Rendkívül fontos ugyanis, hogy mindenki tisztában legyen a jogaival, és persze a kötelezettségeivel is.
Minél előbb kér jogi segítséget a bajban lévő, annál valószínűbb, hogy sikerül megőrizni a lakhatást. Az un. kisokos a segítséget nyújtó szervezetek listáját is tartalmazza.
Nagyon rossz döntés a lakhatással kapcsolatos döntéseket az utolsó pillanatra halasztani. Egy kilakoltatás nagyon súlyos esemény, és erősen megviseli az érintetteket. Időben fel kell készülni lélekben és gyakorlatban is arra az esetre, ha nem lehet megelőzni, elkerülni a kilakoltatást.
Fontos az is, hogy az érintettek minden, a lakással kapcsolatos iratot megőrizzenek, semmilyen hivatalos papírt ne dobjanak ki. Ha veszélybe kerül az eddigi lakhatás, mindig alaposan vizsgálja meg, hogy mit tehet a kilakoltatás megelőzése érdekében, és hogy ha ez mégsem sikerülne, miként tudná máshol (akár átmenetileg) megoldani a lakhatást.
A kisokos innen letölthető.
Pár napja tették ki a házukból Gábor Istvánékat Pesterzsébeten. Az 52 éves karosszéria-lakatos három gyermekének családja, közte hat unokája lakott a családi házban, a sógorokkal, menyekkel tűzdelt famíliát nem sikerült a kormánynak megmenteni, kilakoltatásukra egy régóta húzódó devizahitel-adósság miatt került sor. A családtagok közül kizárólag a 72 éves súlyos beteg nagymama háborgott felindultan, „nem vagyok bűnöző”, mondta kétségbeesve, hogy erőszakkal tegyék ki onnan, ahol él - számolt be az esetről a Népszabadság.