Nemzeti gyásznapot hirdettek tegnapra Afganisztánban a szombati kabuli merénylet áldozatainak emlékére. Az afgán fővárosban szombaton két öngyilkos merénylő robbantotta fel magát a hazara kisebbség egyik demonstrációján. A robbantásban nyolcvan személy vesztette életét, 230-an megsebesültek.
Az Iszlám Állam (IS) terrorszervezet vállalta a felelősséget a véres merényletért. Asraf Gani afgán államfő élőben közvetített televíziós beszédben ígérte meg, hogy a kormányzat „bosszút fog állni” a történtekért, a merénylet mögött álló személyek nem fognak tudni kibújni a felelősségre vonás alul.
Szombaton Kabulban az iszlám síita ágához tartozó hazara kisebbség képviselői egy, a földjeiken átvezető elektromos távvezeték ellen szerveztek békés demonstrációt. Az öngyilkos merénylők ezen a tüntetésen robbantották fel magukat. Az IS a merényletet vállaló közleményben már úgy interpretálta a történteket, hogy “Az Iszlám Állam harcosai robbanóöveket hoztak működésbe síiták egy gyülekezete ellen az afganisztáni Kabulban”.
Egyelőre azonban nem tudható, hogy valóban van köze az IS-nek a történtekhez, mert a terrorcsoport előszeretettel vállal magára olyan merényleteket is, amelyekhez nincs köze. Mindezt azért, mert a terrorcselekmények növelik tekintélyét az iszlamista körökben.
Ám, ha tényleg az IS áll a történtek mögött, akkor az azt is jelenti, hogy a szervezet egyre erősebb Afganisztánban is, ahol korábban a Talibán volt az egyeduralkodó terrorcsoport. Afganisztán Nangarhar tartományában már több mint egy éve jelen van az IS, mert egy ottani volt tálib csoport a kalifa követőinek sorába állt és hűséget fogadott az IS-nek. Ám mindeddig nem sikerült a tartományon kívül befolyást szerezniük.
Nem zárható ki, hogy valóban van köze az IS-nek a mostani merénylethez, mert a tálib mozgalom is elítélte azt.
Az ENSZ afganisztáni missziója háborús bűncselekménynek minősítette a szombati kabuli mészárlást. A Fehér Ház is nyilatkozatban ítélte el a „gyűlöletes” terrorakciót, az amerikai külügyminisztérium pedig segítséget ígért az afgán kormánynak. Mind Washington, mind az ENSZ azt emelte ki, hogy a kabuli terrormerénylet annál inkább megvetésre méltó, mert békés tüntetőket vett célba.