Fagyos levegő járta át az Antal Nimród rendezte A viszkis című film forgatását. No, nem a hangulat, hanem a helyszín, ugyanis a székesfehérvári Ifjabb Ocskay Gábor Jégcsarnokban forgatták Ambrus Attila, azaz a Viszkis rablóról készülő film egyes részeit. A sportlétesítményben az 1994-1999 közötti időszakot mutatják be, amikor Ambrus jégkorong-kapusként próbált érvényesülni. Fehérváron négy napig forgott a kamera, a nézők a Ferencváros és a Dózsa rangadójának lehetnek szemtanúi, ahol a parázs csata a jégen végül tömegverekedésbe torkollik. „Nem semmi. Nézd, hogy korcsolyáznak, pedig nem is igazi hokisok” – mondta barátjának az egyik statiszta, aki szurkolót alakít. S valóban olyan érzése lehet az embernek, mintha a létesítmény házigazdájának, az Alba Volánnak a meccsét nézné.
„Az egyetemen hétfőtől vasárnapig, reggel kilenctől éjfélig bent voltam, túl sok pihenésre nem jutott időm – mondta Szalay Bence, a színművészeti egyetem másodéves hallgatója, aki a főszereplőt, Ambrus Attilát alakítja. – Ehhez jött a filmhez szükséges felkészülés. Heti háromszor konditerembe jártam, hogy kellően izmosodjak, s jégkorongozni is meg kellett tanulnom. Ebben a félévben négy-öt órát aludtam, ehhez képest a forgatás sétagalopp.” A 23 esztendős színész hozzátette: meglepte, hogy őt választotta a rendező a főszerepre. Mint mondta, az esélytelenek nyugalmával ment el a castingra, s még most sem fogja föl igazán, hogy mi is történik vele. Szalayt a Viszkis rabló is ellátta tanácsokkal, hogy minél hitelesebben tudja megformálni a karaktert. „Főleg bankrablással kapcsolatos tudnivalókról beszélgettünk. Elmondta, ő hogyan csinálta. A filmben sokkal izgalmasabban oldjuk meg, mint ahogy a valóságban történik, hiszen a bankrablás menete jóval vontatottabb, körülményesebb, mint a filmvásznon” – fogalmazott a színész.
A főszereplő, Szalay Bence a jégen elterült, miután megsérült a „tömegverekedésben”
Antal Nimród, aki egyben a forgatókönyv író is, második játékfilmjét forgatja hazánkban. Az első nagy dobása a Kontroll volt, mellyel Cannes-ban elnyerte Az év felfedezettje címet. A két film között 13 év telt el, ám a 42 éves rendező addig sem tétlenkedett, az Egyesült Államokban forgatott. Többek között az ő nevéhez fűződik A szállítmány című mozisiker, melyben olyan színészek vállaltak szerepet, mint Laurence Fishburne, Matt Dillon, Jean Reno, vagy Milo Ventimiglia.
Korábban felvetődött, hogy a film az Egyesült Államokban készül Johnny Depp főszereplésével, ám – magyar szempontból szerencsére – ez végül nem jött össze.
A rendező lapunknak elmondta: a forgatókönyv megírásában segített Ambrus Attila is. „Rengeteg kérdésem volt hozzá. Nagyon érdekelt, mivel találkozott magyar kisebbségiként Erdélyben, de szóba került az is, hogyan jött át Magyarországra, hiszen 1988-ban, a Ceausescu diktatúra alatt meglehetősen veszélyes volt átlépni a határt. Természetesen a rablásokkal kapcsolatos információk sem maradhattak ki." A rendező arról is szót ejtett, kíváncsi, vajon hogyan fogadja majd a publikum a filmet, hiszen egy ország rajongott érte, mielőtt elkapták. Igaz, az utóbbi pár évben ez megváltozott, s kicsit sarkosabb lett a vélemény. ,,Szeretném megnyugtatni azokat, akik negatív véleményt formálnak a Viszkisről, hogy ez a forgatókönyv egyáltalán nem arról szól, hogy sztárt csinálunk egy bűnözőből. Mi egy életutat mutatunk be, hibákkal együtt. Szó lesz arról is, hogy milyen károkat okozott az országnak. Azt Ambrus is belátta, hogy bár fizikailag nem bántalmazott senkit, lelkileg azért sokan megsínylették tettét.”
Az Ambrus Attilát alakító színész és a rendező, Antal Nimród
Kérdésünkre, hogy mennyi időt fog át a Viszkis rabló életéből a történet, Antal elmondta, a gyerekkortól egészen addig a fordulatig, amikor a Viszkis megszökik a Gyorskocsi utcából. A film zárójelenetét titok övezi, ahogy azt is, kit alakít pontosan Ambrus Attila.
A fikciós szálakkal átszőtt bankrablásos sztorit június 11-én kezdték forgatni, s 70 napig tart, több mint 130 magyar helyszínen, mintegy 50 szereplővel. A film 1,5 milliárd forintba kerül, a Filmalap 1,1 milliárddal támogatja.
„Egy átlagos magyar filmhez képest magasabb a költségvetés, de figyelembe kell venni, hogy úgy kell dolgoznunk, mintha egy kosztümös darabot vennénk fel. Ez azt jelenti, hogy ahova letesszük a kamerát, mindent ki kell cserélni, hiszen 1999-ben mások voltak a buszmegállók, az autók, a taxik és az üzletek” – fogalmazott lapunknak Hutlassa Tamás producer, aki azt is elmondta, napi 12 órát dolgoznak, reggel nyolctól este nyolcig. A film premierje 2017 tavaszán várható. Hutlassa, aki a Kontrollnak is producere volt, azt mondja „olyan alkalmas pillanatot szeretnénk találni, amikor nem kell harcba szállnunk egy nagy amerikai szuperprodukcióval”.