Fidesz;népszerűség;pártok;közvélemény-kutatás;választók;

- Vezet a Fidesz, de...

A Fidesz támogatottsága 24-ről 27 százalékra bővült, míg az MSZP tábora valamelyest kisebb lett, 12-ről 10 százalékra csökkent – derült ki a ZRI Závecz Research Intézet július első felében, az ország felnőtt lakossága körében végzett közvélemény-kutatásából.

A Jobbik negyedéve tartó visszaesése folytatódott: áprilisban 15, májusban 14, júniusban 12, most 11 százalék sorakozik fel mögéjük. A DK és az LMP tábora 1-1 százalékpontot módosult, előbbié 6-ról 5-re, utóbbié 3-ról 4-re. Az Együtt változatlanul 2, a Magyar Liberális Párt pedig 1 százalékon áll. Nem változott a pártoktól távolságot tartók aránya sem, 36 százalék volt és maradt is. Változatlan a biztos pártválasztók csoportjának mérete is, a népesség harmada tartozik oda, ezért a rájuk vonatkozó adatok továbbra is tájékoztató jellegűek. Ebben az aktív és elkötelezett csoportban a Fidesz 45 százalékos, az MSZP 19, a Jobbik 18 százalékot ér el. A biztos szavazók 9 százaléka a DK híve, az LMP-nek 4, az Együttnek 2, a Liberálisoknak 1 százaléka van – állapította meg a kutatás.

A Fidesz jelentős előnnyel rendelkezik, mégis a magyar választók körében többen vannak, akik 2018-ban váltást szeretnének az ország élén (43 százalék), mint ahányan a mostani kormány maradását pártolják (32 százalék). Závecz Tibor, az intézet alapító-ügyvezetője ennek okairól lapunknak kifejtette: a Fidesz-tábor stabil, összetartó, aktív politikai csoport, nyilván azt szeretnék, ha a kabinet folytatná 2018 után is. Viszont akik kormányváltást sürgetnek meglehetősen passzívak és több felé húznak. Az egység és a sokszínűség áll szembe egymással.

Huszonöt év alatt Kelet-Európában húszmillió,- Csehország és Magyarország együttes lakosságának megfelelő számú -, főként fiatal és szakképzett ember hagyta el hazáját, hogy külföldön nézzen jobb lehetőségek után. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) friss tanulmányából kiderült: a kilencvenes évek nyitása Kelet-Európában óriási előnyökkel járt – „a tőkebeáramlás és az innováció jobb intézményeket, jobb gazdaságszervezést és nagyobb hatékonyságot eredményezett” –, de a folyamatnak voltak árnyoldalai is, hiszen a lakosság jelentős és folyamatos kivándorlását is magával hozta.