KSH;ipar;Magyar Ipar;

- Lassulva bővül a magyar ipar

Jelentősen, 9,2 százalékkal nőtt a magyar ipar teljesítménye májusban a KSH első becslésében szereplő, úgynevezett nyers adat szerint. Ugyanakkor a munkanaphatással korrigált index jóval kisebb, 4,2 százalékos pluszt mutat. “Az eltérés azzal magyarázható, hogy idén májusban két munkanappal több volt, mint tavaly” - mondta Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője.

A szakember ehhez hozzáfűzte, hogy havi szinten visszaesés volt az iparban, ami elsősorban a kiugró áprilisi teljesítménnyel magyarázható, akkor ugyanis elsősorban a járműipar meglódulása miatt a munkanappal korrigált mutató szerint 5,3 százalékkal bővült az ipar.

Németh Dávid szerint a májusi munkanappal tisztított 4,2 körüli növekedés megfelel a előzetes várakozásoknak - azaz lassulva, de bővül az ipar. A szakember szerint meg kell várni a részletes adatokat ahhoz, hogy pontosabb képet kapjunk az ipari májusi teljesítményéről, de bizakodásra adhatnak okot az egy hónappal korábbi eredmények, amelyek szerint a feldolgozóiparban 13 alágazatból már 11-ben volt növekedés, ez pedig kiegyensúlyozottabb növekedési pályát eredményezhet az ipar számára.

A jövőre előretekintve, az év egészében ipari termelés növekedési üteme átlagosan 3-4 százalék között alakulhat - mondta Ürmössy Gergely, az Erste Bank vezető elemzője. A júniusi beszerzési menedzserindex alapján a következő hónapokban valamelyest lassulhat az ipar növekedési üteme, azonban nem számítanak tartósan jelentős lassulásra. Lefelé mutató kockázatot jelent még az, hogy a német ipari termelés márciustól kezdődően lassult, májusban pedig éves szinten visszaesett a kibocsátás mértéke. Amennyiben nem tud erősödni a német ipar, az a magyar ipar növekedési ütemét is visszafoghatja - mondta az Erste Bank vezető elemzője.

Nem a Pallas Athéné alapítványainak egyike, esetleg Matolcsy György MNB-elnök rokonsága finanszírozta az MKB Bank újraprivatizálását, ugyanis tegnapra kiderült: másutt kell keresni a rejtélyes befektetőt. Sajtóértesülések szerint ugyanis az egyik tulajdonos mögött Szíjj László, a Duna Aszfalt Kft. tulajdonosa áll, és egyáltalán nem lehet kizárni, hogy végső soron Orbán Viktor kormányfő érdekeltségéig vezetnek a szálak.