj is, akkor a hazai vállalkozások nullszaldósan, vagy enyhe veszteséggel tudnának csak működni.

Megkérdeztük a társaságoktól, hogy állnak a tárgyalások a szolgáltatókkal. Az RTL közölte, a kérdést üzleti titokként kezelik. A TV2-nek állításuk szerint már több szolgáltatóval is sikerült megállapodnia a programdíjról, és további partnerekkel is egyeztet, ugyanakkor a Privátbankár szerint a nagy terjesztőkkel még nem született megállapodás. Pedig már bő egy hónapja hatályba lépett az RTL Klub és a TV2 azon általános szerződési feltételeinek módosítása, amelynek alapján díjat kérnének műsoraik terjesztéséért a kábelszolgáltatóktól. Ez az összeg meghaladná a havi nettó 580 forintot, amit ki kellene gazdálkodniuk a kábelszolgáltatóknak, vagy át kellene hárítaniuk az előfizetőkre.

Vidus Gabriella, az RTL Magyarország vezérigazgatója korábban leszögezte: amennyiben egy kábelszolgáltató 90 napon belül (tehát hozzávetőleg októberig - a szerk.) nem állapodik meg az RTL-el, akkor 290 forintos havi előfizetőnkénti listaárat fognak kiszámlázni neki. Ha a terjesztő továbbra sem fizet, a társaság kezdeményezni fogja, hogy az RTL Klubot tegyék elérhetetlenné az érintett szolgáltatónál. Az MKHSZ elnöke ezzel kapcsolatban azt mondta, szomorú, hogy a földfelszíni sugárzásban továbbra is ingyenes marad az RTL Klub műsora, s ebből egyenesen következik a piac torzulása. "A kérdéssel a Gazdasági Versenyhivatalnak is foglalkoznia kellene. Hiszen mint ahogy említette, a szolgáltatók nem tudják lenyelni a programdíj összegét, át kell hárítaniuk azt a fogyasztókra. Így pedig az emberek át fognak állni arra a platformra, ahol ingyen nézhetik a műsorokat" - vázolta Ökrös. Hozzátette, az lenne a tisztességes, ha vagy mindenki fizetne, vagy senki sem, ők az utóbbira törekszenek. "Szerintem nem áll olyan rosszul a hirdetési piac, hogy ellehetetlenüljenek a társaságok, ha csak abból kellene élniük" - vélte.

Ismert, júliusban lépett életbe az a csaknem két évig a kormány által visszatartott jogszabály, amelynek értelmében az RTL és a TV2 is műsorterjesztési díjat szedhet a szolgáltatóktól. Érdekes, a kormány azt követően engedélyezte az évi többmilliárdos pluszforrást jelentő tarifa beszedését, hogy biztossá vált, a TV2 Andy Vajna kezére kerül. Az RTL június elején bejelentette, az RTL Klub terjesztési árát havi 150 forintban határozták meg előfizetőnként, ám a kontraktus időtartamától függően további kedvezmények érhetőek el, így a 2016-os díj akár 135 forint is lehet előfizetőnként, havonta. Mindez az SD felbontású adásra vonatkozik, a nagyfelbontású (HD) csatorna áráról egyedileg állapodnak meg a szolgáltatókkal. Az RTL Klub törvényi szabályozás szerint úgynevezett „must offer” csatorna, tehát kötelező a piac minden szereplőjének felajánlania terjesztésre. A médiacsoport vezetői szerint az ár valóban kedvezményes, hiszen sok, az RTL Klubnál kisebb csatorna listaára ennél magasabb, akár a 180 forintot is eléri. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy a nagy és kis műsorterjesztők között nem tesznek különbséget a szerződés megkötésekor, hiszen a törvény szerint minden szolgáltatónak azonos feltételeket kell biztosítani. A becslések szerint jelenleg 3,3 millió háztartás fizet kábeldíjat az országban, így az RTL 2017-től évi 5,5 milliárd forintos bevételre számíthat.

Vajna TV2-je drágább: a társaság havonta előfizetőnként listaáron 290 forintot kér, azonban 2016 végéig minden szolgáltató kedvezményt kap, így idén 150 forint lesz a tarifa. Jövőre a kábelcsatornákat és a TV2-t különböző csomagokban vásárló szolgáltatók továbbra is kaphatnak majd kedvezményeket. Vajna tévéje nem csak a díj bevezetése kapcsán jár jól, hiszen a kormánybiztos nemrégiben jelentette be, hogy a Chili TV, az Izaura TV, a Joy TV, a Kiwi TV, a Mozi+, a Prime, a Super TV2 és a Zenebutik csatornáit Romániából sugározza majd. Ezek bejegyzését a S.C. CEE Broadcasting Co. Srl. már kérvényezte. A vállalat minimum 7,1 millió ­euró (2,2 milliárd forint) bevételre számít a romániai csatornáknál, az ezek után fizetendő adó a román államkincstárat gazdagítja majd. Ráadásul Romániában olcsóbb vagy gyakorlatilag nincs műsor szolgáltatási díj, viszont a hazai reklámadót nem lehet megkerülni. Emellett a román médiatörvénynek kell megfelelniük és a velük szemben felmerülő esetleges panaszokat, jogsértéseket a román médiahatóság fogja kivizsgálni. A költözés másik haszna az lehet, hogy az erdélyi kábelszolgáltatók is könnyebben betehetik a TV2 Romániából sugárzott adóit a kínálatukba.

"Pontosan ki számít migránsnak? Az Európából betelepülő tanuló - ne adj' isten az Erdélyből, Délvidékről vagy Kárpátaljáról betelepülő magyar - vagy a tízéves kora óta itt élő, nálunk tanuló kínai kislány annak számít-e, vagy csak az, aki a háború sújtotta Szíriából, Afganisztánból, Líbiából menekült el?" - írta Facebookon Pukli István miután kiderült, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) az Emberi Erőforrások Minisztériumára hivatkozva azt kérte, az igazgatók jelezzék, hány "migránst" iskoláztak be tavaly szeptember óta, mennyien fejezték be a tanévet és hány diáknak maradt fenn a jogviszonya a tanév befejezése után is.