Cleveland;Trump;

- Trump hívei kerekedtek felül

Sikertelennek bizonyult a Clevelandban tegnap kezdődött konzervatív elnökjelölő gyűlés egyes résztvevőinek próbálkozása a konvenció szabályainak megváltoztatására. A kísérlet nem közvetlenül arra irányult, hogy megakadályozzák az előválasztások során győzedelmeskedett Donald Trump hivatalos elnökjelöltségét, ám ha elfogadták volna a konvenció lebonyolítása és a szavazási rend módosítása érdekében tett javaslatokat, az egy tudatos és közvetett Trump-ellenes manővernek minősült volna.

Ám a próbálkozás káoszba torkollott, hiába tiltakoztak kiabálva a milliárdos jelöltségét ellenzők, a szervezők könnyen leszerelték a „Soha Trumpot!” csoport próbálkozását. Így a milliárdos manhattani ingatlanberuházónak, aki az előválasztási küzdelmekben rendre maga mögé utasította nevesebb konzervatív ellenlábasait, s nemegyszer vihart kavart megosztó, populista kijelentéseivel, várhatóan érdemi ellenállásra már nem kell számítania a csütörtökön befejeződő konvención.

A másik nagy amerikai párt jövő héten Philadelphiában tartja hasonló rendezvényét: a demokratáknál Hillary Clintont, a hajdani First Ladyt és volt külügyminisztert küldik elnökjelöltként harcba Trump ellen a novemberi elnökválasztásra. Míg azonban az NBC/Wall Street Journal felmérése szerint a republikánus választóknak csupán 38 százaléka elégedett Trumppal, a demokraták 54 százaléka jó döntésnek tartja, hogy Clinton lesz a demokrata elnökjelölt.

Az egész brit védelmi politika szempontjából sorsdöntő jelentőségű szavazásra került sor tegnap este a londoni parlamentben. A honatyáknak arról kellett dönteniük, folytatják-e a régóta vitatott Trident-programot, vagyis új, atomfegyverekkel felszerelt tengeralattjárók hadrendbe állításával fenntartják-e a szigetország nukleáris ütőerejét. A szavazás kimenetele végül a Trident-pártiak meggyőző győzelmét hozta: 472-117 arányban fogadták el a kivonásra kerülő négy harceszköz pótlását. A program költsége becslések szerint mintegy 31 milliárd font.