Törökország nem lesz az Európai Unió tagja belátható időn belül, ha pedig Ankara visszaállítja a halálbüntetést, az EU azonnal megszakítja a csatlakozási tárgyalásokat – jelentette be tegnap Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság (EB) elnöke egy, a France 2 francia televíziónak adott interjúban.
Juncker úgy fogalmazott, hogy "…jelenlegi állapotában Törökország nincs olyan helyzetben, hogy a közeli vagy akár a távoli jövőben" az Európai Unió tagjává váljon,
A halálbüntetés bevezetésének kérdésében – amelyről Recep Tayyip Erdogan államfő múlt héten úgy nyilatkozott, hogy „miért etetnék a börtönökben” az elítélt puccsistákat – még nem született döntés Ankarában, de a tisztogatás rendületlenül folytatódott hétfőn is.
A pucckísérletre július 15-én került sor, azóta folyamatos a megtorlás. Több mint 60 ezer embert bocsátottak el, 13 615-t vettek őrizetbe. Tegnap 42 újságíró ellen adtak ki elfogatási parancsot, Azzal vádolják őket, hogy kapcsolatban állnak az Egyesült Államokban önkéntes száműzetésben élő Fethullah Gülen muzulmán hitszónokkal, akit Ankara "párhuzamos állam" kiépítésével és a katonai hatalomátvételi kísérlet előkészítésével vádol.
A körözött ellenzéki újságírók listáján szerepel a 72 éves Nazli Ilicak, az egyik legismertebb és legnevesebb török újságíró, akit 2013-ban azért bocsátották el a Sabah című kormánypárti napilaptól, mert bírálta az akkor még Erdogan-kormány korrupciós botrányban érintett minisztereit.
Múlt héten is állítottak elő újságírókat, csak nem tömegesen, ugyanakkor visszavonták 24 tévé és rádióadó működési engedélyét, és 34 szerkesztő újságírói engedélyét visszavonták.
A Turkish Airlines nemzeti légitársaságtól vasárnap este több mint 100 – egyes források szerint 250 - alkalmazottat bocsátottak el, mindnyájukat güllenista váddal. Európa negyedik legnagyobb légitársasága egyetlen hírügynökségnek sem kommentálta a történteket.
A Türk Telekom, amelyben az államnak 30 százalék részvénye van, 198 alkalmazottat bocsátott el.
A Reuters brit hírügynökség beszámolója szerint Mevlut Cavusoglu külügyminiszter a Habeturk tévének nyilatkozva azt állította tegnap, hogy amennyiben az Egyesült Államok nem adja ki Fathullah Gülent, azt az államközi kapcsolatok sínylik meg. Jelezte, rövidesen Washingtonba utazik, a kérdésben egyeztetni. A külügyminiszter azt is elmondta, hogy az elkövetkező napokban a puccsal összefüggésbe hozható nagyköveteit is visszahívja Ankara.