Varga Mihály;bevándorlók;munkaerőhiány;

- Bevándorlók pótolnák a hiányzó munkásokat

A Nemzetgazdasági Minisztérium a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) által benyújtott, a munkaerőhiányt orvosolni célzó javaslatának több pontjával is egyetért, köztük azzal is, hogy igény esetén az EU-n kívüli országokból kell szakképzett vendégmunkásokat hívni Magyarországra. 

Varga Mihály elmondta: a kormány határozott lépéseket tesz azért, hogy a munkaerőhiány ne legyen akadálya a gazdasági növekedésnek. Korábban a rövid távú munkaerő-piaci prognózis keretében megkérdezett vállalkozások negyede jelezte, hogy bizonyos munkapozíciók betöltésekor munkaerőhiánnyal szembesül. A hazai munkaerőpiacra leginkább az jellemző, hogy egyes ágazatokban és szakmaterületeken jelent növekvő gondot a munkaerőhiány - tette hozzá a miniszter.

A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége által benyújtott javaslatról a miniszter elmondta, annak több pontjával egyetértenek, így azzal is, hogy igény esetén biztosítani kell a harmadik országból érkező szakképzett munkaerő hazai foglalkoztatását. A MGYOSZ egyébként nagyjából 250 ezer "kulturálisan beilleszthető, szakképzett munkaerőről" beszélt a javaslatában - ami csak egy becslés a Lengyelországban dolgozó ukrán vendégmunkások aránya alapján.

Varga Mihály leszögezte: senkinek nem kell aggódnia, hogy emiatt elveszti az állását, hiszen csak azon szakmákról van szó, amelyekben nincs elegendő számú, megfelelően képzett hazai munkaerő. Az erről szóló szabályozás módosítása hamarosan megjelenik - tette hozzá.

Már most kezdenek érződni a Brexit negatív következményei – állítja a brit jegybank elnöke. Hosszú, bizonytalan időszak következhet a világgazdaságban, ami a növekedés rovására mehet. Több forgatókönyv is létezik a brit kilépést követő együttélésre, amelyek más-más kimenetellel járhatnak az Unió és Magyarország számára. A leginkább kérdéses pont a külföldi munkavállalók helyzete.