A lakossági tiltakozás nyomán Maduro, helyi idő szerint kedden az ország öt legnagyobb kikötőjét is a fegyveres erők felügyelete alá helyezte, miután hétfőn ugyancsak a hadsereget hatalmazta fel az élelmiszer- és gyógyszerkészletek elosztására, illetve a termelés felügyeletére. Szavai szerint csak így kíván véget vetni a „kereskedelmi háborúnak”, és felszámolni a válságot előidéző korrupciót.
Maduro a "korrupció melegágyának felszámolásával" indokolta azt is, hogy a gyárakba és minden nagy termelési egységet, kikötőt és repülőteret gyakorlatilag megszállt a hadsereg. Az erről hozott rendelet értelmében a hadsereg új szabályokat fog kidolgozni az élelmiszerek, gyógyszerek, személyes higiéniai cikkek, illetve a háztartási takarítószerek beszerzésére, kereskedelmére és elosztására vonatkozóan. Az új helyzet azonban a dél-amerikai államok legújabbkori történetétől sem idegen katonai diktatúrákra emlékeztet.
Hugo Chavez korábban népszerű utóda, Nicolas Maduro igencsak nehéz helyzetbe került, pozíciói rendkívül meggyengültek a gazdasági válság és a tavaly kezdődött rohamos nemzetközi olajáresés miatt. A kőolajban gazdag országban január óta gazdasági szükségállapotot vezettek be, Venezuela a hiánycikkek országává vált, ahol 180 százalékos infláció uralkodik, s olyan alapvető fogyasztási cikkek váltak elérhetetlenné, mint az élelmiszer, gyógyszer és higiéniai termékek.
Az üres üzletek előtt állandósultak a sorok, A szükségállapot keretében külföldi tulajdonú gyárakat is államosítottak, a termelők sorra vonulnak ki az országból, a gyárak sorra zárnak be.