menekültek;Horgos;

MTI Fotó: Balogh Zoltán

- Egyre rosszabbul vannak az éhségsztárjkoló menekültek

Egyre romlik a szerb-magyar határ közelében, Horgosnál éhségsztrájkot folytató menekültek állapota - jelentette a köztévé helyszíni tudósítója csütörtök délelőtt. 70-en már ötödik napja várják, hogy Magyarország megnyissa előttük a határt. Bakondi György egyébként tegnap még azt mondta, hogy kevés menekült vár a sorára a magyar határnál, és a a civileket korholta az éhségsztrájk miatt, ami véleménye szerint a médiát célozza meg. 

A magyar határ melletti tisztásra vasárnap érkezett meg 130 migráns gyalog Belgrádból, ahonnét eredetileg mintegy 300-400, főleg afganisztáni és pakisztáni migráns indult útnak még péntek délután. Közülük sokan feladták és a közeli tranzitzónába távoztak, majd többen újra csatlakoztak a csoporthoz. Azok közül, akik az éhségsztrájk mellett kitartottak, hatot kórházba szállítottak, mert rosszul lettek.

Szerdán a demonstrálók a szájukat is beragasztották, és csak vizet hajlandóak magukhoz venni. Az állapotuk romlásához az is hozzájárul, hogy egész nap a tűző napon ülnek. Azt mondják nem Magyarországra akarnak menni, "szabad átjárást" akarnak Nyugat-Európába.

Bakondi György,  a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója tegnap még azt állította, hogy megszilárdult a határőrizet, ennek köszönhetően a korábbinál jóval kevesebben várakoznak a befogadó állomásokon. az idegenrendészeti központokban a férőhelyek mindössze 41 százaléka, a menekültügyi központokban 60 százaléka foglalt. Akár a Fidesz vezető politikusai, Bakondi is a civileket korholta azt állítva, az aktivisták szervezik a menekültek megmozdulásait, így az éhségsztrájkot is, ami a médiának szól. Felmondta a kötelező kormánypárti leckét is, miszerint semmiféle atrocitás nem éri a migránsokat, a hatóságok nem bántják őket, minden valótlan, ami erről megjelenik.

Bakondi feltehetően nem véletlenül beszélt arról, hogy megszilárdult a határőrizet és a július eleji jogszabályváltozásnak köszönhetően egyre kevesebben vannak a magyar menekülttáborokban. Orbán ugyanis kedden azzal dicsekedett az osztrák kancellárnak, hogy légmentesen lezártuk a határt, illegálisan nálunk már senki nem tartózkodhat. Ami viszont a civilekre vonatkozó megjegyzést illeti, Christian Kern szerint a miniszterelnökkel egyetértésre jutottak abban, NGO-kat (civleket) kell küldeni a szerb-magyar határra, hogy elsősorban a szerb oldalon várakozókon segítsenek, hiszen felelősséget viselnek azért, ami ott történik. A kancellár emlékeztetett a magyar határőrizeti gyakorlattal kapcsolatos emberi jogi kritikákra. Miután a magyar fél ellentmondott a Human Rights Watch lesújtó jelentésének, ezért megállapodtak, hogy az Igazságügyi Minisztérium Bécs rendelkezésére bocsátja a határőrizettel kapcsolatos iratokat, hogy alaposan megvizsgálhassák a magyar álláspontot.

Az MTI arról tudósított, hogy kedd délután három éhségsztrájkolót végkimerüléssel szállítottak a szabadkai kórházba. A magyar hatóságok jelenleg naponta 14 család és egy egyedülálló férfi menedékkérelmét fogadják be a kerítés mentén felépített röszkei tranzitzónába, ahol a menedékkérők három hetet tartózkodnak az elbírálás idején. Nem megerősített információk szerint a szabadkai befogadóállomásról tegnap reggel száz menekült akart csatlakozni a demonstrálókhoz, de a rendőrség ezt megakadályozta. Az éhségsztrájkolók vasárnak táblákon köszönték meg Szerbia segítségét, a magyaroktól viszont azt kérdezték, miért haragszanak rájuk. Aleksandar Vulin szerb szociális miniszter kedd este Horgasnál meglátogatta a tranzitzóna közelében éhségsztrájkolókat.

A szerb-magyar határhoz közeli tranzitzónák és befogadóállomások telítettsége miatt a szerb hatóságok szerdán önkéntes alapon elkezdték a menekültek elszállítását a szerb-horvát határra, a sidi és adasevci táborokba.

Czibere: Magyarország felkészült
Magyarország felkészült a sérülékeny csoportba tartozó migránsok, így a családok, a kísérő nélküli kiskorúak, a fogyatékossággal élők ellátására, az ehhez szükséges beruházásokat azonban saját forrásból, uniós támogatás nélkül kellett megvalósítani - panaszkodott a szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár csütörtökön Röszkén. Czibere Károly szerint a kormány az elmúlt 12 hónapban mintegy 700 millió forintot fordított arra, hogy fejlessze a kísérő nélküli kiskorúak ellátását. Harmincnégyről kétszázra emelték a fóti befogadóállomás kapacitását, jelentősen növelték a gyámügyi igazgatásban ezen a területen dolgozók és a gyermekvédelmi gyámok számát, csökkentették az ügyintézési határidőket - dicsekedett Röszkén az államtitkár.

 

 

Több tucat riasztást kaptak a tűzoltók az országon csütörtök délelőtt átvonuló vihar nyomán - tájékoztatott az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) szóvivője.