Csepreghy Nándor;Voldemort-ügy;

Ő Voldemort a Harry Potter c. filmből - Fotó: Warner Brothers

- Csepreghy lelkiismerete tiszta - A Voldemort-ügyben (is)

"Szeretném, ha a rendőrség minden rám vonatkozó adatot, vizsgálati eredményt nyilvánosságra hozna, ha ehhez a hozzájárulásom kell, akkor azt ezúton most megadom" - jelentette ki lapunknak Csepreghy Nándor a fideszes érintettségű, úgynevezett Voldemort-ügyben. A Miniszterelnökség miniszterhelyettese állítja: a tisztességét nem érheti kritika, nem ajánlott semmiféle előnyt soha, senkinek. "Ha valaki rám hivatkozik, azt senki ne rajtam kérje számon" - mondta a 168 Óra uniós pályázati korrupcióról szóló cikkére reagálva, ugyanakkor azt elismerte, ismeri az ügyben érintett pályázatírót.

Bármilyen vitába, így ebbe is szívesen beleállok, mert én személyemben nem vagyok kikezdhető. A tevékenységem bármikor kritizálható, de a tisztességem nem - mondta lapunknak Csepreghy Nándor. A Miniszterelnökség miniszterhelyettese nemcsak belső vizsgálatot rendelt el a kancellárián az úgynevezett Voldemort-ügy nyomán, de tisztázni kívánja a 168 Óra által megírt történet személyét érintő sejtetéseit is. Úgy fogalmazott, borzasztóan inkorrektnek tartja "egy magát oknyomozónak nevező újságírótól", hogy az előzetes megkérdezése, vagy a személyét illető bárminemű tájékozódás nélkül megemlítette a cikkében, sőt azt is, hogy laptársunk fényképet közölt a Miniszterelnökség parlamenti államtitkáráról, s szerinte "ezzel akarta eladni a cikket".

Ő Voldemort a Harry Potter c. filmből - Fotó: Warner Brothers

Ő Voldemort a Harry Potter c. filmből - Fotó: Warner Brothers

Megírtuk: az ominózus cikk szerint a fideszes Mengyi Roland Voldemort nagyúrnak hívatta magát és kenőpénzért cserébe biztosított előnyt szociális szövetkezeteknek egy uniós pályázatnál 2015-ben. Vallomások és lehallgatási jegyzőkönyvek szerint összesen tízmillió forint "alkotmányos költségre" tartott igényt egy olyan pályázati eljárásban, ahol a nyertes pályázónak az elnyert összeg több mint 90 százalékát kellett volna visszafizetni. Az ügy miatt a hetilap értesülései szerint már iratokat is lefoglaltak a volt uniós fejlesztéspolitikai államtitkár Köpeczi-Bócz Tamás irodájában, s rendőrségi nyomozás van folyamatban, sőt van, akit elő is állítottak. A cikk szerint az ügyben feloldották néhány telefonbeszélgetés titkosítását, s ezekben, úgy tűnik, Lázár Jánosra, valamint helyettesére, Csepreghy Nándorra hivatkoztak a biznisz résztvevői. A közölt jegyzőkönyv-részlet szerint az ügyben érintett pályázatíró valóban megemlítette a miniszterhelyettest, mondván: járt már Csepreghynél, noha ezen túl semmiféle állítás nem szerepel a közölt részletben.

Erre reagálva a miniszterhelyettes lapunknak elmondta, valóban ismeri B. Szilviát, valóban találkozott a pályázatíróval, aki valóban járt az otthonukban, amint az a jegyzőkönyvben is szerepel, de soha, semmilyen módon nem beszélt a hölggyel a munkájáról, vagy bármiféle pályázati, pályáztatási témáról. Kiemelte: a hivatali élete és a magánélete között mindig is világos határt húzott, éppen ezért nonszensz azt sejtetni, mintha bármilyen módon köze volna az ügyhöz egy privát természetű ismerősi kapcsolat révén. "Szeretném, ha a rendőrség minden rám vonatkozó adatot, vizsgálati eredményt nyilvánosságra hozna, ha ehhez a hozzájárulásom kell, akkor azt ezúton most megadom" - jelentette ki. "Ha valaki rám hivatkozik, azt senki ne rajtam kérje számon, én ugyanis nem ajánlottam semmiféle előnyt soha, senkinek. 2011 május 16. óta dolgozom az államnak, semmiféle pénzt, vagy másnemű előnyt nem kértem senkitől, nem is ajánlottam ilyet, és erre utaló megjegyzést sem tettem egyetlen beszélgetésemben sem. Azt gondolom, hogy ha valaki a politikusi hivatást választja, annak nem pénzszerzési szándéka kell legyen, hanem a közérdek szolgálatának vágya. Én a saját szakmámban a piacon annak többszörösét keresném meg, mint amit állami vezetőként most, de nem ez motivál" - fogalmazott, majd kérdésünkre azt is egyértelműsítette: visszautasít bármilyen személyét érintő gyanút vagy vádat, s áll a vizsgálatok elé.

Az ügyben rendőrségi nyomozás zajlik, eljárási cselekményekről is beszámolt a cikk, Csepreghy bízik benne, hogy megnyugtatóan tisztázódnak a részletek. Csakhogy a történet nemcsak a rá, vagy a Lázár Jánosra tett utalások miatt súlyos, hanem amiatt a pénz-visszaforgatási mechanizmus miatt is, ami a történet alapján az uniós pályáztatásokat rendszerszinten övezte, s övezi. Idevágó kérdéseinkre a miniszterhelyettes azt mondta: a Miniszterelnökség belső ellenőrzési főosztályától valamennyi dokumentumot és adatot bekéretett arról, hogy az ügyben érintett cégek milyen formában indulhattak a 2007-2013-as és a 2014-2020-as költségvetési ciklusban.

Ugyanakkor szerinte is túlmutat az eseten a leírt, modellértékű pénz-visszaforgatási szisztéma, amelynek épp a pályázatírók a főszereplői. "Elég komoly érdekkör lábára léptünk akkor, amikor a pályázatírói és -értékelői rendszer megváltoztatásáról döntöttünk éppen azzal a szándékkal, hogy a korrupciós kockázatokat csökkentsük" - fogalmazott, hozzátéve: 2007 óta körülbelül 1500 milliárd forintnyi uniós pályázati forrást vett ki a rendszerből ez a néhány száz ember és cég egy olyan szolgáltatásra, amely nem feltétlenül indokolt, de legalábbis az uniós adóforintok nemzetgazdasági hasznosulása szempontjából nem a legoptimálisabb. Arra, hogy Csepreghy a pályázatírók munkáját kritizáló nyilatkozatai miatti esetleges bosszúnak tartja-e személye belekeverését ebbe az ügybe, azt mondta nem, ráadásul nem is először derül fény olyan bűncselekményre, ahol rá és főnökére, Lázár Jánosra hivatkoznak. Elmondta: 2013-ban ő maga tett feljelentést egy, a mostanihoz kísértetiesen hasonló ügyben, ott is visszaéltek a nevével, az eljárásban háromszor ki is hallgatták, de egyelőre a nyomozás sem zárult le. Éppen ezért a miniszterhelyettes a korrupciós kockázatok minimalizálását látja csak megoldásként az ilyen és ehhez hasonló ügyekben.

Kérdésünkre, hogy a Miniszterelnökség megvizsgálja-e Mengyi Roland szerepét is a konkrét ügyben, Csepreghy azt mondta, szerinte ez az eljáró hatóságok feladata, s nem szeretne egy nyomozást se pro-, sem pedig kontra nyilatkozatokkal befolyásolni. "Nem kommentálom a fideszes országgyűlési képviselőről szóló híresztelést" - fogalmazott, kifejtve ugyanakkor egy parlamenti képviselőnek az a feladata, hogy uniós fejlesztési forrásokat a saját választási körzetébe vigyen. "Ezeknek a beszélgetéseknek nem lehet tartalma magánérdek, csak közérdek ügyében egyeztethetnek. Gondolom a rendőrségi nyomozás ki fogja deríteni, hogy ebben az esetben ez megtörtént vagy sem."

A 168 Óra tényfeltáró cikkére reagálva a Miniszterelnökségig már a múlt héten közleményt adott ki, melyben cáfolni igyekeztek, hogy bárminemű közük lenne az ügyhöz. Maga Mengyi Roland is tagadta érintettségét, tudatta, hogy az ügyben ő semmilyen módon nem vett részt, szerinte a gyanúsítottként vallomást tevők visszaéltek nevével és a pozíciójával. Eközben Tállai András a Népszabadságnak azt mondta, a minisztériumi sajtószemléből értesült az ügyről, de tájékoztatást kért, a Nemzeti Adó és Vámhivatal (NAV) bűnügyekért felelős helyettes államtitkárától, így pénteken "vagy valamikor a közeljövőben" kap információkat. Az adóhatóságot vezető államtitkár arra nem akart reagálni, miért mondhatta azt az egyik gyanúsított, hogy "nekünk jó, hogy Tállai András lett a NAV vezetője, mert jó viszonyban van Mengyi Rolanddal", de jelezte, hogy a fideszes képviselő nem a barátja, csak "munkakapcsolatban" vannak. A NAV sajtóosztálya lapunknak nem adott tájékoztatást, amikor arról érdeklődtünk, kihallgatták-e akár gyanúsítottként, akár tanúként Mengyit. A képviselő ügyvédje szerint azonban ilyen nem történt.

Mit tud Voldemort üzelmeiről?
Az MSZP arra vár választ Balog Zoltántól, az emberi erőforrások miniszterétől, hogy kitől és mikor szerzett tudomást Mengyi Rolad "üzelmeiről" és milyen minisztériumi vizsgálatot indított az ügyben. Varga László, a párt frakcióvezető-helyettese arra vár választ, hogy milyen kapcsolatban áll a minisztérium az ügyben érintett Public Sector Consulting Kft.-vel, felülvizsgáltatta-e már a tárcavezető a több milliárdos TÁMOP uniós forráselosztást, illetve igaz-e, hogy az "alkotmányos költség" a minisztériumhoz köthető emberek kenőpénze volt. Varga szerint Balog Zoltánnak arra is válaszolnia kellene, hogy Köpeczi-Bócz Tamás államtitkárt részben emiatt az ügy miatt mentette-e fel.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) órákon belül visszautasította "az MSZP vádaskodását", és azt üzente Vargának, hogy "a saját pártelnökénél kopogtasson, ha korrupcióról akar hallani". Közölték: szerintük a szocialisták "sajtóértesülésekre hivatkozva, politikai haszonszerzés céljával próbálják rontani az emberi erőforrások miniszterének jó hírnevét". A szövetkezetek hálózatosodását támogató Társadalmi Megújulás Operatív Program (TÁMOP) pályázati felhívásra érkezett, a sajtóban vitatott pályázatokat a tárca elutasította. Mivel nem hoztak támogatási döntést, szerződéskötésre sem került sor, így szabálytalan közpénzfelhasználás sem történhetett - hangsúlyozták. Szerintük a NAV-vizsgálatról szóló tájékoztatás az Emmi elutasítását követően érkezett, ráadásul Balog "a 2014-2020-as uniós fejlesztési programok szakpolitikai koordinálásának hiányosságai miatt kezdeményezte Köpeczi-Bócz Tamás európai uniós fejlesztéspolitikáért felelős államtitkár felmentését", így ehhez az ügyhöz annak nincs köze, "a további kérdések nem az Emmi hatáskörébe tartoznak".



Ahogyan állandósul a választási kampány, rétoroknak, orátoroknak se szeri, se száma - írja holnap megjelenő jegyzetében Kuthy Csaba.