A rendőri erőszak ellen tiltakozva vonultak utcára több amerikai városban helyi idő szerint csütörtökön este. Többek között New Yorkban, Chicagóban, Dallasban, Washingtonban, St.Paulban és Baton Rouge-ban gyűltek össze tömegek az afroamerikai közösséget sújtó rendőri túlkapások miatt. A tiltakozók jelszava „A feketék élete is számít” nem véletlen, ugyanis csak ezen a héten két fekete fegyvertelen fiatalembert lőttek agyon fehér rendőrök. A demonstrálók tarkójuk mögé tett kézzel vonultak, így jelezve, hogy ártatlanok és a fenti jelszót skandálták. Kedden Louisiana állam Baton Rouge nevű városában két fehér rendőr intézkedés közben agyonlőtt egy már a földre szorított fegyvertelen férfit, csütörtökön a minnesotai Falcon Heightsben egy rendőr forgalmi igazoltatás közben lőtt le egy fekete férfit, aki épp az iratait vette volna elő a zsebéből.
A szövetségi igazságügyi minisztérium bejelentette, nyomozást indít a Louisianában történt vélhető rendőri túlkapás ügyében. A két rendőrt egyelőre szabadságra küldték. A minesottai rendőrt is kivették szolgálatból és a hatóságok alapos kivizsgálást ígérték.
Ez azonban senkit sem nyugtatott meg a korábbi tapasztalatok miatt, és országszerte tüntetéseket eredményezett. Washingtonban a demonstrálók a Fehér Ház előtt gyülekeztek, innen vonultak át az amerikai törvényhozás épülete, a Capitolium elé, ahová egyesek megpróbáltak behatolni is.
Dallasban viszont tragédiába torkolt demonstráció. Orvlövészek a rendezvényt biztosító rendőrökre támadtak. Három rendőr a helyszínen meghalt, kilenc megsérült, majd később a kórházban még ketten életüket vesztették. Egy rendőr állapota még válságos. Legtöbbjüket hátba lőtték, magaslatról, egyiket közvetlen közelről, kivégzésszerűen lőtték le.
A nagyerőkkel kivonuló biztonságiak három embert őrizetbe vettek, egy elbarikádozta magát egy garázsban és bombával is fenyegetőzött. Őt péntek reggel tűzpárbajban ölték meg, robbanószert nem találtak a helyszínen.
Hatósági közlés szerint több orvlövész vett részt az akcióban, amely összehangolt volt és kimondottan a rendőröket célozta. Az őrizetbe vettek nem működnek együtt a hatósággal, így a részletekre még nem derült fény.
Helyszíni tudósítások szerint Dallasban ostromállapot uralkodik. Az utcákon rengeteg a rendőr, helikopterek cikáznak a város fölött. A légügyi hatóság repülési tilalmat rendelt el Dallas fölött a polgári gépek számára.
Az afroamerikai közösség tagjai elleni rendőri túlkapások és erőszak 2014 augusztusa óta vált heves társadalmi vita tárgyává az Egyesült Államokban. Békés demonstrációk és véres zavargások, időnként szükségállapot kihirdetése kísérte a történteket. A feketék elleni fehér rendőri erőszak jelképe pedig a fergusoni áldozat, Michael Brown illetve a baltimorei Fraddie Gray lettek.
2014 augusztusában Fergusonban Darren Wilson fehér rendőr intézkedés közben agyonlőtte a 18 éves fegyvertelen fekete tinédzsert, Michael Brownt. A tragédia először békés tüntetetéseket szült, amelyek véres zavargásokba csaptak át, Fergusonban szükségállapotot kellett bevezetni. heteken át országszerte folytak tüntetések.
Baltimoreban azt követően törtek ki zavargások 2015 áprilisában, hogy a 25 éves, ugyancsak afroamerikai Freddie Gray őrizetben halt meg rendőri brutalitás következtében. A fiú hivatalosan tisztázatlan körülmények között szenvedett gerincsérülést a rendőrautóban, amelyben szállították. Szemtanúk azonban arról számoltak be, hogy Grayt a földön húzták a rendőrök az autóig, végtagjait kicsavarva, miközben ő kiabált. Baltimoreban ugyancsak szükségállapotot kellett kihirdetni.
A korábban is létező esetek az utóbbi időben a közösségi médiának köszönhetően okoztak társadalmi viharokat, miután különböző videó felvételek kerültek napvilágra az erőszakos rendőri eljárásokról. Az afroamerikai közösséget a tragédiákon túlmenően az háborítja fel leginkább és készteti utcai tiltakozásra, hogy a rendőrök túlnyomó többsége megússza a történteket, ritka esetben jut el egyáltalán vádemelésig az ügy. Például miután a Michael Brownt megölő Darren Wilson ügyében az illetékes vádesküdtszék úgy határozott, hogy nem állítja bíróság elé a rendőrt, újabb tüntetések törtek ki. A washingtoni igazságügyi tárca is vizsgálatot kezdeményezett, nyilvánosságra hozott jelentésében pedig rasszista elfogultságot állapított meg a fergusoni hatóságoknál. Arra a következtetésre jutottak, hogy a város rendőrségén, a helyi börtönben és a bíróságon is folyamatosan hátrányos megkülönböztetésben részesítették az afroamerikaiakat. A minisztérium több, a bíróságon is számon kérhető ajánlást fogalmazott meg azzal kapcsolatban, hogy miként lehetne javítani a fergusoni rendőrség és bíróság munkáját. Ezek az ajánlások nyilván nemcsak a fergusoni hatóságokra lennének érvényesek, de a napokban történt események azt mutatják, egyelőre nem gyökereztek meg az amerikai társadalomban.