EU;csúcs;Orbán;

Robert Fico szlovák, Bohuslav Sobotka cseh, Beata Szydlo lengyel és Orbán Viktor magyar miniszterelnök  sajtótájékoztatót tart a

- Orbán a V4-csúcson - Az EU már csak "regionális szereplő"

Az Európai Unió drámai pillanatokat él át, ugyanis Nagy-Britannia kilépése miatt elvesztette globális vezető szerepét - sopánkodott Orbán Viktor a visegrádi országcsoport (V4 - Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia) kormányfőinek csütörtökön Varsóban tartott csúcstalálkozója utáni sajtótájékoztatón.

És, hogy miért történt mindez, a magyar miniszterelnök fel is állította a diagnózist, jelezzük: senki ne várjon meglepetést:  

Az unió azért jutott ebbe a drámai helyzetbe, és minősült vissza regionális szereplővé, mert az Európai Bizottság a migráció kérdésében ( csak nem "migránsügyi" kvótanépszavazás lesz hamarosan odahaza? ) a lehető legrosszabb válaszokat adta, és ezzel aláásta az egyik uniós állam tagsági viszonyát.

Orbán Viktor máris írja a receptet a gyógyuláshoz, vagy legalábbis a folyamat elindításához: 

Most azt kell megmondani, mit kell tenni az uniónak annak érdekében, hogy ismét globális szereplővé válhasson. Az Európai Uniónak tisztáznia kell álláspontját a migráció ügyében, mert jelenleg nem beszél őszintén és tisztán, nem mondja meg, hogy mi a célja.

És, ha a még valaki a Földön nem hallotta volna: 

A magyar álláspont világos: az illegális bevándorlást európai területen kívül kell megállítani, ott kell felállítani a menekülttáborokat, és ott kell benyújtani a menedékkérelmeket. 

Valamint: 

Elfogadhatatlan az Európai Bizottságnak a menekülthelyzet reformjára tett új hétpontos javaslata.

Jó is lesz, ha Brüsszel összekapja magát, mert a V4-ek lassan a fejére nőnek, de legalábbis - ellentétben a kis szánalmas, zsugorodó uniócskával - egyre erősebbek, összetartóbbak, keresztények. Rend van és fegyelem. 

A csütörtöki visegrádi kormányfői találkozó megteremtette az alapját annak, hogy a szeptemberi pozsonyi EU-csúcstalálkozón a V4-ek közös európai programmal lépjenek fel - jelentette ki Orbán Viktor, hozzátéve:  az alapvető értékek terén, mint például a nemzeti hagyományok, kereszténység, biztonság, alapvetően eddig is egyetértés volt a visegrádi országok között. Jelezte: a csúcson arról egyeztettek, hogy ezt a jövőt, ezt az Európát megpróbálják közösen képviselni Pozsonyban. Ennek érdekében a következő hetekben komoly munkát kell még végezni, de a kezdő lépést megtettük -  közölte elégedetten Orbán Viktor.

Az intézményesített Európai Unió ma nem teljesíti az európaiak elvárásait, a brit kilépésről szóló népszavazás után ezért Európában új megvitatandó kérdéskört kell nyitni - ezt már nem Orbán, hanem a lengyel kormányfő mondta, noha a váltást így a szövegben alig érzékelni.  Beata Szydlo úgy vélte, a brit népszavazás eredménye lehetőséget jelent az EU működésének megváltoztatására úgy, hogy jobban vegye figyelembe a szuverén nemzeti parlamentek döntéseit, és kevésbé foglalkozzon saját intézményes működésének kérdéseivel.

A magyar kormány számíthat Szlovákia segítségére a határvédelemben - erről a szlovák kormányfő biztosította Orbán Viktort, a legnagyobb egyetértésben migránsozva magyar kollégájával. Robert Fico - az MTI híradása szerint - még azt a rendkívül építő jellegű javaslatot is tette, hogy (a bevándorlással járó biztonsági kockázatok növekedése miatt) a veszélyekről végre nyíltan kellene beszélni.

De hogy egy csipetnyi humánum is megnyilvánuljon: 

Csehország azt várja az Európai Unió 27 országának szeptemberi pozsonyi csúcstalálkozójától, hogy azon olyan döntések születnek, amelyek következtében az EU emberibb arculatot kap - ezt  cseh miniszterelnök mondta a sajtótájékoztatón. Bohuslav Sobotka szerint Prága számára három téma - a biztonságpolitika, a gazdasági növekedés bebiztosítása és az uniós intézmények eredeti szerepének betöltése - kiemelten fontos. Az Európai Uniónak meghatározó szerepet kell játszania az Európa jövőjéről szóló vitában, az EU-nak irányítania kell ezt a vitát - szögezte le a cseh kormányfő.

A megbeszélést Szydlo az Európai Tanács szeptember 15-én esedékes, a Brexit utáni helyzetnek szánt pozsonyi informális ülésének előzményeként minősítette, a visegrádi csoport (V4 - Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia) közös álláspontját egyeztették ezzel kapcsolatban- tudatja az MTI. 

Az MTI fotóján (Krizsán Csaba) az látható, amint felrobbantják a volt győri olajgyár bontásra ítélt kéményét 2016. július 21-én. Az 50 méter magas kéményt 17 kilogramm robbanóanyaggal döntötték le, a manőver ideje alatt a környéket lezárták a forgalom elől.