München;Orbán Viktor;Tusványos;Bálványosi Nyári Szabadegyetem;

Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke Orbán Viktor és Tőkés László MTI Fotó: Máthé Zoltán

- Orbán Viktor beállt Trump mögé Tusványoson

Orbán Viktor szombat délelőtt tíz órakor mondott beszédet a 27. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor zárónapján. Az előadásból természetesen most sem maradhatott ki a terrorizmus, a menekültválság, és a kettő újbóli összemosása a tegnapi müncheni lövöldözés kapcsán. A kormányfő Európa problémáit sorolta beszédében, többször is az elit- és a demokráciaválság kifejezéseket használva, és azt hangsúlyozva, hogy meg kell állítani a politikai akciókat, amik hatásköröket vonnának el a nemzetállamoktól. Orbánnak nem csak a menekültválsággal, hanem az amerikai elnökválasztással kapcsolatban is volt egy veszélyes kijelentése, lényegében ugyanis Donad Trump politikája mellett állt ki, a beszédi utáni fórumon pedig bejelentette, hogy európai hadsereg létrehozását szorgalmazta.

A kormányfő elmondása szerint soha nem volt olyan tanácstalan, mint tegnap este, amikor azt tervezgette, hogy miről fog beszélni a bálványosi szabadegyetem zárónapján, miután péntek este lövöldöztek Münchenben. "Félelem, Brexit, terror, migráció" - ezeket sorolta fel a miniszterelnök, amikor arról beszélt, mi folyik Európában. A miniszterelnök szerint Tőkés Lászlót kellett volna felhívnia tegnap éjszaka nagy tanácstalanságában, mert ő megadta a mondatot: "ne féljetek, harcoljatok".

Tőkés Orbánt idéző beszéde
Az autonómia és Magyarország védhatalmi státusának fontosságáról beszélt Tőkés László európai parlamenti képviselő az Orbán Viktorral közösen tartott tusványosi fórumán. Ezzel néhány évvel ezelőtti, tusványosi kijelentését idézte fel, amely miatt később megfosztották a román állami kitüntetésétől. Tőkés László a dél-tiroli EURAC Kisebbségi Jogok Intézetének a szakértőit idézve elmondta: Ausztria ma is védhatalmi státust gyakorol a dél-tiroli osztrákok fölött. Mint idézte: jelenleg zajlik a dél-tiroli autonómiastatútum felülvizsgálata, mely során ismét meghatározzák, hogy mi lesz Ausztria szerepe Dél-Tirol vonatkozásában. "Európai módra Románia és Magyarország is ezenképpen juthatna egyezségre a romániai, erdélyi, székelyföldi magyarság önrendelkezése ügyében" - jelentette ki Tőkés.

MTI Fotó: Máthé Zoltán

MTI Fotó: Máthé Zoltán

"Európában napról napra nő a félelem. Elhatalmasodik az érzés, hogy bizonytalan a jövő - mondta Orbán, amit a migrációval és a terrorizmussal magyarázott. "Az elmúlt 50 évben, ha egy nyugat-európai fiatalnak azt mondták, ha rendesen elvégzed az iskoláidat, dolgozol, akkor biztos lehetsz abban, hogy jobban fogsz élni, mint a szüleid. Ez volt a perspektíva, az európai vonzerő. Mi van ma? Ha ezt mondanám egy angol, francia, német fiatalnak, attól tartok, kinevetne. Az európai élet ígérete megrendült" - fogalmazott a kormányfő.

Orbán szerint a világgazdaságot egyedül uraló Európa mellé beléptek mások is, ami átrajzolt mindent, a Nyugat pedig nem tudott ehhez alkalmazkodni. A teljesítménye leértékelődik, a jövendő nemzedék sem láthat olyan perspektívát, mint az előző - magyarázta a miniszterelnök.

Tudta? Brüsszel a legfőbb ellenség

A nemzeti szuverenitás visszaszorítása az európai jogkörök javára egyike a legnagyobb veszedelmeknek ma Európában - mondta Orbán. "A hamis önértékelést szintén be kell fejezni. Az angolok unióból való kilépésével Európa elvesztette a globális szerepét és regionális szerelővé vált, nem képes megvédeni saját polgárait, saját külső határait. Mi kell még ahhoz, hogy kimondják, az európai politikai vezetés megbukott?" - tette fel a kérdést Orbán Viktor. 

Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke Orbán Viktor és Tőkés László MTI Fotó: Máthé Zoltán

Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke Orbán Viktor és Tőkés László MTI Fotó: Máthé Zoltán

A kormányfő szerint egyetlen célját sem képes elérni az európai vezetés, ezért új irányt kell adni Európának, hozzátéve: a brüsszeli bürokraták jelentik az akadályt, nem az iszlám. Ők nem hagyják, hogy az iszlámot úgy kezeljük, ahogy kell. Ha hagynák, nem lenne baj - jelentette ki. A kormányfő megígérte, hogy a szeptemberi pozsonyi EU-csúcson a V4-ek alapvető változásokat fognak sürgetni Európában.

"Európát elitválság is jellemzi. Európa jobb- és baloldali vezetői 50-60 éven keresztül mindig ugyanazokból a körökből, ugyanazokból az iskolákból, ugyanabból az elitből jöttek, és ezt mindenki természetesnek tekintette, míg egymással versenyezve és egymást váltva képesek garantálni Európa növekvő jólétét - fogalmazott meg egy újabb problémát Európával kapcsolatban a kormányfő. "A probléma az, hogy az elitválság napjainkra demokráciaválsággá fordult át. Az emberek nagy tömegei nyilvánvalóan és látványosan mást akarnak, mint amit a hagyományos elitek javasolnak és csinálnak. Ez adja a nyugtalanságot és feszültséget. Ezért ilyen élesek a fények, és ezért ráz meg minket egy terrorcselekmény. Korábban is volt, hogy egy elmebeteg gyilkol. Most viszont úgy érezzük, a helyzetből törvényszerű egy ilyen eset" - fejtegette Orbán, majd úgy folytatta: A félelem sündisznóállásra kényszerít mindenkit. Ebből nem lesz Európa. München azért ráz meg bennünket, mert a magyar közérzületben ott volt, hogy a németek egy józan nép, nem jutnak át rajtuk az extremitások. Az elmúlt 50 évben így láttuk Németországot. Ezért is durva, hogy ott történt egy merénylet - mondta Orbán.

Orbánnak "jól jött" a lövöldözés

MTI Fotó: Máthé Zoltán

MTI Fotó: Máthé Zoltán

A kormányfő a müncheni lövöldözés kapcsán ismét erősíteni próbálta a menekültellenességet a terrorizmus és a migrációs válság összemosásával, kijelentve, hogy egyértelmű összefüggés van a menekülthullám és a terrortámadások számának növekedése között, annak ellenére, hogy az utóbbi merényletek elkövetőinek egyike sem a tavalyi bevándorlási hullámmal érkezett, sőt, a legtöbb EU-s (német, francia) állampolgár volt.

Ennek ellenére Orbán szerint a bevándorlás és a terrorizmus kapcsán "nyilvánvaló tényekről folynak viták, nem a tanulságokról". Arról megy szerinte a tanakodás, hogy a fehér fehér-e, a fekete fekete-e, így nehéz dűlőre jutni. A kormányfő ismét az elitválságot hozta szóba, szerinte ugyanis az a baj, hogy az elitek és a nép véleménye között hatalmas a szakadék, ezt igazolja a Századvég európai közvélemény-kutatása is, amiből hosszan sorolta az adatokat.

Trump mellé állt a kormányfő

MTI Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda / Szecsődi Balázs

MTI Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda / Szecsődi Balázs

Orbán kijelentette, hogy ő nem Donald Trump kampányembere, és sosem gondolta volna, de most mégis úgy érzi, hogy ő lenne a jobb Amerika élére Európa számára. A kormányfő az amerikai milliárdos tegnapi beszédét hallgatva megállapította, hogy egyetért vele abban, hogy a titkosszolgálatokat fejleszteni kell, együttműködésüket a világ legjobb teljesítményű titkosszolgálati rendszerévé kell tenni, és nem kell lépten-nyomon beavatkozni a világban a "demokráciaépítés" okán, mivel a stabilitás a legfontosabb.

"Ha továbbra is a stabilitás helyett a demokráciaépítést helyezzük előtérbe, olyan térségekben, ahol ennek sikere rendkívül kétséges, akkor nem demokráciát fogunk építeni, hanem instabilitást fogunk okozni". Orbán szerint Törökországgal szemben is Magyarország legerősebb elvárása a stabilitás. "Ha Törökország is instabillá válik, akkor abból a térségből az EU-ra minden kontroll nélkül rázuhan sok tízmillió ember" - fogalmazott a miniszterelnök.

A kormányfő Trump-párti kijelentése azért is érdekes és veszélyes, mert az amerikai elnökjelölt a terrorizmus problémájának megoldásán túl szétszedné például a NATO-t, és magára hagyná Európát.

Üzenet Amerikának

Orbán az előadása után tartott fórumon kijelentette, hogy ma a Magyarországra nehezedő bevándorlási nyomás egyik legfőbb támogatója az Egyesült Államok. Az amerikaiak szerint, aki a bevándorlást nem tekinti pozitívnak, nem tekinti olyannak, mint amit bátorítani kell, és nem látja benne az értéket, a legrosszabb 20. századi szellemiséget idézi. A kormányfő szerint nem mindegy, hogy aki a leendő elnök lesz, mit gondol a bevándorlásról. Nem kritizálja az amerikaiakat, csak világossá akarja tenni, hogy ami szerintük helyes, az megöl bennünket - mondta a miniszterelnök. Közölte, amerikai nézőpontból még azt is érti, ha egy bevándorlásban pozitívumot látnak, hiszen így jött létre az Egyesült Államok. "De azt látniuk kéne, hogy ebben a történetben mi vagyunk az indiánok" - fogalmazott Orbán. 

Európai hadsereget hozna létre Orbán

A kormányfő szerint a NATO-tagság fontos és jó dolog, a magyarok biztonságához hozzájárul, védernyője Közép-Európa biztonsága szempontjából létkérdés. Ugyanakkor a britek unióból való kilépésével a kontinens katonai ereje jelentősen lecsökkent, és nem maradhatunk katonapolitikailag ebben a védtelen helyzetben - érvelt. Szerinte ezért létre kell hozni egy európai hadsereget, amely valódi közös haderő lenne, valódi közös ezredekkel, közös vezénylési nyelvvel és közös szerkezettel. Kitért arra is, hogy a nemzeti költségvetéseket át kell gondolni, a hadiipart be kell illeszteni a gazdaságpolitikai gondolkodásba. 

Orbán Viktor egy másik felvetésre kitért arra is, hogy nem közömbös, van jelentősége az amerikai elnökválasztás kimenetelének, és nem mindegy, hogy aki az Egyesült Államok vezetője lesz, mit gondol a bevándorlásról. 

Nem bővítené a V4-eket

Orbán az előadása után úgy fogalmazott, hogy a V4 minden bővítése kockázatokat hordozna, ezért inkább koncentrikus körök kiépítését tartja jónak olyan országokkal, "amelyek hozzá tudnak adni a V4-ek erejéhez úgy, hogy nem bontják meg annak a homogenitását". Hozzátette, az első számú jelölt Ausztria, amelyre azért is szükség van, "mert róluk másképpen gondolkodik a külső világ, mint rólunk". Megjegyezte: jövő héten arról tárgyal az osztrák kancellárral, hogy Ausztria rendőrökkel, katonákkal és eszközökkel is jelenjen meg a szerb-magyar határon.

A következő oldalon az ellenzéki pártok reagálásait olvashatja Orbán beszédére!

Műszaki hiba miatt nem közlekedett a Kőbánya-Kispest végállomás és a Határ út között a 3-as metró szombat reggel. A közlekedés 9 óra körül állt helyre, azóta ismét a teljes vonalán közlekednek a szerelvények.