A német központi bank (Bundesbank) adatai alapján június végén 12,76 milliárd márka "hiányzott", ami 6,53 milliárd euró értéket jelent. A még nem beváltott márka állománya 167,3 millió bankjegyet és 23,5 milliárd darab érmét tesz ki. A Bundesbank szerint a régi pénz nagy részét valószínűleg a márkához ragaszkodó németek őrizgetik nosztalgiából vagy gyűjtőknél van, a bankjegyek és érmék egy része pedig elveszett vagy megsemmisült.
Az állomány lassan csökken - 2010 végén még 13,45 milliárd márkát tett ki és évente átlagosan 100 milliót váltanak át -, de a Bundesbanknál korlátlan ideig euróra lehet váltani a régi pénzt. Ezzel szemben például Spanyolországban csak 2020 végéig lehet beváltani a pesetát, a francia frank és az olasz líra átváltására kijelölt határidő pedig már lejárt.
Az euró az 1999. január 1-jei bevezetésével több mint 300 millió uniós állampolgár közös fizetőeszköze lett. Az első három évben számlapénzként használták, például elektronikus fizetés során. Készpénzként 2002. január 1-jén vezették be, ekkor váltotta fel - rögzített átváltási árfolyamon - az euróövezet tagjainak nemzeti bankjegyeit és érméit.
Az euróövezetbe jelenleg az EU 28 tagállama közül 19 tartozik, és hivatalos megállapodás alapján euróval fizetnek az EU területén fekvő mikroállamokban - Andorra, Monaco, San Marino, Vatikán - is. Az eurót hivatalos megállapodás nélkül átvette Montenegró és Koszovó.