Informatika;Rogán Antal;feltaláló;

FOTÓ: Molnár Ádám/Népszava

- Rogán Antal, a büszke feltaláló

A sokoldalú Rogán Antal kabinetminiszter eddig ismeretlen oldalát fedezte fel a magyar sajtó. Kiderült róla, hogy feltaláló, hiszen – mint kiderült – egy digitális aláírással kapcsolatos találmányt jegyez többedmagával, amelyre egyébiránt büszke is. A pénzügyi végzettségű miniszterről a Népszabadság tegnap azt írta, egy elektronikus aláírási eljárás feltalálója Csík Balázs és Lengyel Csaba társaságában. Utóbbiak annak a Fidesz holdudvarához sorolt, és a közműcégek egy részének auditálását végző tanúsító vállalkozásnak, a Hunguard Kft.-nek a tulajdonosai, amely cég papíron ciprusi magánszemélyek áttételes tulajdonában áll, és több százmilliós haszna egy offshore céghálóban szívódik fel.

A találmányról a genfi székhelyű Szellemi Tulajdon Világszervezete honlapján közzétett szabadalmi kérelmek között olvasható Rogán neve. A mostani miniszter, még frakcióvezetőként, két társával tavaly májusban jelentette be a magyar szabadalmi hatóságnak is a digitális találmányt. A dokumentumokból úgy tűnik, korábban nem talált fel semmit, és ezen innovációja sem tartozik már hozzá, mivel azt februárban megvásárolta az új jogtulajdonos MobilSign Kft.

A Jobbik szócsöveként számon tartott Alfahír is a Szellemi Tulajdon Világszervezetének oldalán talált rá a Csik Balázs, Lengyel Csaba, Rogán Antal által 2015. június 15-én beadott szabadalmaztatási kérelemre és annak magyar adaptációjára. A portál szerint azt követően, hogy védjegyirodájuk értesült a szabadalom várható hivatalos közzétételéről, Rogánék látványosan rövid idő alatt átruházták a jogokat a MobilSign Kft.-re, amelynek három tulajdonosa közül kettő Csik és Lengyel, a harmadik pedig immár nem a miniszter.

„Büszke vagyok arra, hogy az elmúlt három évben olyan elektronikus aláírással kapcsolatos eljárás kifejlesztésében és szabadalmi bejegyzésében vehettem részt, amely értéket teremt. Az általunk szabadalmaztatott elektronikus aláíráson alapuló eljárást alkalmazza ügyfélpontjain az ország legnagyobb távközlési szolgáltatója, ügyeik intézésekor százezernyi magyar polgár használja az általunk kifejlesztett elektronikus aláírást” – írta Rogán a Népszabadságnak, és leszögezte, hogy bár eddig nem szedett belőle hasznot, a soron következő vagyonbevallásában szerepelni fog a szabadalom, amihez a Hunguard Kft.-nek semmi köze, a találmány piaci hasznosítását egy másik gazdasági társaság végzi. "Állami megbízást az elmúlt években nem kaptunk, állami pályázaton nem indultunk.”

„Újabb varázslatot mutatott be a Fidesz: a Lopszfortban végzett Mengyi Voldemort és a láthatatlansági köpenyben luxusutazgató Lázár János után most az a Rogán Antal produkált meglepő trükköt, akiről eddig azt hittük, hogy csak a luxuslakások megnyújtásához ért” – írja közleményében az MSZP. A szocialisták szerint a „propagandaminiszter” új oldala „rendkívüli távlatokat nyit a szakemberhiánnyal küzdő magyar munkaerőpiac előtt”, ezért azt javasolják, hogy a Fidesz által „külföldre üldözött” munkavállalókat mostantól Rogán Antal pótolja.

Az Együtt szerint Rogán valójában a cég tulajdonosaival közösen jegyzett találmánnyal legalizálja korrupt tevékenységét, ezért azonnal távoznia kell tisztségéből.

"Pontosan ki számít migránsnak? Az Európából betelepülő tanuló - ne adj' isten az Erdélyből, Délvidékről vagy Kárpátaljáról betelepülő magyar - vagy a tízéves kora óta itt élő, nálunk tanuló kínai kislány annak számít-e, vagy csak az, aki a háború sújtotta Szíriából, Afganisztánból, Líbiából menekült el?" - írta Facebookon Pukli István miután kiderült, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) az Emberi Erőforrások Minisztériumára hivatkozva azt kérte, az igazgatók jelezzék, hány "migránst" iskoláztak be tavaly szeptember óta, mennyien fejezték be a tanévet és hány diáknak maradt fenn a jogviszonya a tanév befejezése után is.