A halálbüntetés bevezetése teljesen elfogadhatatlan - ezt Sebastian Kurz osztrák külügyminiszter jelentette ki a Kurier című napilap hétfői számában megjelent interjújában, reagálva arra, hogy - a puccskísérlet leverése után az EU és a NATO által megtámogatott - török kormányfő ismételten kilátásba helyezte a halálbüntetés újbóli bevezetését. Az osztrák miniszter hozzátette: továbbra is arra van szükség, hogy Törökország kiálljon a halálbüntetés ellen. A meghiúsult puccs nem adhat teret az önkénynek - fogalmazott a miniszter. Úgy vélte, hogy nem szabad tisztogatási és büntetési akcióba kezdeni a jogállamiság és az igazságszolgáltatás kereteit túllépve. Meglátása szerint az állami hatalomnak kizárólag a törvényeket és az emberi jogokat kell figyelembe vennie, minden más "önkény és jogtalanság". Kurz arról is beszélt, hogy a Törökországgal kötött uniós menekültügyi megállapodás nem jelentheti azt, hogy Európának el kellene távolodnia az alapértékeitől és a kérdésről alkotott világos álláspontjától. A bécsi ügyvédi kamara elnöke szerint bírók és ügyvédek ezreinek letartóztatásával Törökországban "átléptek egy határt". Michael Enzinger úgy vélte: Erdogan úgy tisztítja meg az igazságszolgáltatást, ahogy az - mint fogalmazott - diktatúrákban szokás. (MTI)
Az elhangzott felszólítások közül némileg kihallatszik Berlin követelése, hogy az ankarai kormány haladéktalanul tegye lehetővé, hogy a berlini törvényhozás képviselői meglátogathassák a kelet-törökországi Incirlik légi támaszpontján állomásozó német alakulatokat - hangzott el az Inforádióban. Angela Merkel német kancellár még a NATO Varsóban tartott csúcsértekezletén ez ügyben személyesen próbálta meggyőzni a török államfőt. A Szíria és Irak fölötti légi felderítéssel megbízott német katonákat a berlini törvényhozás egy küldöttsége akarta felkeresni, de a török hatóságok ezt nem engedélyezték. Az ügy felháborodást váltott ki Berlinben, és a feszültség feloldására a védelmi miniszter, Ursula von der Leyen Törökországba repült, de azon felül, hogy találkozott az Incirlikbe vezényelt német fegyveresekkel, dolga végezetlenül tért vissza. Néhány nappal később Varsóban a NATO-csúcs keretében már Angela Merkel is szóba hozta az ügyet Erdogan elnöknek, aki ismét elutasító választ adott. Nyílt titok, hogy a lépéssel Ankara azt akarja megtorolni, hogy a német törvényhozás a közelmúltban népirtásnak nyilvánította az örmények tömeges legyilkolását az Oszmán Birodalomban az első világháború idején.
Már hatezernél jár a letartóztatottak száma Törökországban, és a tisztogatásnak még nincs vége. A tömeg közben halálbüntetést követel a puccsistákra - adja hírül az Euronews.
Éjszaka is hatalmas tömeg virrasztott Ankara központjában. Az összegyűltek támogatásukról biztosították Erdogan elnök kormányát. Binali Yildirim miniszterelnök a helyszínen biztatta őket arra, hogy tartsanak ki.
Napközben mindannyian elmegyünk a munkahelyünkre, végezzük a munkánkat, de ha este leszáll, ha vége a munkának, akkor folytatjuk a virrasztást, ugye? Amíg nem veszünk elő minden felelőst, amíg nem kapjuk el mindegyiküket, addig nem hajthatjuk álomra a fejünket – jelentette ki a tudósítás szerint a kormányfő.
A légierők korábbi parancsnokát, Akin Öztürköt is letartóztatták, kormányzati források szerint a katonai puccskísérlet egyik szellemi atyja ő volt.
A puccskísérletben összesen 265-en haltak meg, 1500-an pedig megsebesültek.
Lásd még: Erdogan totális diktatúrát építhet ki