Korábban is mondtam, hogy nem kell itt a Class FM-nek gyűjtögetni a fekete pontokat, a törvény szerint a Médiatanács azzal az indokkal is megtagadhatja a hosszabbítást, hogy "mert csak", s lám, így is tett. Igazából nem lepődtem meg, a kimenetelt mindenki sejtette, aki ismeri az ügyet - mondta lapunknak Polyák Gábor médiajogász, miután a hatóság elutasította a Class FM-et üzemeltető Advenio Zrt. hosszabbítási kérelmét a, így pedig a rádió november 19-étől frekvencia nélkül maradhat. A Médiatanács indoklása szerint az elmúlt hét évben megváltoztak a médiapiaci körülmények, ami indokolttá teszi, hogy a jelenlegi helyzethez igazított eljárást írjanak ki a frekvenciára. "Amennyiben a Médiatanács újabb öt évre szerződést kötne a Class FM-mel, azzal konzerválná a hét évvel ezelőtti állapotok szerint kialakított feltételeket, és hátráltathatná a rádiós piac fejlődését" - írták.
Arra is emlékeztettek, hogy a rádió a médiatörvény hatálybalépése óta összesen 12 alkalommal sértette meg a médiaigazgatási jogszabályokat, és a kifogásolt esetek között súlyos és ismételt jogsértés is előfordult. A legsúlyosabb esetekben korhatár-besorolási szabályokat és egy alkalommal az emberi méltóság tiszteletben tartására vonatkozó szabályokat sértették meg. A Médiatanács új, országos kereskedelmi rádiós frekvenciaterv kidolgozására kérte fel a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) hivatalát. Hozzátették, nyitva marad a kapu a Class FM szolgáltatójának is - nyertes pályázat benyújtása esetén - a jelenlegi rádiózás folytatására. A frekvenciaterv és a pályázati felhívás tervezetének kidolgozása néhány héten belül várható, a nyilvános közzététel helyéről a hatóság a honlapján és hirdetményben is beszámol.
A vállalat ugyan a bíróságon még megtámadhatná a döntést, ám a Mérték Médiaelemző Műhely vezetője szerint ez teljesen fölösleges: "a tanács indoklása nem egy jogi érvelés, nincs benne mit támadni. Egyszerűen megmondták, hogy nem hosszabbítanak, s ehhez jött még egy kis irgum-burgum, ami nyomatékosította az érveket" - fogalmazott Polyák Gábor. De Majtényi László szerint sem követett el jogsértést a hatóság az elutasítással. "Amennyiben tisztán le lehetne bonyolítani a pályázatot, én is az újrapályáztatás mellett döntöttem volna. Ugyanakkor nem tudom, hogy egy politika-vezérelte médiahatósággal ez mennyire lehetséges " - mondta az egykori Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) korábbi vezetője. Kiemelte, az is fontos tényállás, hogy annak idején a Class FM is egy "elcsalt pályázaton" nyerte el a frekvenciát.
Megírtuk: az Advenio nemrégiben váltott tulajdonost, mivel Simicska Lajos és üzleti köre már semmi esélyt nem látott a frekvenciahosszabbításra, s arra, hogy a kormányfővel összekülönbözött nagyvállalkozó neve alatt tovább működhessen a rádió. A vevő a Sláger Rádió Zrt., amelynek 85 százalékos tulajdonosa Michael McNutt amerikai üzletember, illetve a két évtizede a magyarországi piacon jelen lévő Marquard Media is 15 százalékos tulajdonrésszel rendelkezik a cégben. A tranzakcióban részt vett az amerikai Emmis Communcation International médiabefektető cég is, amely korábban tulajdonolta a Sláger Rádió kiadóját. Más vélemények szerint Simicskáék azért adták el a céget a külföldi befektetőknek, mert úgy vélték, így a kormányzati körök semmiképp nem tudják megkaparintani a Class FM-et. Ismert ugyanis, hogy a Orbán Viktor egykori jóbarátja médiabirodalmának elvesztése után Andy Vajnát és Habony Árpádot bízta meg az új kormányzati médiakonszern létrehozásával. A filmügyi kormánybiztos meg is szerezte a TV2-t, illetve Rádió1 néven új adót is indított a fővárosi frekvencián. Vajna ugyan korábban úgy nyilatkozott, "egyelőre" nem pályázik a Class FM helyére, ám a Médiatanács döntése után megváltozhat a véleménye. A Class FM-et a 15 éves és idősebb korosztály körében 2016. március-június között naponta átlagosan csaknem 2,7 millióan hallgatták.