Városliget;Ligetvédők;

Ligetvédők demonstrációja a Hungexpo irodaházaknál múlt hét szerdán. MTI Fotó: Balogh Zoltán

- Liget-botrány - "Gerinctelenségi díjat" próbáltak átadni az aktivisták

A Ligetvédők hétfőn megpróbálták átadni az általuk kitalált "Gerinctelen köztisztviselő-díjat" a főváros VIII. kerületi jegyzőjének, amiért a múlt héten jogilag aggályos birtokvédelmi határozatot bocsátott ki a favédő civilek táborává vált egykori Kertem szórakozóhely területére. Ennek alapján lendült akcióba a rendőrség és a Ligetvédőket bántalmazó magánbiztonságiak.

Danada-Rimán Edina, a VIII. kerület jegyzője azonban nem tudta átvenni a "díjat", mert hétfő délután épp házon kívül volt. Pedig nem csak oklevelet kapott volna: a Ligetvédők egy aranyszínű tenyérlenyomatot is készítettek neki, amit a "jogállam arculcsapásának" szimbólumaként vittek a polgármesteri hivatal elé.

A birtokvédelmi eljárást eredetileg a területileg illetékes XIV. kerület jegyzőjénél kezdeményezték, ám mivel Zugló önkormányzata tulajdonosként érintettje is az ügynek, így a kormányhivatal választása a VIII. kerület jegyzőjére esett. Danada-Rimán Edina - aki a kerület rendőrkapitányának felesége - már korábban is jól teljesített: ő volt az, aki az Orczy-kertben is "asszisztált" a fakivágások engedélyezéséhez.

A szóban forgó birtokvédelmi határozattal több ponton is problémák vannak: nem szerepel rajta annak a félnek a neve, címe és székhelye, akivel szemben a birtokvédelmet kérik, holott ezeket törvény írja elő. Az eljárás megindítása után az érintettek, vagyis a Ligetvédők nyilatkozattételre történő felhívása is elmaradt. Ráadásul a Városliget Zrt. állításával ellentétben a volt Kertem területét jogszerűen nem adhatták át semmilyen kivitelezőnek, mert ez sem az elektronikus építési naplóban, sem pedig az Országos Építésügyi Nyilvántartásban nincs dokumentálva.

A rendőrök, s nyomukban az agresszív szekuritisek mégis intézkedtek: a tábort a rend őrei kiürítették, majd átadták a területet a civileket bántalmazó "biztonságiaknak". Mint ismert, az elmúlt hetekben súlyos atrocitásokra került sor, több Ligetvédőt is megvertek a kigyúrt kopaszok, a legutóbbi, csetepatéba torkolló demonstráció közben pedig az egyik őrző-védő egy rendőrt is lefújt gázspray-vel. A nyomozás azonban lassan halad: míg egy ligetvédő aktivistát már el is ítéltek, a kopaszok elleni feljelentések ügyében alig van előrelépés. Gulyás Márton aktivista - akit az egyik vagyonőr úgy megütött, hogy levált egy csontdarab a bal kisujjáról - ügyében ugyan indítottak eljárást súlyos testi sértés miatt, de még gyanúsítotti kihallgatás sem volt.

A Ligetvédők tegnap azt üzenték: nem adják fel, kiszorításuk után is tiltakozni fognak.

Törvények felett a kopaszok?
Felszólította Pintér Sándor belügyminisztert a Demokratikus Koalíció alelnöke, hogy vizsgáltassa ki, a Városligetben dolgozó őrző-védők "miért állhatnak a törvények felett". Vadai Ágnes hétfőn úgy nyilatkozott: az utóbbi hónapokban rendszeresen "kopasz fiatalemberek jelentek meg csapatostul", ha a Fidesz vagy a kormány érdekeit kellett megvédeni. Ugyanazok a kopaszok akadályozták meg a vasárnapi boltbezárás elleni szocialista népszavazási kezdeményezés benyújtását, akik a múlt héten békés tiltakozókat vertek meg a Városligetben - jelentette ki.
A politikus kiemelte, hogy a rendőrség eddig nem lépett fel a kopaszok ellen, pedig a legutóbbi hírek szerint a Városligetben szolgálatot teljesítő rendőröket is lefújták gázspray-vel, de az eset után még csak igazoltatni sem igazoltatták őket.
A belügyminiszterhez fordult Molnár Zsolt, a Nemzetbiztonsági bizottság MSZP-s elnöke is. Arra szeretne választ kapni, kik és hogyan akadályozták a rendőrség munkáját, és mindez milyen intézkedést vont maga után? Mi kell még ahhoz, hogy végre fellépjenek a "biztonsági emberek" és megbízóik önkényével szemben? "Hajlandóak-e végre intézkedni, vagy megvárják, míg a Nemzeti Választási Iroda és a Városliget után a Parlamentbe történő belépésre is kopasz verőlegényektől kell majd engedélyt kérni?"


A Józsefvárosi Önkormányzat közleménye

A birtokvédelemre vonatkozó jegyzői határozat jogszerű, az abban foglalt megállapítás tényszerűen helytálló, ezért a benne foglalt – jövőre nézve is kimondott  – tilalom is teljességgel megalapozott – fogalmazott közleményében a VIII. kerület jegyzője, Danada-Rimán Edina.

A határozat kifejezetten és kizárólag csak a Városliget Zrt. és a bontást végző cég birtokát képező területen birtokháborító magatartást tanúsító személyekre vonatkoztatható. Amint azt a helyszínen is minden érintettel közöltük, illetve a határozat is tartalmazza, az a fél, aki a határozatot sérelmesnek tartja, a bíróságtól kérheti annak megváltoztatását - tette hozzá a jegyző.

A Budapesti Közlekedési Központ (BKK) még nem döntött az újbudai Bartók Béla úti kerékpáros közlekedés, így egy esetleges bicikliút kialakítása ügyében - derül ki a fővárosi cég hétfőn küldött közleményéből.