kudarc;magáncsőd;

Illusztráció/Thinkstock

- Kudarc a magáncsőd (is)

Nehéz lenne sikerként elkönyvelni már a bevezetésekor is sokat kritizált a családi csődvédelem (magáncsőd) intézményét. Rétvári Bence, az ötletből törvényt "csináló" KDNP alelnöke a bankokat hibáztatja a kudarcért, a Bankszövetség pedig a szabályozási szigorban lát kerékkötőt. 

A több mint félmilliárd forintból előkészített programra a jegybank és a gazdasági tárca annak idején rövid időn belül 20-25 ezer adós jelentkezését várta, ám Tócsányi László igazságügyi miniszter Bangóné Borbély Ildikó, az MSZP képviselője érdeklődésére adott válaszában elismerte, ennek csak töredéke kezdeményezte az adósmentés e fajtáját. A miniszter válasza szerint a törvény hatálybalépésétől 2015. november közepéig 145 eljárást kezdeményeztek, 2016. április 11-ig ez a szám 372-re emelkedett. A júliusi legfrissebb adatok szerint már 445-en kezdeményeztek magáncsőd eljárást. Az adóstársakkal, egyéb kötelezettel, hozzátartozókkal összesen 983 állampolgár érintett a magáncsődben - olvasható még a kissé kozmetikázott válaszban.

Már a kezdetektől hallani, hogy elképesztő adminisztrációval lehet csak a magáncsődbe belépni, ami szintén oka lehet sokak távol maradásának. Rétvári Bence ennek ellenére egyértelműen a bankokat tette felelőssé a kudarcért, mert azok nem ismertetik meg ezt a lehetőséget az adósokkal. Annyit azért elismer, a szabályozáson változtatni kell, ami ősszel meg is történhet.

Ezen az egy ponton egyetért a KDNP alelnökével a Bankszövetség, amelyik közleményben utasította vissza a bankokat ért vádakat. "Többször felhívtuk a figyelmet, hogy éppen a rendkívül rövid előkészítési idő miatt minden bizonnyal szükség lesz további finomításokra, például az adminisztratív ügyfélterhek csökkentésére" - írta Kovács Levente. A bankszektor minden érdeklődő ügyfelet pontosan tájékoztat a lehetőségről, sőt aktív megkereséssel is kínálja ezt a megoldást - mondott ellent Rétvárinak a Bankszövetség főtitkára. Ezért visszautasít minden, a helyzet nem ismeretéből fakadó olyan kijelentést, mely alaptalan állításokat fogalmaz meg a kormányzat által létrehozott Családi Csődvédelmi Szolgálat által működtetett magáncsődről és annak eredményéről - mondta.

A családi csődvédelem azoknak a túladósodott - első körben a jelzáloggal terhelt ingatlanokkal rendelkező - ügyfeleknek nyújt segítséget, akik az adósságrendezés vagy az állami csődgondok szigorú feltételeket szabó támogatása mellett szeretnék rendezni fizetési helyzetüket.

Rossz hírt közölt tegnap a KSH: folytatódott az ipari termelés megtorpanása júniusban is. A szakemberek azt várták, hogy az idei második negyedév erősebb lesz, mint az azt megelőző. A gyenge szereplés oka a részletes adatokból derül majd ki, az már látható, hogy most nem az autóipar a felelős.