Az idei évben igazán nem panaszkodhatnak a sportrajongók, hiszen egy sor rangos eseményt rendeznek. Alighogy egy hónapja véget ért a franciaországi labdarúgó Európa-bajnokság, máris az utóbbi évek legfontosabb sporteseménye kezdődik: a riói olimpián a magyar sportolók ismételten bebizonyíthatják, hogy igazi sportnemzet vagyunk.
Augusztus 5-től 21-ig szegezhetjük a tekintetünket a televízió képernyőjére. A küzdelmek valójában már szerdán megkezdődtek a női labdarúgó mérkőzésekkel, csütörtökön pedig a férfi focisták léptek pályára. Már hagyománynak tekinthető, hogy a labdarúgás küzdelmei a megnyitó előtt kezdődnek el.
A vívó Szilágyi Áron „zászlóvivő” vezetésével szombaton budapesti idő szerint kora hajnalban vonul fel a magyar csapat a Maracana Stadionban. Közülük többektől is jó szereplést várunk, s reméljük, hogy úszóink révén már az első napokban éremnek örülhetünk – akár a nemesebbik fajtából.
Az időeltolódás miatt hosszú éjszakák állnak a magyar szurkolók előtt, az úszás döntőit például rendre magyar idő szerint hajnalban, három óra után tartják meg. (Rióban – a téli-nyári időszámítás különbözőségei miatt – nyaranta öt, telente pedig három órával van kevesebb, mint Budapesten.)
A megnyitót a híres Maracanában rendezik meg. A stadiont 1948-ban kezdték építeni, s el is készült az első jelentősebb Brazíliában megrendezett sporteseményre, az 1950-es labdarúgó világbajnokságra. Ekkor a braziloknak az utolsó meccsen egyetlen döntetlen is elég lett volna a diadalhoz, Uruguay azonban 2-1-re nyert 200 ezer néző előtt. Sokan tragédiaként érték meg a vereséget, s a felsőbb karéjokból mélybe vetették magukat.
Ilyen drámákra szerencsére ezúttal már nem kell számítani, s nem csak azért, mert a 2014-es vb-re úgy alakították át a stadiont, hogy már csak 75 ezer férőhelyes maradt. A Flamengo és a Fluminense focicsapata játssza itt hazai találkozóit. A Maracana nem csak egy stadionból áll: hozzá tartozik a Maracanazinho többfunkciós csarnok és az Aquático Júlio Delamare uszoda.
A megnyitó koreográfusai számára fel van adva a lecke, hiszen már mind a pekingi, mind a londoni ünnepségről szuperlatívuszokban beszéltek a kritikusok, mondván: ezt felülmúlni szinte képtelenség. A Golden Globe- és Bafta-díjas filmrendező, Fernando Meirelles (számos alkotását vetítették itthon, a 2002-ben bemutatott Isten városa filmjéért a legjobb rendező címre is jelölték) azonban megpróbálja a lehetetlent. Segítségére lesz a rendező, forgatókönyvíró Andrucha Waddington, akit Rio, szeretlek! című filmje révén ismerhet a magyar néző.
Párosuk biztos, hogy lélegzetelállító show-műsorról gondoskodik majd. A várhatóan szombat hajnali fél 6-ig tartó programban az ünnep, a derűlátás és az ember motívumait ötvözik. Természetesen nem hiányozhat a riói karneváli hangulat sem, s aligha tévedünk nagyot, ha azt állítjuk: szambaelemeket is beépítenek a táncbemutatókba. Összesen hatezer táncos lesz majd „bevetésen”, s különleges digitális effektek és impozáns tűzijáték is szórakoztatja majd a publikumot.
A riói ünnepségre összehasonlíthatatlanul kevesebb pénz jutott, mint a pekingire, vagy a londonira. E megnyitókra mintegy 100-100 millió dollárt költöttek, a riói ceremónia agytrösztjei ennek az összegnek csak az egytizedéből gazdálkodhattak – írta a Bloomberg. Ugyanakkor gondoltak a nincstelen fiatalokra: negyedmillió jegyet osztanak szét közöttük.
Az ünnepségen több brazil világhíresség is fellép, köztük a szupermodell Gisele Bündchen. Az általa alakított jelenet nem kis felháborodást keltett a brazil lapokban, mert a szépséget kirabolják benne. A lapok szerint sajátságos, hogy az ország egyediségét bemutatni hivatott megnyitón épp a nagyfokú utcai bűnözést ábrázolják. A szervezők azt állították azonban, szó sincs rablásról, aki ezt írja, nem érti a mondanivalót. Később az O’Globo című lap azt közölte, hogy az inkriminált részt törölték a programból.
A műsor fénypontja az olimpiai láng meggyújtása lesz. Várhatóan - a játékok szempontjából is méltó módon - Pelé történelmi "lángyújtásával" hivatalosan is kezdetét veszi a XXXI. Olimpiai Játékok, s végre a sporté lehet a főszerep.