Örményország;túszdráma;letartóztatások;

- Konfrontáció Jerevánban

Letartóztatások kezdődtek tegnap Örményországban is, ahol egy vasárnap óta tartó túszdráma és egy békés tüntetés is erőszakba torkolt.

A jereváni hatalom is tisztogatni kezdett tegnap, miután csütörtökre virradóra a negyedik napja tartó túszdráma erőszakos összecsapásokba torkollott. Az AFP hírügynökség beszámolója szerint a letartóztatottak Szerzs Szargszján örmény elnök politikai ellenfeleinek táborához tartoznak.

Mintegy kétezer békés tüntető vonult szerdán az utcára, azért mert véleményük szerint a hatóságok nem megfelelő módon kezelnek egy vasárnap óta tartó konfliktust. A tömeg amellett a rendőrkapitányság mellett gyűlt össze, amelyet vasárnap támadott meg harminc fegyveres.

A támadók túszokat ejtettek és elbarikádozták magukat a kapitányság épületében. Politikai követeléssel léptek fel, azt kérik, hogy az örmény hatóságok engedjék szabadon a júniusban letartóztatott Zsirajr Szefilján ellenzéki politikust és minden politikai foglyot. A volt katonatiszt Szelfijánnal együtt ugyanis másik hat ellenzéki politikust is bebörtönöztek.

A túszejtők azonnal felhívást intéztek a lakossághoz, arra kérték őket, támogassák akciójukat. Hétfőtől mintegy 1500-2000 személy utcára vonult, de csak szerdán éjszaka csapott át erőszakba a békés megmozdulás. Miután a rendőrök megtagadták, hogy bevigyék a tüntetők által hozott ételt a túszejtőknek, a tömeg megpróbált behatolni az épületbe. A csütörtök hajnalig tartó zavargásban negyvenöt ember megsebesült, köztük huszonöt rendőr. Tegnap még mintegy kétezer ember demonstrált a rendőrkapitányság közelében, ezt követően kezdődtek el a letartóztatások.

Zsirajr Szefiljánt és társait puccskísérlettel vádolja a rezsim. Börtönbüntetésüket azért kapták, mert a vád szerint fegyveres csoportot szerveztek, amellyel el akarták foglalni kormányzati épületeket és egy televíziós átjátszóállomást. Szelfiján nem először került börtönbe ugyanezzel a váddal, 2006-ban is bebörtönözték 18 hónapra, amikor felhívást intézett a néphez a hatalom erőszakos megdöntésére.

A magukat elbarikádozó fegyveresek már az államfő lemondását követelik.

Megfosztotta a MOL-t a legnagyobb hazai vállalat címétől a General Electric (GE), ez azonban csak egy egyszeri könyvelési tételnek köszönhető. A top 100 cég növekedése sokkal lassabb volt tavaly, mint 2014-ben - derül ki a Figyelő és a Bisnode adataiból.