Emmi;MSZP;vizsgálat;ESZOSZ;

- Aktatologatás folyik ESZOSZ-ügyben

Éppen egy esztendeje nem történik semmi érdemleges lépés az Első Magyar Környezettudatos Szociális Országos Szövetkezet (ESZOSZ) károsultjainak ügyében - erről tájékoztatta a Népszavát Huszka Imre.

Az MSZP Hajdú-Bihar megyei elnökemlékeztetett arra, hogy ez a szervezet 2014 végén - egy több mint 5 milliárd forintos projekt keretében - 2,9 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást nyert el az Európai Uniótól, közel 3 000 hátrányos helyzetű állástalan foglalkoztatására, a három hátrányos helyzetű megyében, Hajdú-Biharban, Jász-Nagykun-Szolnokban és Szabolcs-Szatmár-Beregben. Azonban tavaly, miután a nehéz szociális körülmények között élő munkavállalók a munkaszerződéseket aláírták, a szövetkezet vezetői "eltűntek", mégpedig úgy, hogy az emberek a fizetésüket nem kapták meg.

A kormány 2015 augusztusának végén vizsgálatot tartott az ESZOSZ-nál, és több szabálytalanságot tártak fel. Ennek során kiderült, hogy nem használtak fel önerőt, és olyan tételeket sem az önerőből fizettek, amelyre pedig kötelezettséget vállaltak. Ugyanakkor az EMMI kifizetett az ESZOSZ-nak 733 039 960 forint előleget, és 566 452 903 forintot a bemutatott számlák alapján, mindezt - nyertes projektre tekintettel - az uniós támogatások terhére. Az EMMI-nél azonban rájöhettek arra, hogy valami nincs rendben, ugyanis - mint arra Huszka Imre emlékeztetett, 2015. szeptember 22-én felbontották a a támogatási szerződést a szövetkezettel, ezt követően-a szövetkezet október 12-én megindította a végelszámolását, amely szocialista politikus ismeretei szerint még mindig tart.

A 3 000 kiszolgáltatott munkavállaló ügye több mint egy éve nem rendeződött, közmunkát sem vállalhatnak és a foglalkoztatást helyettesítő támogatásra sem jogosultak, mert élő munkaviszonyuk van.

Közel 1000 munkavállaló munkaügyi bírósághoz fordult. A bíróság eddig minden esetben a munkavállalók javára ítélt, több százezer forintos elmaradt juttatásokról van szó. Van olyan károsult, akinek közel 700 ezer forintot ítélt meg a bíróság. Mivel a szövetkezetnek nincs vagyona ezek behajtására kevés az esély.

Idén május végén Csepreghy Nándor miniszterelnökségi államtitkár fogadta a károsultak képviselőit. Ígéretet tett arra, személyesen jár el érdekükben, hogy mielőbb hozzájussanak az elmaradt járandóságukhoz, rendeződjön munkajogi helyzetük, de azóta sem történt semmi.

Huszka Imre tavaly augusztus 5-én ismeretlen tettes ellen feljelentést tett fiktív foglalkoztatás, okirat hamisítás, hűtlen kezelés, valamint költségvetési csalás alapos gyanúja miatt. A politikust a Hajdú-Bihar Rendőr-főkapitányság a törvényes határidőben értesített, hogy az ügyet áttette a NAV Észak-Alföldi Bűnügyi Igazgatóságára. A nyomozás ismeretei szerint elindult, de a NAV regionális nyomozó hatósága a nyomozást, illetékességből áttette a NAV Közép-magyarországi Bűnügyi Igazgatóságához. Vagyis csak aktatologatás folyik - összegezte az egy év történetét Huszka Imre.

Augusztus 1-jétől mintegy 650 ezer romániai közalkalmazott bére nő, és a nyugdíjas törvényhozók is megkapják az extra nyugdíjat.