magyar;német;angol;zsebpénz;

Illusztráció/Thinkstock

- Zsebpénz a kölöknek - Gyorsabban nő, mint a fizetések

Az sem mindegy persze, hogy mikor kezdjük adni a gyereknek, és hogy képesek vagyunk-e bízni benne, ellenállni az ellenőrzési vágyunknak ezen a területen is. Volt szülő, aki elsiette a dolgot, és a korán a kislányra bízott bankjegyet másnap csinos kis csipketerítővé vagdalva találta meg a gyerek asztalán. A most készült kutatás adatai szerint a magyar gyerekek átlagosan havi négyezer forint zsebpénzből gazdálkodnak, míg a németek ennek több mint kétszeresét, az angol gyerekek pedig háromszorosát is megkaphatják.

A K&H Bank közleményének adataiból, illetve a német Egmont Ehapa kiadóvállalat és az angol Halifax Bank felméréséből kiderül az is, hogy a magyar 8-14 éves korú gyerekek átlagosan havi 4 ezer forintos zsebpénzével szemben a német 6-13 évesek 27,65 euróval, körülbelül 8700 forinttal rendelkeznek, míg egy 8-15 éves angol gyerek hetente 6,35 fontból, körülbelül 2400 forintból gazdálkodhat. A Londonban élő gyerekek 2 fonttal több, mintegy 12 500 forintnak megfelelő havi zsebpénzhez jutnak. A brit felmérés szerint a zsebpénz összege 2014-ig gyorsabb ütemben nőtt, mint a felnőttek fizetése.

A közlemény szerint a gyerekek az évközben összegyűjtött pénzükből leginkább a vakáció alatt próbálhatják ki a gazdálkodást, a nyári táborokban például a pénz beosztását, illetve a "pénzügyi döntések" következményeit. A K&H kiemelte, egy átlagjövedelmű családnak egy egyhetes, teljes ellátást nyújtó tábor esetében például 6 ezer forintot ajánl a profitline.hu zsebpénz-kalkulátora, ha a plusz programokra szánt összeg nem haladja meg a 3 ezer forintot. A közlemény szerint a pénzügyi tudatosság erősödik a gyerekekben, ha tájékoztatják őket a napi keretösszegről, például az olyan költségelemekről, mint a fagyi vagy az üdítő ára.

Gyurta Gergely 11., míg a szám kétszeres Európa-bajnokaként Verrasztó Dávid 12. lett 400 méter vegyesen a riói olimpia első, szombati versenynapján, így egyikük sem jutott döntőbe az előfutamokból.