Stoltenberg hangsúlyozta, nem akar beavatkozni az amerikai elnökválasztásba, de fontosnak tartja leszögezni, hogy mi a fontos a NATO számára. „Két világháború megmutatta, hogy az Egyesült Államok biztonsága szempontjából nem közömbös Európa békéje és biztonsága” – mutatott rá a főtitkár. Stoltenberg aláhúzta, hogy a szövetségesek közötti szolidaritás a NATO fontos alapértéke, s e szolidaritás azt jelenti, hogy a szövetség tagjai a bajban megvédik egymást.
Trump már korábban is olyan véleményt hangoztatott, hogy a NATO „elavult” szervezet, s az Egyesült Államokra aránytalanul nagy teher hárul, s ha ő lesz az elnök, Washington ezt nem tudja és nem is akarja vállalni. Ha rajta múlik, mondta most a New York Timesnak, csak azokra a szövetségesekre terjed ki az amerikai (nukleáris) védőernyő, amelyek teljesítik NATO-kötelezettségüket, s megfelelő arányban járulnak hozzá a védelmi szövetség költségvetéséhez. Washington jó ideje hangoztatja, hogy az európai tagállamoknak is emelni kell a védelmi kiadásaikat, a GDP két százalékát kellene a védelemre költeni, de soha nem kötötték ezt feltételekhez. A milliárdos ugyanakkor a NATO alapját képező elvet, a Washingtoni Szerződés 5. cikkelyét kérdőjelezte meg. E cikkely kimondja, hogy bármely NATO-tagállam elleni támadást valamennyi tagállam elleni támadásnak tekintenek.
A republikánus elnökjelölt külön kiemelte a három balti államot, mint amelyek védelmét Washington a jövőben nem tudja biztosan garantálni. Észtország elnöke, Toomas Hendrik Ilves Twitter-üzenetben emlékeztette Trumpot, hogy országa azon öt állam egyike, amely teljesíti a NATO 2 százalékos elvárását, s csapatokat küldött az afganisztáni NATO-kontingensbe is. Dalia Grybauskaité litván elnök sajtóértekezleten emlékeztetett, Litvánia mindent megtesz katonai felkészültségének javítására, s mint mondta, semmi kétsége afelől, hogy az Egyesült Államok továbbra is Litvánia legfontosabb partnere marad.
Donald Trump szavaival nem tudott azonosulni Mitch McConnell, a washingtoni szenátus republikánus többségi vezetője sem. Többen emlékeztették a milliárdost, hogy Ronald Reagan, a 40. amerikai elnök, akihez szívesen hasonlítgatja magát, soha nem vonta volna kétségbe az Egyesült Államok NATO-elkötelezettségét.
Trump a republikánus elnökjelöltséget elfogadó, csütörtök esti beszédében úgy fogalmazott, ha elnökké választják, az „amerikanizmus, nem a globalizmus” lesz a vezérelve.