A hospice-ellátás szükségessége nehezen feldolgozható esemény egy család életében, célja ugyanis már nem a gyógyítás, hanem a szeretett hozzátartozó fájdalmának enyhítése, életminőségének javítása és méltóságának megőrzése élete utolsó időszakában. Ezekben a hetekben a betegnek és a családnak is szüksége van a segítségre, támogatásra. Magyarországon azonban mindössze kétszáz ágy áll rendelkezésre hospice-palliatív – tüneti kezelést nyújtó – ellátásra, amelyet főként végstádiumban lévő rákos betegek vesznek igénybe életük utolsó heteiben.
Szomorú tény ugyanis, ha ezek a betegek krónikus osztályokra kerülnek, ott sem a megfelelő fájdalomcsillapítást, sem a komplex ellátást nem kapják meg, de a betegek pszichológiai vezetése, segítése sem valósul meg – mondta Muszbek Katalin, a Magyar Hospice Alapítvány orvos igazgatója.
A kórházi mellett otthoni hospice-ellátás is létezik, melyet korábban szakorvosi javaslat alapján háziorvos rendelhetett el. Egy friss rendelettervezet szerint szeptembertől ez annyiban változik majd, hogy saját kezdeményezésre már a háziorvosok is elrendelhetik ezt a szolgáltatást, vagyis a kormány vélhetőleg így javítaná a hospice-ellátás hiányosságait.
Az otthon ápolt betegek ellátása lényegesen kevesebbe kerül a fenntartónak, mint a kórház vagy intézet esetében, így gazdasági szempontok alapján is kedvezőbb volna, ha emelkedne az otthoni hospice-ellátottak száma. Az országban mintegy hetven otthon ápoló szervezet működik.
A teljes cikket itt olvashatja!