Levelezés;II. János Pál;érsek;Franciszek Macharski;

II. János Pál pápa egy 1983-as felvételen, előtte Franciszek Macharski.FOTÓ: Chuck Fishman/Getty Images

- Meghalt Franciszek Macharski

 Elhunyt Krakkóban 89 éves korában Franciszek Macharski bíboros, volt krakkói érsek, a néhai II. János Pál pápa közeli munkatársa - közölte kedden a krakkói egyházmegye szóvivője.

A krakkói ifjúsági világtalálkozón részt vevő Ferenc pápa a múlt héten még meglátogatta a nyugalmazott érseket abban a kórházban, ahol most meghalt. Macharski bíborost néhány hete otthonában baleset érte, kórházba szállították, megműtötték, majd kómába esett.

Franciszek Macharski 1979 és 2005 között volt Krakkó érseke, Karol Wojtyla bíboros, a későbbi II. János Pál pápa utódaként. Macharski egyik legközelebbi barátja és munkatársa volt a lengyel pápának. Macharskit pénteken a Wawel-székesegyházban helyezik örök nyugalomra.

A karizmatikus, egyszerű életmódjáról és bölcsességéről ismert Macharski bíboros többek között az 1981-ben bevezetett hadiállapot során nyújtott jelentős szellemi támogatást a lengyeleknek. Marcin Przeciszewski, a lengyel katolikus hírügynökség (KAI) igazgatója a lengyel televízióban nyilatkozva úgy értékelte: azon személyiségek egyike volt II. János Pál pápán kívül, akik jelentősen hozzájárultak ahhoz, hogy Közép-Európában vérontás nélkül dőlt meg a kommunista rendszer.

Macharski 1979 és 1994 között a lengyel püspökkari konferencia elnöke volt, és több vatikáni kongregáció tagja is lett. 2005-ben nyugdíjba vonult, egy krakkói kolostorban töltötte élete utolsó éveit. "Szívében viselte Szent Hedviget (lengyel királynőt) (...) talán éppen az Árpád-házi szentre való tekintettel nagyon szerette a magyarokat" - mondta el az MTI-nek az elhunytat személyesen ismerő Pawel Cebula lengyel minorita szerzetes, aki korábban hosszú évekig szolgált Magyarországon. Macharski bíboros élete során többször Magyarországra látogatott, 2002-ben a Pázmány Péter Katolikus Egyetem díszdoktorává avatták. 

A bíboros személyes meghívására, első miniszterelnöksége idején Orbán Viktor és felesége, Lévai Anikó is részt vett 2002-ben a krakkói Isteni Irgalmasság-székesegyháznak a II. János Pál pápa által történt felszentelésén. A két évvel később Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek által ugyanott felszentelt magyar kápolna sem jöhetett volna létre Macharski bíboros közreműködése nélkül - mutatott rá Pawel Cebula, kifejtve: ez ügyben Macharski érsek levélben fordult a magyar püspöki karhoz, Lévai Anikót pedig arra kérte fel, hogy vállaljon védnökséget a kápolna berendezése felett.

A lengyel szerzetes elmondta: a kápolnába éppen hétfőn zarándokolt el a múlt heti krakkói ifjúsági világtalálkozó 450 magyar résztvevője, ott imádkoztak a szintén Macharski bíboros közvetítésével elhelyezett Szent István-karereklyénél. A szentélyt a találkozó alatt a kommentátorok többször is "az irgalmasság-kultusz fő székhelyének" nevezték.

Az egyházi méltóság halálhírére kedden megszólaltatták a waweli székesegyház történelmi Zsigmond-harangját, amire utoljára múlt szerdán, Ferenc pápa krakkói érkezésekor került sor, egyébként csak nagy egyházi és állami ünnepek idején teszik ezt.

Szijjártó Péter külgazdasági-és külügyminiszter rendkívül hosszú interjút adott az Indexnek, amiben egy különös történetet mesélt el arról, hogyan futott az életéért Brüsszelben. A fideszes politikus csak egy kis kocogásra indult, de végül "gyorsabban futott, mint amennyire addig gondolt, hogy futni tud", szerinte ugyanis  halálos veszedelemmel kellett szembenéznie. A miniszter a történethez hozzáfűzte, hogy ezután értékelődött fel benne az Orbán-féle migrációs politika.