Öngyilkos merénylet történt vasárnap este a Nürnberghez közeli német kisvárosban, a bajorországi Ansbachban egy szabadtéri zenei fesztiválon. A robbantásban csak a merénylő halt meg, de 12-en megsebesültek, három sérült állapota válságos. Ez volt a negyedik erőszakos támadás Németországban egyetlen héten belül.
Egy olyan 27 éves szíriai férfi robbantott Ansbachban, aki menedéket kért Németországban, de kérelmét elutasították. Joachim Hermann bajor tartományi belügyminiszter közlése szerint a férfi „érzelmileg labilis” volt, a hatóságok többször felszólították, hogy hagyja el Németországot, és azzal fenyegették meg, hogy Bulgáriába toloncolják. Az egyelőre nem derült ki, miért nem történt meg a kitoloncolás, sem az, miért utasították el menedékkérelmét.
A hatóságok kezdettől valószínűsítették, hogy az ansbachi robbantás iszlamista öngyilkos merénylet, de sokáig nem volt egyértelmű. hogy csak öngyilkos akart lenni vagy másokat is meg akart ölni. Tegnap délutánra bebizonyosodott, hogy terrorcselekmény volt, a mobiltelefonján talált videoüzenet szerint a mentálisan labilis merénylő hűséget fogadott az Iszlám Államnak (IS), Allah nevében fenyegetett támadással, amiért a németek muszlimokat öltek. A terrorcsoport ezúttal is gyorsan vállalta a merényletet, üzenetében azt állította, hogy az elkövető „egyik katonája volt”.
A Német Rendőrszakszervezet elnöke, Rainer Wendt az országba érkező menedékkérők alaposabb ellenőrzését sürgette, azt, hogy a hatóságok ne csak a menekültek elhelyezésére összpontosítsanak, ne csak biztonsági ellenőrzésnek vessék alá, hanem mérjék fel testi és lelki állapotukat, és nagyon alaposan vizsgálják meg, hogy jelentenek-e valamiféle veszélyt.
Az elmúlt egy hét merényletei mögött ugyanis minden esetben a lelki labilitás is jelen volt. A kilenc embert meggyilkoló müncheni ámokfutó ugyan nem volt menedékkérő de többször állt már pszichiátriai kezelés alatt. Ugyancsak vasárnap este Reutlingenben egy szíriai menekült férfi késsel ölt meg egy lengyel nőt, akivel együtt dolgozott, de úgy tűnik, szerelemféltésből. A 21 éves, reménytelenül szerelmes fiatalembernek nem voltak terrorkapcsolatai, de a rendőrséggel már többször összetűzésbe került.
Múlt hétfőn egy 17 éves afgán fiatal egy vonaton baltával támadt az utasokra. Négy személy sebesült meg, három koreai és egy kínai. A támadást vállalta az IS, de semmiféle bizonyíték nincs arra, hogy bármiféle kapcsolat lett volna közöttük, mint ahogy arra sem, hogy ha iszlamista indíttatású merénylet volt, akkor miért szemmel láthatóan nem németekre, vagy a nyugati kultúrához tartozó személyekre támadt.
Thomas de Maziere német belügyminiszter nem zárta ki a terrorizmus és a menekültek kapcsolatát, mint mondta, van erre is példa, de hangsúlyozta, hogy a gyanú legtöbbször nem igazolódik. Maiziere elmondta, Németországban 59 esetben folytatnak nyomozást annak gyanújával, hogy menekülteknek közük lehet "terrorista struktúrákhoz", holott "sok százezres" nagyságrendben érkeztek migránsok az országba.
Ulrike Demmer német helyettes kormányszóvivő tegnap kijelentette, a menekültek körében nem nagyobb és nem kisebb a terrorveszély, mint a lakosság más csoportjaiban.
Nyugaton terjed a félelem. tegnap a londoni metró egyik megállóját gyanúsnak vélt parkoló autó miatt, a párizsi metrót egy kamubomba miatt zárták le, New Yorkban egy gazdátlanul hagyott hátizsák miatt riasztottak tűzszerészeket a Times Square-hez.