Az ankarai hatalom tegnap 257 alkalmazottat bocsátott el a miniszterelnöki kabinet stábjából, őket is a puccskísérletben való részvétellel gyanúsítják, közölte a Reuters. Binali Yildirim miniszterelnök hivatalában 2600 fő dolgozik.
Megkezdődött a tisztogatás a vallási vezetés felső szintjein is. A legfelsőbb iszlám hatóság, a Diyanet tegnap 497 személyt bocsátott el a puccsban való részvétel, illetve terrorkapcsolatok gyanúja miatt. A Diyanetnek különben 100 ezer fős személyzete van.
A közigazgatásból azokat söprik ki, akikről azt feltételezik, hogy kapcsolatban állnak a puccs megszervezésével vádolt, az Egyesült Államokban élő hitszónok, Fethullah Gülen mozgalmával. A török kormányzat kitart amellett, hogy Gülen áll a puccskísérlet mögött és tegnap hivatalosan is kérte Washingtontól a hitszónok kiadatását. Maga a miniszterelnök jelentette be, hogy a török igazságügyi minisztérium elküldte Washingtonba a Gülen bűnösségét alátámasztó dokumentumokat.
A hadseregbeli belső leszámolás is folytatódik. A vezérkar közleményben tudatta, hogy a fegyveres erők zömének semmi köze nem volt a puccskísérlethez. A vétkeseket a lehető legszigorúbban megbüntetik, szögezte le a közlemény, amely a puccsról szégyenként, a puccsistákról pedig terroristaként beszél. Hogy pontosan milyen büntetés vár a hadsereg bűnösnek ítélt tagjaira, nem tudni, de a halálbüntetés visszaállítása elsősorban őket veszélyeztetheti.
Eddig már többezer katonát tartóztattak le, de tegnap is folytatódott a bosszúhadjárat. Az Anadolu török hírügynökség arról számolt be, hogy letartóztatták Erdogan egyik katonai tanácsadóját, a légierő vezérezredesét, Erkan Kivrakot. Nem ő az első magasrangú tiszt Erdogan környezetéből, vasárnap Ali Yazic ezredest, az államfő katonai asszisztensét tartóztatták le. Őrizetbe vették azt a két pilótát, aki tavaly novemberben lelőtte a Szu-24-es orosz bombázót. A hírt az igazságügyi miniszter jelentette be a Habertürk televízióban. A vád szerint a két pilóta is részt vett a puccskísérletben.
Yildirim bejelentette, hogy kormánya ma újabb intézkedéseket fog hozni a lakosság biztonságának garantálása és további puccskísérletek meghiúsítása érdekében. Hogy meddig megy el a halálbüntetés visszaállításával kacérkodó ankarai hatalom, az még nem látható előre.
Brüsszel mindenképpen egyértelművé tette, hogy a halálbüntetés visszaállításával azonnal véget érne az uniós integrációs próbálkozás, de, hogy ez még mennyit nyom Erdogan latjában, az nyitott kérdés. Günther Oettinger, az Európai Bizottság német tagja jelezte, Törökország idén nem kapja meg az uniós vízummentességet.