Az emberi jogokért küzdő csoport a tranzitzónákról rögzítette: a kormány egy jogi fikció keretében úgy tekint, hogy az ott tartózkodó személyek még nem léptek be Magyarország területére.
Míg egyes kiszolgáltatott csoportok tagjait Magyarországon belüli nyitott befogadó állomásokra viszik, 2016 májusa óta a magyar kormány a legtöbb egyedülálló férfi menedékkérelmét mérlegelés nélkül, azonnal elutasítja. Magyarország minden szabályt megszeg a Szerbia felől érkező menedékkérők ügyében: kérelmeiket azonnal elutasítja, őket magukat pedig visszaküldi a határon túlra. Azokat az embereket, köztük nőket és gyermekeket, akik engedély nélkül léptek Magyarország területére, súlyosan bántalmazták, és a határ másik oldalára toloncolták - írja jelentésében a tapasztalatokat összegezve Lydia Gall, a HRW Balkán- és Kelet-Európa kutatója.
Azt is rögzítették, hogy a tranzitzónák területére lépő emberek számát korlátozzák, ami a HRW megállapítása szerint azt jelenti, hogy menedékkérők százai - köztük nők és gyermekek - rekednek a senki földjén, ahol pokoli körülmények között várják a tranzitzónákba való bebocsátásukat.
A Human Rights Watch azt tapasztalta, hogy azokat a menedékkérőket, akik a szabályok megkerülésével, a tranzitzónákon kívül próbálnak az ország területére lépni, visszakényszerítik Szerbiába, gyakran erőszakos eszközöket alkalmazva, és figyelmen kívül hagyva, hogy védelemre szorulnak.
A szervezet 41 menedékkérővel és migránssal, nem-kormányzati csoport tagjaival, az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) munkatársaival, emberi jogi ügyvédekkel, aktivistákkal, továbbá a magyar Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal és a magyar rendőrség munkatársaival készített interjút. A megkérdezettek között volt három olyan férfi is, akit a tranzitzónákból fordítottak vissza Szerbiába, miután menedékkérelmüket érdemi vizsgálat nélkül utasították el, és nem hagytak elég időt arra, hogy előkészítsék fellebbezésüket.
A közlemény szerint Magyarország betartja a schengeni határellenőrzési szabályokat és a genfi egyezményt, a magyar határon nem zaklatják a migránsokat.
A BM visszautasítja a Human Rights Watch kutatójának a magyarországi menekültellátásra és határvédelemre vonatkozó állításait. Magyarország biztosítja a határátkelőhelyeken, továbbá a kialakított tranzitzónákban a legális belépés és a jogszerű menekültkérelem előterjesztésének lehetőségét. A menekültügyi eljárásra vonatkozó szabályokat a HRW "nyilvánvaló tájékozatlanságból tévesen értelmezi" - írják a közleményben, amelyben azt is tudatják: a menedékkérők ellátására havonta átlagosan 140 ezer forintot költ a magyar állam.
Közölték: a magyar rendőröknek az államhatár rendjével összefüggő intézkedéseivel szemben idén négy esetben nyolc migráns terjesztett elő rendőri bántalmazásra utaló panaszt, az esetek tisztázása miatt indított parancsnoki kivizsgálás megállapította, hogy a panaszok megalapozatlanok.
A BM szerint Magyarország a tényleg rászorulókkal humánusan jár el, a határain és a területén várakozók méltányos eljárásban részesülnek, ugyanakkor elvárja, hogy a migránsok betartsák az Európai Unió és Magyarország jogszabályait.
A Magyar Helsinki Bizottság (MHB) szerdai közleményében arra figyelmeztet, hogy nagyon nagy a baj. Több mint egy hónapja az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága adott hangot aggodalmainak, szerdán pedig a Human Rights Watch tette közzé megdöbbentő jelentését: a magyar oldalon egyenruhások rendszeresen és módszeresen bántalmazzák a menedékkérőket. Egyelőre a magyar állam szerint minden rendben van. A Magyar Helsinki Bizottság már egy hónapja a rendőrséghez fordult, de lesöpörték aggodalmait. Az atrocitások viszont továbbra sem szűntek meg. Egyelőre nem tudni biztosan, kik garázdálkodnak a határ magyar oldalán, kik azok a rejtélyes egyenruhások, akik menekülőkre támadnak. De egyre biztosabb, hogy nem elszigetelt esetekről van szó. A magyar államnak kötelessége lenne felderíteni, rendőrök vagy katonák, mezőőrök vagy önbíráskodó paramilitáris banditák-e az elkövetők. Mindegyik borzalmas, de ennél már csak az borzalmasabb, ha Magyarország ezt továbbra is elnézi a tetteseknek - áll a MHB közleményében.